Ознака: фестивал
Скопје 02.07.19 | 16:24

Во четврток започнува фестивалот „Summerland” 2019

Оваа година за  првпат во Скопје, ќе се одржи фестивалот Summerland 2019. Од 04.07-28.07 во срцето на Градски парк со главна бина на Школка, секојдневно ќе има богата музичка програма...

Култура 24.06.19 | 10:47

„Полусестра“ на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Фестивалот во Карлови Вари

Новиот филм на Дамјан Козоле “ПОЛУСЕСТРА” својата светска премиера ќе ја има во главната селекција на престижниот Филмски Фестивал во Карлови Вари. Учеството во главната...

Култура 24.06.19 | 10:02

Со предавања на гостите од Хрватска и Бугарија заврши првиот дел на КРИК – фестивал за критичка култура

Првиот дел на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура заврши со предавањата на Лина Гонан, филозоф и активистка од Загреб и на Станимир Панајотов,...

Култура 19.06.19 | 17:26

Нејтан Браун и Арон Шустер од САД вечерва гостуваат на КРИК – фестивал за критичка култура

Вечерва во 19 часот во Националната галерија, објект Чифте амам со свеченото отворање и две предавања почнува првиот дел од годинешното четврто издание на КРИК – фестивал...

Култура 18.06.19 | 10:06

Почнува КРИК – Фестивал за критичка култура

Од 18 до 24 јуни ќе се одржи четвртото издание на КРИК – Фестивал за критичка култура, кој го организира Контрапункт – асоцијација за разво на критичка теорија, социо-културен...

Музика 18.06.19 | 09:30

Фестивалот „Влез“ на едно место ќе ги собере најголемите балкански ѕвезди

Од 11 до 13 јули на Белградскиот саем во Белград, на отворено, ќе се одржи фестивалот на популарна музика – „Влез“ кој на едно место ќе ги собере најголемите ѕвезди од...

Култура 06.06.19 | 12:42

Македонскиот културен центар во Софија на Меѓународен Франкофонски Фестивал во Созопол

Заедничката изложба од авторите Симонида Филипова Китановска, Ивана Настески, Марjaн Sин и Иво Пецов е отворена за посетителите во Центарот за уметности, локални занаети...

Црна хроника 24.05.19 | 14:38

Започнува Фестивалот на македонски современ филм во Данска

Фестивал на македонски современ филм ќе биде отворен вечер во 19 часот во Копенхаген, во организација на Данскиот филмски институт. На отворањето на Фестивалот ќе биде...

Калеидоскоп 21.05.19 | 16:17

Второ издание на фестивалот за поезија за деца „Стихувалки“ во КИЦ

„СТИХУВАЛКИ 2019“ – фестивал на поезија за деца ќе се одржи по вторпат на 22 мај (среда) во 18.00 часот, во КИЦ-QIK во Скопје, по повод одбележувањето на 24 мај -Денот на македонските...

Култура 14.05.19 | 08:57

Фестивал на нов германски филм во Кавадарци

Фестивалот на новиот германски филмски пристигнува во Кавадарци. Од 13 до 17 мај 2019 година, Германска Амбасада, Гете-институт Скопје, ПроКредит Банка и Македонски Телеком,...

Култура 13.05.19 | 13:52

Сценаристот на „Беше еднаш во Анадолија“ и „Три мајмуни“ е специјален гостин на „Про-За Балкан“

Големиот турски писател, актер и сценарист Ерџан Кесал ќе биде специјален гостин на 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“ во Скопје. Еден од сценаристите...

Музика 25.04.19 | 14:56

„Таксират“ и „Прво па женско“ организираат: Концерт на „Мави Феникс“ на 10 мај!

ТАКСИРАТ Фестивал веќе ја започнува споредната програма за 21-вото издание и првиот концерт пристигнува во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција...

Култура 16.04.19 | 10:09

Фестивал на јадење книги в петок во „Пепер“: Главна тема оваа година е „Книги и музика“

Како и секој април во текот на изминатите 8 години, сендвичарата „Пепер“ и рубриката за култура „Букбокс“ на порталот офф.нет ја слават врската помеѓу јадењето и читањето....

Култура 28.03.19 | 21:47

Штипски уметници собраа пари за средношколци да одат на фестивал: Им помагаме да го бркаат сонот!

Штипското филмско/театарско лоби, фирми и поединци собраа средства за да им помогнат на четворица средношколци од самостојната актерска група „Репетицона 04“ во петок...

Скопје 19.02.19 | 09:23

Град Скопје планира годинава да организара нов фестивал по примерот на „Егзит“

Град Скопје планира да издвои средства, каде ќе организира нов фестивал, сличен на Егзит што се одржува во Србија. – Се планира организирање на нов скопски фестивал...

Музика 18.01.19 | 13:23

Свен Ват и Нина Кравиц доаѓаат на фестивалот „Sea Star“ во Умаг

Хрватскиот „Си Стар“ (Sea Star) фестивал во своето најмоќно издание досега, годинава ќе ги претстави пред публиката своите адути во неколку бранови, во наредните недели,...

Музика 18.01.19 | 11:20

Д Фестивал годинава од 12-14 јули

Датумот за 9-тиот #ДФестивал е закажан и време е да го разбудите фестивалскиот дух, многу новости се пред нас, велат организаторите на годинешното издание на Д Фестивал. Од...

Култура 16.01.19 | 13:53

Документарецот „Медена земја“ ќе има светска премира на светски познатиот Фестивал „Санденс“

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска светска премиера ќе има на 28 јануари, на Филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance)...

Култура 19.12.18 | 12:00

Викендов почнува шестото издание на фестивалот „Под земја полесно се дише“

Жестокото шесто издание на мулти-медијалниот фестивал „Под Земја Полесно Се Дише“ е во полн ек! На 22 декември (сабота) во 20.00 часот повторно се симнуваме под земја во...

Култура 17.12.18 | 11:57

„Кралот Жаба и други љубовни приказни“ за почеток на фестивалот „Сонот на облачето“

Со претставата „Кралот Жаба и други љубовни приказни“, утревечер (17 декември, со почеток од 19:30 часот) ќе биде отворено 6-тото издание на „Сонот на облачето“ на Сцената...