Ознака: фестивал
Култура 30.01.20 | 19:36

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара

„Летечки циркуз“ по режија и сценарио на Фатос Бериша ја понесе наградата за најдобар интернационален игран филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара, соопшти Филмскиот...

Култура 22.01.20 | 10:02

Tрето издание на интермедијалниот фестивал „АrtArea“

Од 24 до 26 јануари во Кино Култура ќе се одржи третото издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“, во организација на издавачката куќа Бегемот. „ArtArea“ цели кон воспоставување...

Музика 17.01.20 | 10:01

Нов фестивалски оскар за тимот на Егзит: „No Sleep“ е најдобар нов фестивал во Европа!

Егзитовиот меѓународно признат „No Sleep“ фестивал е прогласен за „Најдобар нов фестивал во Европа“ на свечено доделување на Европските фестивалски награди (European Festival...

Музика 12.12.19 | 12:10

„Таксират“ меѓу првите десет фестивали во Европа во категорија „Најдобар фестивал во затворен простор“

Европските фестивалски награди, најзначајното фестивалско натпреварување на планетата вчера ги објави финалистите за годинава. Преку 350.000 фестивалски фанови ширум...

Култура 16.11.19 | 19:50

Доделени наградите на „Синедејс“: Австрискиот филм е „Лилијан“ е избран за најдобар

Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Лариси во киното Милениум беше затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски...

Култура 08.11.19 | 10:37

Подвижен музички театар-Битола гостува на фестивал во Лајпциг

Подвижен музички театар-Битола (Moving Music Theatre) вечер ќе настапи на престижниот фестивал Евросцена што се одржува во германскиот град Лајпциг. Основачот на Подвижен музички...

Култура 05.11.19 | 14:09

Со премиера на „Ефектот на среќа“ од Борјан Зафировски в четврток се отвора „Синедејс“

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи во четврток (7 ноември) во кино „Милениум“ во Скопје....

Култура 25.10.19 | 15:12

„Танец“ освои Гран при во Париз

На Меѓународниот фестивал на уметностите “Les Etoiles De Paris” во конкуренција на 350 учесници, оркестарот на „Танец” под водство на Дарко Илиевски ја освои апсолутната...

Култура 14.10.19 | 09:14

Режисерите од „златната ера“ на унгарскиот филм Илдико Ењеди и Корнел Мундручо за крај на „Киненова“

Со програмата „Фокус кон современата унгарска кинематографија“ целосно се заокружи програмата на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Во рамките...

Култура 05.10.19 | 11:56

Почнува фестивалот „Албански театар во Македонија“

Театри од Тетово, Куманово, Ѓирокастро, Приштина, Гљилане и Прешево ќе гостуваат на 18-от „Албански театар во Македонија“ што почнува вечерва во Дебар. Фестивалот ќе...

Култура 01.10.19 | 12:56

Хрватскиот филм „Глас“ каде што „Скопје филм студио“ е малцински копродуцент премиерно на фестивалот во Бусан

Долгометражниот игран филм „Глас“ на хрватскиот режисер Огњен Свиличиќ, во кој малцински копродуцент е „Скопје филм студио“, влезе во програмата на 24. Интернационален...

Култура 04.09.19 | 12:02

Утре почнува четвртото издание на фестивалот „Друга приказна“

Од 5 до 8 септември во МКЦ ќе се одржи четвртото издание на скопскиот книжевен фестивал ДРУГА ПРИКАЗНА. Фестивалот е „скопски“ по местото во кое се одржува, но е регионален...

Култура 02.09.19 | 10:28

Почнува фестивалот „Гола месечина“: На 9 септември премиера на филмoт за Анче Џамбазова

Седум претстави и еден документарен филм се на програмата на шестиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој Театар Комедија го организира секоја...

Филм 29.08.19 | 10:10

Бред Пит пристигна во Венеција

Холивудската ѕвезда Бред Пит пристигна со чамец на Венецискиот филмски фестивал, каде го промовира филмот „Ад астра“ , првиот излет на наградуваниот режисер Џејмс...

Култура 21.08.19 | 11:02

Под мотото „Десет лета Македокс“ вечерва во Куршумли-ан се отвора годинашното издание на Фестивалот

Со изложбата „Временска машина Македокс“ и прикажување на филмовите „Мизерикоридија“ на шпанскиот режисер Хавиер Марадес и „И се стана песна“ на британскиот режисер...

Култура 20.08.19 | 13:18

Германија е земја во фокус, Чешка вечер и Детска програма на 10. МакеДокс

На еден ден пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ви ги најавуваме програмите Земја во фокус – Германија, Чешка вечер...

Култура 12.08.19 | 11:34

Фестивалот „100 Илјади поети за промена“ распиша конкурс за поезија и плакат

Фестивалот „100 Илјади поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ ги распиша годишните конкурси за поезија и плакат/постер за своето деветто...

Култура 08.07.19 | 09:39

Учениците од „Илија Николовски -Луј“ на фестивали во Романија, Шпанија, Италија, Грција…

Во Државниот Музичко Балетски Училишен Центар  “Илија Николовски-Луј” не постои зборот распуст. За разлика од најголемиот број училишта, каде училиштата се испразнети,...

Скопје 02.07.19 | 16:24

Во четврток започнува фестивалот „Summerland” 2019

Оваа година за  првпат во Скопје, ќе се одржи фестивалот Summerland 2019. Од 04.07-28.07 во срцето на Градски парк со главна бина на Школка, секојдневно ќе има богата музичка програма...

Култура 24.06.19 | 10:47

„Полусестра“ на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Фестивалот во Карлови Вари

Новиот филм на Дамјан Козоле “ПОЛУСЕСТРА” својата светска премиера ќе ја има во главната селекција на престижниот Филмски Фестивал во Карлови Вари. Учеството во главната...