Ознака: Фејсбук
Македонија 16.11.21 | 20:16

Повторно бил отворен лажен профил на Фејбук со име на сопругата на претседателот Пендаровски

Лажен профил на Фејсбук со име на сопругата на претседателот на државата, Стево Пендаровски повторно бил отворен деновиве, пак со името Елизабета Пендаровска, а не Ѓоргиевска....

Црна хроника 07.11.21 | 17:46

Малолетник од беровско село нарачал над 600 петарди преку Фејсбук

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против малолетник од с.Двориште, беровско, поради постоење основи на сомнение за...

Технологија 03.11.21 | 20:12

Пак паднаа Facebook и Instagram

Корисниците на Facebook и Instagram од голем број земји денеска повторно се пожалија на големи прекини, објави веб-страницата Downdetector, која ги следи прекините и неправилностите...

Технологија 03.11.21 | 09:58

„Фејсбук“ и „Инстаграм“ дозволиле ширење лажни вести за Ковид-19

Ширење дезинформации за коронавирусот е овозможено на десетици профили на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, кои добиле приближно 370.000 следбеници во текот на изминатата година,...

Технологија 28.10.21 | 21:49

И Фејсбук си го смени името, ќе се вика Мета

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг денеска претстави серија нови концепти насочени кон „Метаверзумот“, пренесува Гардијан.  Тој најави и дека компанијата...

Технологија 26.10.21 | 10:08

Сè за посети: „Фејсбук“ намерно дозволува ширење на омраза

Поранешната вработена во „Фејсбук“, Френсис Хауген изјави пред британските пратеници дека објавувањето содржини кои поттикнуваат омраза е „најдобар начин да се...

Свет 26.10.21 | 09:11

Младите се повеќе губат интерес за Фејсбук

Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Фејсбук, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, пишува „Блумберг“, повикувајќи се на интерни документи...

Свет 25.10.21 | 15:34

Фејсбук им дозволувал на политичари и шоу-ѕвезди да ги прекршуваат правилата за објавување содржини

Раководството на компанијата Фејсбук се мешало во работата на социјалната мрежа, давајќи им на политичари привилегирана позиција при објавување, и покрај сопствените...

Технологија 20.10.21 | 12:20

Фејсбук ќе добие ново име

Фејсбук планира да го промени своето трговско име следната недела, објави блогот „Верџ“ на „Вокс медија“, повикувајќи се на „добро информиран извор“. Целта, наводно,...

Свет 09.10.21 | 18:30

Нoвинарката добитничка на Нобеловата награда за мир го обвини Фејсбук дека е „пристрасен кон фактите“

Добитничката на Нобеловата награда за мир, филипинската новинарка Марија Реса, го критикуваше Фејсбук како закана за демократијата, велејќи дека гигантот на социјалните...

Технологија 09.10.21 | 08:25

Фејсбук вчера пак падна, од компанијата тврдат дека ги отстраниле проблемите

Фејсбук ги отстрани проблемите што предизвикаа втор прекин на неговата работа оваа недела и им се извини на корисниците. Синоќа, Фејсбук, Месинџер и Инстаграм повторно...

Свет 08.10.21 | 22:15

И вечерва проблеми со Фејсбук, Инстаграм, Ватсап и Месанџер

Бројни корисници на Фејсбук, Инстаграм, Ватсап и Месанџер услугите вечерва објавија дека повторно имале проблеми со нив. Според „Down Detector“, имало проблеми со испраќање...

Технологија 05.10.21 | 23:22

Фејсбук „падна“, Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници

Апликацијата Телеграм вчера доби повеќе од 70 милиони нови корисници благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм...

Црна хроника 05.10.21 | 12:35

Кривична за прилепчанец кој преку „Фејсбук“ му се заканувал на кандидат за градоначалник

СВР Битола – Одделение за внатрешни работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Т. (27) од Прилеп, осомничен дека сторил кривично...

Технологија 05.10.21 | 09:23

Сноуден: Светот стана поздраво место на еден ден

Ситуацијата со падот на Фејсбук, Инстаграм и ВатсАп ја коментираше и познатиот американски свиркач, Едвард Сноуден. На Твитер порача дека корисниците би требало да...

Технологија 05.10.21 | 08:44

„Фејсбук“ ја објави причината за шестчасовниот пад

Фејсбук ја обвини „погрешната промена на конфигурацијата“ за речиси шестчасовна блокада што спречи 3,5 милијарди од нивните корисници да пристапат до социјалните...

Технологија 05.10.21 | 08:43

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Фејсбук соопшти дека неговите услуги делумно се враќаат на интернет по шестчасовен прекин што ја запре комуникацијата за милијарди корисници, вклучувајќи ги и апликациите...

Свет 05.10.21 | 08:30

Шест милијарди долари го чинеше Цукенберг прекинот на Фејсбук

Богатството на супербогатиот ко-основач на Фејсбук Марк Закерберг се стопи за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа по падот на цената на акциите на компанијата...

Калеидоскоп 04.10.21 | 21:59

Сопственикот на Фејсбук загуби 6,6 милијарди долари за неколку часа

Поради глобалниот пад на социјалните мрежи и услуги, основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, кој ја поседува оваа компанија, загуби 6,6 милијарди долари и падна на шестото...

Свет 04.10.21 | 21:25

Грешка, саботажа или хакерски напад: Ројтерс за можните причини за падот на Фејсбук

Фејсбук, Инстаграм, Месинџер и ВатсАп повеќе часови не работат ширум светотшпто предизвика акциите на Фејсбук да паднат за 5,5%. Таквиот пад не е само поради недостапоноста...