Ознака: ФБИ
Балкан 17.09.22 | 20:35

Еди Рама е под истрага на ФБИ?

Поранешниот албански претседател, експремиер и лидер на побројното крило на опозициската Демократската партија Сали Бериша, тврди дека премиерот Еди Рама и неговиот...

Калеидоскоп 04.09.22 | 15:14

ФБИ вратил во Рим мозаик стар 2.000 години

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) и вратило на италијанската Влада римски мозаик стар 2.000 година, „клучен дел од историјата на Рим“, кој бил скриен со децении,...

Свет 16.08.22 | 11:12

Трамп: Агентите на ФБИ ми ги украдоа трите пасоши

Агентите на ФБИ заплениле три пасоши на поранешниот американски претседател Доналд Трамп при претрес на неговиот имот Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, напиша екс претседателот...

Свет 16.08.22 | 09:40

ФБИ под притисок откако влезе во домот на Трамп

Федералното биро за истраги и Министерството за внатрешна безбедност на САД излегоа со предупредување дека сојузните безбедносни агенции се соочуваат со зголемени...

Свет 12.08.22 | 12:12

Вашингтон Пост: Агентите на ФБИ барале документи за нуклеарно оружје при претресот кај Трамп

БИ се обиде да пронајде доверливи документи поврзани со нуклеарно оружје, меѓу другите предмети, кога агентите го претресоа одморалиштето Мар-а-Лаго на поранешниот...

Свет 30.04.22 | 22:30

Декалсифицирани документи: Можете ли да ги дешифрирате тајните шифри на ФБИ?

Со декласификација на документи во САД се открија и тајните шифри со кои се служела ФБИ. Списокот од дури 83 страници вклучува многу термини кои веројатно ги знаете, како...

Свет 15.11.21 | 16:37

Стив Бенон, главниот стратег на Трамп, се предал на ФБИ

Поранешниот главен стратег на американскиот претседател Доналд Трамп, Стив Бенон, денеска се предал на ФБИ, откако беше баран за обвинение за непочитување на Конгресот...

Црна хроника 22.09.21 | 09:50

Ѓукановиќ, за кого се интересира ФБИ говори за безбедност на Балканот

Во регионот има силни размислувања за одредени глобални политички нарушувања што доведоа до повторно будење на некои ретроградни политички идеи, главно инспирирани...

Балкан 20.09.21 | 10:00

ФБИ тргнува да го уништи Шкаљарскиот и Кавачкиот клан, ќе се испитува и поврзаноста на властите на Црна Гора

Американскиот ФБИ го смести црногорскиот криминал на листа на транснационални организирани криминални групи од посебен значај кои вршат кривични дела и предизвикуваат...

Свет 12.09.21 | 13:02

ФБИ објави доверлив документ: Нови информации за 11 септември

На годишнината од терористичкиот напад, американското ФБИ објави доверлив документ кој носи нови информации за настанот што го шокираше целиот свет. Американското...

Балкан 09.06.21 | 15:52

Групата на Декстер падна поради платформата што ФБИ им ја подметна на криминалците за да ги фаќа на дело

Канцеларијата за организиран криминал на Србија во соработка со ФБИ спроведе обемна операција наречена „Тројански штит / зелен сигнал“ со која е сузбиен организирана...

Балкан 17.03.21 | 12:09

Србин на листата на најбарани терористи на ФБИ уапсен на границата со Мексико

Американски официјални лица соопштија дека на границата со Мексико се уапсени четири лица чии имиња се наоѓаат во базата на податоци на ФБИ за најбараните терористи....

Свет 10.03.21 | 09:50

ФБИ објави снимка од човек кој поставил бомби ноќта пред нападот на Капитол

ФБИ oбјави нови снимки на кои се гледа како едно лице поставува импровизирани експлозивни направи пред седиштата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет...

Свет 02.03.21 | 19:39

Директорот на ФБИ на распит

Директорот на Федералното биро за истраги, Кристофер Реј, денеска е на распит пред сенатскиот Одбор за правосудство, темата се настаните околу упадот во Капитолот на...

Свет 19.01.21 | 10:33

Уапсена жената која, при упадот во Капитол, и го украде лаптопот на Ненси Пелоси

Американските федерални власти ја уапсија жената за која се сомневаат дека го украла лаптопот од канцеларијата на спикерот на американскиот Претставнички дом, Ненси...

Свет 13.01.21 | 10:53

ФБИ отвори 160 истраги и поднесе 70 обвиненија за упадот во Капитол

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот упад во американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд...

Свет 11.01.21 | 20:02

Вооружена група планира „голем бунт“ во Вашингтон, доколку Доналд Трамп биде отстранет со 25 амандман

Вооружена група планира „голем бунт“ во Вашингтон, доколку Доналд Трамп биде отстранет со 25 амандман, јавија американски медиуми. На истражителите им било кажано дека...

Свет 07.01.21 | 00:30

ФБИ влезе во зградата на Конгресот на САД, демонстрантите сè уште на улиците

Агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ) влегоа во Конгресот на САД, откако демонстрантите кои денеска упаднаа во законодавниот дом ја напуштија зградата, по видео...

Свет 16.08.20 | 18:00

ФБИ се вклучува во истрагата за експлозијата во Бејрут

Американскиот потсекретар за политички прашања, Дејвид Хејл, повика на сеопфатна и транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут. Хејп најави дека, на покана на либанските...

Свет 13.08.20 | 23:00

ФБИ се приклучуваат на истрагата за експлозија во Бејрут

Федералното биро за истраги на Соединетите држави (ФБИ) ќе учествува во истрагата за експлозија на пристаништето во Бејрут заедно со либанските власти, изјави во четвртокот...