Ознака: факултет
Македонија 20.05.20 | 15:09

Важно за студентите на УКИМ: Продолжени се јунската и септемвриската сесија

Јунската испитна сесија на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ е продолжена за две недели, односно, наместо да трае од 1 до 30 јуни, се продолжува до 14 јули. Ова вчера е...

Свет 18.11.19 | 15:09

Универзитетски професори правеле дрога во лабораторија на факултетот

Двајца професори по хемија се уапсени во американската држава Арканзас поради тоа што во лабораторијата на факултетот произведувале дрога метамфетамин. Полицијата...

Македонија 12.11.19 | 08:30

Анѓушев најави затворање на некои факултети

Образовниот систем не одговара на реланите потреби на економијата. Загрижувачки е тоа што во државава 90 отсто млади одат на факултет, а во истовреме немаме квалификувани...

Балкан 20.09.19 | 09:24

Експлозија и пожар на факултет во Белград

На Технолошко-металуршкиот факултет во Белград синоќа се случи експлозија и изби пожар, нема повредени, но причинета е голема материјална штета. Факултетот од утрово...

Македонија 01.09.19 | 15:28

Со училишна матура повеќе нема упис на факултетите

Со положена улилишна матура нема да се прифаќаат документи за упис на факултет туку само со државна матура, како што наложува Законот за високо образование, дециден...