Ознака: Фајненшл Тајмс
Македонија 15.10.20 | 11:57

„Фајненшл Тајмс“: На Македонија и е неопходен попис на населението

Најновата членка на НАТО, Македонија, според некои статистичари, можеби загуби и до една четвртина од своето население, откако беше единствената земја што мирно се...

Економија 07.10.20 | 18:30

Македонија падна 50 места во привлекување на странски инвестиции

Британскиот весник Фајненшл тајмс во ранг листата за 2019 година не ја ни рангираше Македонија на листата, па по ова земјава има пад на странските директни инвестиции...

Македонија 04.02.20 | 11:09

Можно е мирување или суспендирање на преговорите, темпото ќе зависи од спроведувањето на реформите

Брисел подготвува план за промена на процедурата за преговорите за членство во ЕУ, кој се очекува да стане ново потенцијално бојно поле меѓу членките на Унијата околу...

Свет 05.11.19 | 11:41

„Фајненшл Тајмс“: Макрон не е сам во изразувањето резерви кон проширувањето на ЕУ

Со блокирањето на стартот на преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, францускиот претседател Емануел Макрон го шокираше и го поткопа регионот, чија...