Ознака: фабрика
Балкан 14.12.20 | 08:33

Експлозија во фабрика за вода во Зрењанин, има повредени

Повеќе луѓе се повредени во силна експлозија во фабрика за вода во српскиот град Зрењанин, јавија српски медиуми. Експлозијата се случила утрово околу пет часот. На...

Црна хроника 11.12.20 | 17:02

Работничка повредена во фабрика, префрлена во болница

Повредена е 34-годишна работничка додека извршувала работни задачи во фабрика во Скопје, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи –  Вчера во Полициското...

Балкан 11.12.20 | 08:43

Изгоре фабрика кај Приштина: Причинета штета од над милион евра

Во фабрика за производство на кеси во селото Брњица, во близина на Приштина, избувна голем пожар. Синот на сопственикот на фабриката, Ндерим Бериша, вели во пожарот е...

Свет 10.12.20 | 14:27

Во ова мало место од 26.000 жители ќе се прозиведуваат вакцини за цела Европа

Пурс е мало гратче во Белгија, кое ќе стане една од клучните точки во борбата против пандемијата. Оваа општина со 26.000 жители, лоцирана на 30 километри од Брисел, е дом...

Црна хроника 25.09.20 | 12:34

Маж загина, друг е тешко повреден по инцидент во фабрика во Куманово

Едно лице загина, а друго е тешко повредено во несреќата што се случила вчера наутро, околу 09.00 часот, во фабрика во Куманово. За време на извршување на работни задачи...

Македонија 17.09.20 | 15:23

Стоилковски: Скандал во Босилово, злосторничко здружување за легализација на фабрика за марихуана на СДСМ?

Јавното обвинителство мора да одговори: Дали зад легализацијата на една фабрика среде нива, во атарот на село Петралинци, општина Босилово, се крие злосторничко здружување...

Скопје 06.08.20 | 13:44

Винил хлорид мономерот што е складиран во ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата, велат од Министерството за животна средина

Винил хлорид мономерот ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови потребни за безбедна работа со оваа хемикалија, тврдат...

Балкан 19.07.20 | 18:28

Во Романија затворена фабрика за месо, заразени 93 вработени со ковид-19

Прекинато е производството во фабрика за преработка на месо во западниот регион Темиш во Романија, откако се регистрирани 56 работници заразени со вирусот Ковид-19, пренесува...

Македонија 08.07.20 | 18:31

Мицкоски: Нашата програма нуди огромни бенефиции на македонските компании и бизнис заедницата

Денеска заедно со Александар Николоски остваривме посета на фабриката Конти Хидропласт која е извозно ориентирана македонска компанија, за производство на ПЕ (полиетиленски)...

Свет 04.07.20 | 21:45

Кризата продолжува да ја дрма автоиндустријата: Германски гигант ја продава фабриката во Франција

„Дајмлер“ ќе се обиде да ја продаде својата фабрика во Амбак, Франција, како дел од планот за преструктуирање на својот производствен систем, објави денеска германскиот...

Економија 03.07.20 | 17:58

Јанушев во посета на фабрика во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на реализација на повеќе проекти...

Балкан 03.07.20 | 16:52

Расте бројот на жртви во експлозијата во фабрика во Турција

Најмалку четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени во денешната експлозија во фабриката за пиротехника во северна Турција. Фабриката се наоѓа во предградието...

Балкан 01.07.20 | 18:30

Конечна одлука: Фолксваген се откажа од фабриката во Турција

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се откажа од плановите за изградба на нова фабрика во Турција поради намалената побарувачката на возила за време...

Македонија 27.06.20 | 15:25

Фабрика на СДСМ за перење мозоци и местење избори платена 10 милиони евра од буџетот, а вие сликајте фискални

Во времето кога СДСМ имаше влада предводена од Бучковски, пред тој да биде осуден за воено профитерство и проневера на 3 милиони долари, пукна афера дека од јавни, буџетски...

Свет 02.05.20 | 10:17

Експлозија на најголемата пловна фабрика во Русија

Едно лице загина и едно е повредено при експлозија на плинска боца во најголемата пловна фабрика во Русија „Всеволод Сибирцев“, изјави генералниот директор на компанијата...

Свет 15.01.20 | 09:27

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

Во фабрика во индустриската зона во Тарагона, северна Шпанија, денеска се случи експлозија што предизвика пожар, соопшти каталонската Агенција за цивилна одбрана. Се...

Балкан 17.12.19 | 10:02

Вучиќ: Некој намерно како да сака да ни ги затвори сите фабрики да не произведуваме оружје

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по повод пишувањата на германски „Шпигел“ дека Србија е закана за безбедноста и оти ја поддржува корупцијата во воената индустрија,...

Свет 08.12.19 | 10:54

Пожар во фабрика во Њу Делхи, има и жртви

Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници. Според информациите...

Скопје 02.12.19 | 13:40

Кривична од Град Скопје против фирмата на која и истече солна киселина

Кривична пријава ќе поднесе град Скопје против фирмата на која вчера ѝ истече солна кисела во кругот на поранешната фабрика Металски завод Тито (МЗТ). По контролата...

Црна хроника 13.11.19 | 17:25

Пријавила Итната помош: Маж се повредил во фабрика во Пробиштип

На 12.11.2019 во 02:10 часот во Полициската станица Пробиштип, од Итната медицинска помош Пробиштип било пријавено дека кај нив со повреди бил донесен П.Г.(36) од Пробиштип. Според...