Ознака: евровизија
Музика 02.04.20 | 11:48

Евровизија сепак ќе има на 16 мај: Се подготвува алтернативно телевизиско шоу „Eurovision: Europe Shine A Light“

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно телевизиско...

Калеидоскоп 18.03.20 | 15:34

Откажана Евровизија!

Овогодишниот Евросонг требаше да се одржи во Ротердам, но поради новонастанатата ситуација со пандемијата со коронавирусот е откажан. Поради сѐ поголемиот број смртно...

Музика 08.03.20 | 18:37

Евровизиската песна „YOU“ ќе биде промовирана вечерва

Евровизиската песна „YOU“, со којашто Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во Ротердам ќе биде промовирана вечерва во Дневник 2 на МТВ 1. Автор...

Музика 03.03.20 | 13:10

Официјална промоција на евровизиската песна „YOU“ в недела на МТВ

Во недела (8 март) ќе се случи затворена промоција за новинарите и преслушување на евровизиската песна „YOU“, со којашто Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание...

Музика 26.02.20 | 13:57

Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Овогодинешната Евровизија треба да биде одржана од 12 до 16 мај во Ротердам, откако минатата година претставникот на Холандија ја однесе победата. Меѓутоа, сепак се поставува...

Музика 14.02.20 | 18:41

Гарванлиев на Евровизија 2020 со песната „YOU“!

По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство,...

Музика 30.01.20 | 11:45

Детскиот хор од Чикаго, каде Васил пеел до 2003 година го изненади со емотивна видео порака!

Детскиот хор од Чикаго, каде што Васил партиципирал од 1999-та до 2003-та година го изненади нашиот евровизиски претставник со прекрасно видео пеејќи ја песната „Татковина“,...

Музика 29.01.20 | 09:23

Македонија ја отвора Евровизија, ќе настапи прва во првата полуфинална вечер

Македонија ќе го отвори овогодишениот музички натпревар Евровизија кој ќе се одржи во Ротердам, Холандија од 12-16 мај. Според објавата на официјална страна на Фејсбук...

Музика 15.01.20 | 19:02

Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евровизија во Ротердам: Ветувам дека ќе дадам се од себе за мојата татковина!

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. Одлуката ја донесе МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку...

Музика 26.12.19 | 18:21

Скандал ја тресе Хрватска: Горан Каран се повлече од евровизиското натпреварување

Горан Каран се откажал од „Дора“, хрватскиот натпревар за Евровизија. Тој сам ја донел одлуката по притисок од јавноста. Од настапот се откажал бидејќи, како што пренесуваат...

Музика 29.05.19 | 09:48

Марија го продава „најлошиот костим“, цената е 5.000 долари

Пејачката од „Ај кју“, младата Марија Ивановска, која заедно со партнерот Бојан Трајковски лани ја претставуваа Македонија на „Евровизија“, го продава костимот со...

Музика 21.05.19 | 19:41

Тасевски: Евровизија го продолжува животот, а не ново амбулантно возило

Актерот Сашо Тасевски се огласи на социјалните мрежи во врска со изјавата дека многу побитно е да се настапува на Евровизија отколку да се купат нови амбулантни возила. Гомна...

Музика 20.05.19 | 16:14

Богдан Илиевски: Изгледа Норвешка има најголема дијаспора во Европа, пошто зеде 300 бода од телевоутинг

Богдан Илиевски за телевоутонгот на Евровизија на својот фејсбук профил го напиша следново: Според генијалците не/заборавени од државава, изгледа Норвешка (5000 евра...

Твитови 20.05.19 | 15:44

Каци бе Тамарче?

Каци бе Тамарче?!? Види сликава на Евровизија со Тоше во Истанбул 2004 г. Ти си ова или…?!? pic.twitter.com/513XI1hBvf — Димко Македонецот (@2Lapev) May 19, 2019

Музика 19.05.19 | 18:14

Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна несреќа!

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции...

Музика 19.05.19 | 17:02

„Би-би-си“: Благодарение на Тамара светот научи географија и дозна за новото име на Македонија

Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ја претставува. Ова го вели „Би-би-си“ во коментар за синоќешната манифестација...

Музика 19.05.19 | 15:49

Тони Михајловски : Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го негира

Актерот Тони Михајловски на својот фејсбул профил напиша: Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го негира. Се радувам на успехот на секој уметник, човек,...

Музика 19.05.19 | 13:20

Македонците во Австралија и Америка немаа право да го дадат својот глас за Тамара

Ден потоа, после големата радост која ни ја приреди годинешниот наш претставник за песна на Евровизија, Тамара Тодевска, се сумираат резултатите. На крајот родоста се...

Музика 19.05.19 | 12:28

Лупевска: На дијаспората треба да и биде забрането да гласа на избори – не гласаа за Тамара

За новинарката Снежана Лупевска Созен, Македонците од дијаспората се криви зошто Тамара не победила на Евровизија, и побара на дијаспората да и се забрани да гласа на...

Калеидоскоп 19.05.19 | 12:20

Кој е Данкан Лоренс?

Во вчерашниот натпревар за Песна на Евровизија во Израел, триумфира најголемиот фаворит од Холандија. Данкан де Мор е роден 1994 година и е познат холандски пејач и победник...