Ознака: европски парламент
Македонија 04.11.19 | 08:59

Претседателот на ЕП на средба со Заев, Пендаровски и Џафери

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, денеска ќе престојува во Македонија, што е неговата прва официјална посета надвор од Европската Унија. Сасоли...

Македонија 24.10.19 | 20:26

Заев: Благодарност до ЕП, ќе работиме уште повеќе за да си ја направиме земјата поубаво место за живеење

Премиерот Зоран Заев изрази голема благодарност до Европскиот парламент за донесената резолуција со која се бара итен почеток на преговори со Македонија и...

Македонија 24.10.19 | 13:49

ЕП ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Македонија и Албанија

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Македонија...

Македонија 24.10.19 | 09:33

Се бара да се избрише дека Македонија била блокирана од Франција, Данска и Холандија

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат...

Македонија 24.10.19 | 08:29

За европската судбина на Македонија и Албанија ЕП ќе гласа напладне

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија остро го осудија француското вето на самитот...

Македонија 23.10.19 | 10:30

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со...

Македонија 17.10.19 | 17:23

Бугарскиот европратеник Илхан Кјучјук нов известувач за земјава од ЕП

Пратеникот на Европскиот парламент Илхан Кјучјук од Бугарија ќе биде новиот известувач на ЕП за Македонија, објави European Western Balkans. Тој е член на групата Обнова на Европа,...

Свет 26.09.19 | 19:28

Австриецот Шиедер ќе раководи со делегацијата на ЕП за соработка со Македонија

На Конститутивниот состанок на делегацијата на Европскиот парламент за соработка со Македонија, што се одржа денеска беа избрани претседателот и потпретседателите...

Свет 26.09.19 | 17:08

Точањи: Донесена е политичка одлука, ќе ги преземам сите правни чекори против неа

Ласло Трочањи реагираше на одлуката на Комисијата за правни прашања на Европскиот парламент, која денеска оцени дека тој не може да биде европски комесар поради конфликт...

Свет 26.09.19 | 16:28

Преседан во комитетот за правни прашања на ЕП: Унгарскиот кандидат за еврокомесар за проширување блокиран во ЕП

Комитетот за правни работи при европскиот Парламент (JURY) го блокираше унгарскиот кандидат за еврокомесар за проширување Ласло Трошањи. По гласањето на сесијата на комитетот...

Свет 18.09.19 | 14:12

Хан за Трочањи: Треба да му се даде шанса

Еврокомесарот за проширување во заминување, Јоханес Хан, верува дека треба да му се даде шанса на неговиот назначен наследник, Унгарецот Ласло Трочањи, да докаже дека...

Свет 18.09.19 | 13:43

Сослушувањата на еврокомесарите почнуваат на 30 септември, ЕПП стои зад Трочањи

Сослушувањата на кандидатите за еврокомесари во Европскиот Парламент ќе се одржат од 30 септември до 8 октомври. Кандидатите назначени од новата претседателка на Европската...

Свет 03.07.19 | 13:32

Давид Сасоли избран за претседател на Европскиот парламент

Италијанскиот социјалист Дaвид-Марија Сасоли денеска е избран за претседател на Европскиот парламент. Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето. Мандатот на...

Свет 03.07.19 | 12:25

ЕП не избра претседател на првото гласање, води Италијанецот Сасоли

Европскиот Парламент, со првото гласање, не успеа да го избере новиот претседател на институцијата. Засега води Италијанецот Дaвид Сасоли од Групата на социјалистите...

Свет 02.07.19 | 13:58

Конституиран новиот Европски парламент

На пленарната сесија во Стразбур денес е конституиран новиот деветти по ред Европскиот парламент. Деветтиот законодавен дом на Европскиот парламент од првите директни...

Свет 02.07.19 | 11:23

Со скандал почна првата пленарна сесија на новиот Европарламент

Првата пленарна сесија на новиот Европски Парламент во Стразбур почна со скандал, кога при интонирањето на химната на ЕУ британски и полски европратеници се свртеа...

Свет 26.05.19 | 23:04

ЕПП повторно најбројна во Европскиот парламент

Според новите проекции на идниот состав на ЕП, Европската народна партија останува најсилна политичка сила со 170 столчиња. На второ место се социјалистите кои ќе имаат...

Свет 26.05.19 | 22:13

Европската народна партија најсилна на изборите за ЕП

И покрај значителните загуби, конзервативните партии на овие европски избори, според првичните прогнози, се најсилни. Освен тоа, одзивот на изборите е најдобар во последните...

Свет 26.05.19 | 21:47

Највисок одѕив на изборите за ЕП во последните 20 години

Европскиот парламент соопшти дека одѕивот на гласачите за ова тело на ЕУ е највисок во последните 20 години и изнесува близу 51 процент, според прелиминарните податоци. Портпаролот...

Свет 26.05.19 | 15:56

Излезноста во повеќето земји на ЕУ сепак е поголема од пред пет години

Според податоците што на социјалните мрежи ги објави организацијата Europe Elects во поголемиот борј европски држави излезноста е поголема отколку на изборите во 2014. За...