Ознака: европски парламент
Балкан 07.07.20 | 23:16

Вучиќ: Многу внимание им се придава на пратениците од Европскиот парламент, тие не се важни

Претседателот на Србија Александар Вучиќ упати порака до новинарите да не им даваат премногу значај на пратениците од Европскиот парламент. Тој вели дека пратениците...

Македонија 30.06.20 | 13:35

ЕП бара од власта да обезбеди фер изборен процес

Европратениците одговорни за односите со Македонија во Европскиот Парламент бараат кредибилна, транспарентна и објективна изборна кампања без дезинформации и заплашувања. „На...

Свет 26.03.20 | 11:04

Поради Ковид-19: Европскиот парламент нема да заседава во Стразбур до есен

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Дејвид Сасоли најави дека европратениците нема да се состануваат во Стразбур до септември. Одлуката е поврзана со епидемијата...

Свет 23.03.20 | 15:52

42-годишник, прв починат од коронавирус во Евроспскиот парламент

Регистриран е првиот смртен случај од новиот коронавирус во Европскиот парламент, јави дописничката на МИА од Брисел. Станува збор за 42-годишен надворешен соработник...

Свет 14.03.20 | 12:38

ЕП предложи важен план за борба против коронавирусот

Европскиот парламент предложи нов план за помош на болниците во Европа во борбата против коронавирусот. Претседателот на ЕП, Давид Сасоли изјави денеска дека сите европски...

Свет 29.01.20 | 13:31

Европскиот парламент денес гласа за излез на Велика Британија

Европскиот парламент денеска треба да го одобри договорот за излез на Велика Британија, а земјата официјално ќе стане трета страна за ЕУ на полноќ на 31 јануари. Гласањето...

Македонија 14.01.20 | 11:46

Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето...

Македонија 03.12.19 | 08:50

Во ЕП разговори за Западен Балкан и за приширувањето на ЕУ

Европратеници и членови на националните парламенти на земјите од Западен Балкан ќе одржат денеска разговори во Брисел за процесот на евроинтеграции и за политиката...

Свет 27.11.19 | 20:11

Европскиот парламент го одобри буџетот на ЕУ за 2020 година

Европскиот парламент го одобри буџетот од 168,7 милијарди евра на Европска Унија за 2020 година, јави дописникот на МИА од Стразбур. Буџетот за 2020 година е поголем за 12,5 проценти...

Свет 27.11.19 | 15:32

Именуван новиот известувач на ЕП за Западен Балкан

Хрватскиот европарламентарец Тонино Пицула денеска е именуван за известувач на Европскиот Парламент за препораките за Западен Балкан, пред Самитот во Загреб во мај...

Свет 27.11.19 | 09:36

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка...

Свет 18.11.19 | 19:04

Унгарецот Оливер Вархејли доби зелено светло за комесар за проширување и соседска политика на ЕК

Кандидатот за еврокомесар за проширување и соседска политика од Унгарија, Оливер Вархелји, доби зелено светло од политичките групи во Европскиот Парламент. Комисијата...

Македонија 07.11.19 | 11:17

Катастрофално ќе биде ако имаме уште еден Самит на кој ќе се разочараат надежите на земјите

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утрово за последен пат се обрати пред Комисија за надворешни работи на Европскиот парламент во својство...

Македонија 04.11.19 | 08:59

Претседателот на ЕП на средба со Заев, Пендаровски и Џафери

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, денеска ќе престојува во Македонија, што е неговата прва официјална посета надвор од Европската Унија. Сасоли...

Македонија 24.10.19 | 20:26

Заев: Благодарност до ЕП, ќе работиме уште повеќе за да си ја направиме земјата поубаво место за живеење

Премиерот Зоран Заев изрази голема благодарност до Европскиот парламент за донесената резолуција со која се бара итен почеток на преговори со Македонија и...

Македонија 24.10.19 | 13:49

ЕП ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Македонија и Албанија

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Македонија...

Македонија 24.10.19 | 09:33

Се бара да се избрише дека Македонија била блокирана од Франција, Данска и Холандија

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат...

Македонија 24.10.19 | 08:29

За европската судбина на Македонија и Албанија ЕП ќе гласа напладне

Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Македонија и Албанија остро го осудија француското вето на самитот...

Македонија 23.10.19 | 10:30

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со...

Македонија 17.10.19 | 17:23

Бугарскиот европратеник Илхан Кјучјук нов известувач за земјава од ЕП

Пратеникот на Европскиот парламент Илхан Кјучјук од Бугарија ќе биде новиот известувач на ЕП за Македонија, објави European Western Balkans. Тој е член на групата Обнова на Европа,...