Ознака: европски лидери
Македонија 09.09.21 | 11:37

Меркел ќе го прескокне Скопје на балканската посета: Заев беше интересен само кога требаше да се менува името

Германската канцеларка Ангела Меркел следната недела доаѓа во регионот. Централен интерес е посетата на Белград каде ќе има средба со претседателот Александар Вучиќ. Србија...

Македонија 11.06.21 | 08:57

Тогаш Меркел, сега Макрон: Заев ваква поддршка доби само пред референдумот за промена на името

Премиерот Зоран Заев вчера на највисоко ниво беше примен од францускиот претседател Емануел Макрон. Првиот човек на Франција и еден од најмоќните во Европската Унија...

Свет 08.05.21 | 08:54

Лидерите на ЕУ: Клучниот проблем е производството и забраната за извоз на вакцини, а не интелектуалната сопственост

Лидерите на Европската унија вчера изјавија дека клучните пречки за масовно доставување на вакцини против коронавирус не се правата на интелектуална сопственост,...

Македонија 23.03.21 | 10:39

Европските лидери „заборавија“ да му го честитаат новиот мандат на Заев на чело на СДСМ

Заев оствари средба со Меркел, Заев доби поддршка од Курц, Заев ја препозна европската иднина на земјата. Се сеќавате на овие изјави на лидерите на ЕУ во пресрет на референдумот...