Ознака: Европарламент
Македонија 23.11.20 | 17:10

Во нацрт-резолуцијата на Европарламентот се изразува жалење што Софија и Скопје не постигнаа компромис

Во нацрт-текстот на известувачот за Македонија во Европскиот парламент Илхан Ќучук се изразува жалење за ќор-сокакот во кој се најдоа Бугарија и Македонија на 17 ноември...

Македонија 23.10.19 | 09:25

Македонија денеска на дневен ред во Европарламентот

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со...

Свет 04.07.19 | 10:50

Избрани 11 потретседатели на Европскиот парламент

Европратениците избраа 11 од 14 потпретседатели на Европскиот парламент. За да бидат избрани за потпретседатели, кандидатите мора да добијат најмалку 331 гласов (апсолутно...

Свет 02.07.19 | 11:07

Со скандал почна првата пленарна сесија на новиот Европарламент

Првата пленарна сесија на новиот Европски Парламент во Стразбур почна со скандал, кога при интонирањето на химната на ЕУ британски и полски европратеници се свртеа...

Свет 05.06.19 | 19:22

Вебер останува претседател на ЕПП, избрани и 10 потпретседатели

Пратеничката група на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент денеска го избра Манфред Вебер за свој претседател, а избра и десетмина потпретседатели,...