Ознака: ЕВН
Скопје 22.10.21 | 09:30

Аеродром, Кисела Вода и Карпош ќе бидат повеќе часа без струја

Техничките зафати на ЕВН продолжуваат и денеска, поради што неколку скопски населби ќе бидат без струја повеќе часови. Како што известуваат од Компанијата, поради веке...

Твитови 29.09.21 | 12:12

Центар, Скопје, 2021 година

Guess the city. Via fb pic.twitter.com/4AbpyUTRe2 — Darko Arsovski (@dArsovec) September 29, 2021

Економија 26.09.21 | 07:58

Ќе провери ли ЕВН дали Ахмети краде струја: Продолжен кабел приклучен во орманчето за електрична енергија на лидерот на ДУИ

На фотографија објавена од Тетово Сот може да се забележи лидерот на ДУИ Али Ахмети како седи во дворот на куќа, а над него се гледа орманчето за струја од кое излегува...

Сервиси 12.09.21 | 11:57

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа денеска 10 часа без струја

Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа денеска од 8:00 до 18:00 часот ќе бидат без напојување со електрична енергија, поради реконструкција на дистрибутивната...

Скопје 02.09.21 | 08:29

Без струја делови од повеќе општини во Скопје

Од ЕВН Македонија АД  известуваат дека на ден 02.09.2021 година ( четврток ), без електрична енергија ќе останат: • во периодот од 10:00 до 13:30 часот, корисниците на дел од ул....

Скопје 24.08.21 | 10:07

Делови од Скопје денеска без струја

Од ЕВН Македонија АД информираа дека на ден денеска, без електрична енергија ќе останат: • во периодот од 08:30 до 11:00 часот, корисниците на дел од ул.Томе Арсовски. ( општина...

Скопје 17.08.21 | 09:58

Делови од Сопиште, Горно Соње и Ѓорче Петров утре без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 18.08.2021 година ( среда ) без електрична енергија ќе останат: – во време од 08,30 – 13,30 чсот корисниците од ул. Димитрија Чуповски...

Црна хроника 22.07.21 | 23:40

Пожарот во Карбинци почнал од трафостаница на ЕВН, пазафатил стрниште, шума, викендичка, лозја…

Во СВР Штип вчера околу 15.30 часот било пријавено дека околу 15.00 часот во с. Карбинци, штипско, настанал пожар во трафостаница сопственост на ЕВН во атар на с.Карбинци,...

Економија 26.05.21 | 13:11

Мицкоски: СДСМ вештачки одржуваше поевтина струја заради изборите

ЕВН ѝ служи на фамилијата на власт како параван за испумпување пари, зашто ЕВН не е обврзана да објавува тендери – обвини денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Скопје 06.03.21 | 10:25

Град Скопје се сели во зградата на ЕВН, компанијата кај Стара железничка

Град Скопје ќе се сели во поранешната зграда на ЕВН каде сега е сместена компанијата ЕСМ, на плоштадот Македонија. Директорот на државната компанија ЕСМ Васко Ковачевски...

Скопје 20.12.20 | 18:38

Карпош и Ѓорче Петров половина час без струја, ЕВН утврдува што е причината

Во Карпош и Ѓорче Петров од пред половина час нема електрична енергија. Од ЕВН изјавија дека утврдуваат што е причината за прекинот на струјата

Сервиси 24.11.20 | 13:05

Дефект ги остави Скопје и Тетово без струја

Дел од Скопје нема струја поради дефект на 110 киловолтниот далекувод на МЕПСО. Од ЕВН Македонија информираа дека струја нема на потегот до Тетово. Екипи се излезени на...

Скопје 24.11.20 | 13:03

Снема струја додека скопјанец е на кислородна поддршка дома, семејството бесно

Скопјанец се пожали дека останале без електрична енергија сред ден, без претходна најава, додека член на неговото семејство е на кислородна поддршка во домашни услови. Немаше...

Македонија 01.11.20 | 21:59

ЕВН да не може да исклучува броила на социјално загрозени семејства, гласи иницијативата која ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поднесе до Уставен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашањето кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поднесе иницијативата до Уставен суд, ЕВН да не може да ги исклучува броилата...

Сервиси 09.10.20 | 08:14

Без струја делови од четири скопски општини

Во одредени од денешниот ден без електрична енергија ќе останат делови на Кисела Вода, Центар, Гази Баба и Карпо, иформираат од ЕВН Македонија. Во периодот од 8:00 до 11:00...

Сервиси 15.09.20 | 09:51

Без струја делови на Центар, Ѓорче Петров и Карпош

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека без електрична енергија ќе останат делови на Центар, Ѓорче Петров и Карпош. Во периодот од 8.30 до 14 часот, без струја ќе бидат корисниците...

Економија 04.09.20 | 22:05

Во Тетово се одржа најголемиот протест против поскапувањето на струјата

Во моментов се оддржува до сега најмасовниот протест против поскапувањето на струјата во Тетово: Се скандира ЕВН мафија, ЕВН ик(бегај евн) и се блокираат главните улици...

Сервиси 04.09.20 | 12:25

Од утре и во следните два дена неколку скопски општини ќе бидат без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД известување дека за ден 05, 06 и 07.09.2020 година (сабота, недела и понеделник), заради планирани технички зафати во електро-системот во градот Скопје,...

Сервиси 25.08.20 | 10:00

Делови од општина Сарај утре без струја

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре без струја ќе останат: Во периодот од 10.00 до 12.00 часот, дел од корисниците од селата Љубин и Кондово, како и објектите на Даути...

Сервиси 20.08.20 | 14:16

ЕВН апелира граѓаните кои платиле за струја преку „Еуростандард“ и „Пошта“ да достават доказ за уплатата

ЕВН Македонија ги известува своите корисници кои извршиле уплата за потрошена електрична енергија преку Еуростандард банка и Македонска пошта на ден 12.08.2020 година...