Ознака: ЕУ
Колумни 06.06.21 | 11:27

Датум за преговори – Сезона 13

Повторно ЕУ! Повторно датумот, преговорите и блокадите се наметнуваат како тема пред македонските граѓани. Ќе има ли веќе крај на сите блокади, односно почеток на преговори...

Балкан 05.06.21 | 14:53

Како „Чекајќи го Годо“: Еди Рама за членството во ЕУ на Албанија и Македонија

Албанскиот премиер, Еди Рама, во ексклузивно интервју за познатиот германски весник „Билд“, ги обвинува шефовите на државите членки на Европската Унија за блокирање...

Македонија 04.06.21 | 16:40

Нема никакви тајни преговори, македонските позиции се јасно и гласно декларирани, велат од Владата

Секој ден нов антидржавен потег на раководството на ВМРО-ДПМНЕ – токму тоа се неточните и неодговорни изјави со кои свесно ги поткопуваат дипломатските процеси кои...

Балкан 04.06.21 | 13:36

ЕУ одби да ја открие содржината на „нон пејперот“ за промена на границите

По формално новинарско барање преку воспоставените правила за достап до информации за увид во содржината на словенечкиот нонпејпер кој ја разбрани балканската јавност...

Свет 03.06.21 | 20:41

Нови правила за влез во ЕУ: Еве колку готовина смеете да внесете?

Денеска, во целата Европска Унија стапува во сила правило според кое секој што влегува или излегува од нејзината територија мора да пополни декларација доколку со себе...

Македонија 03.06.21 | 19:41

Османи: Европските принципите се она што не штитат во спорот со Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата 24 анализа истакна дека дека тоа што нас не штити во спорот со Бугарија се принципите, не само нашите, пред...

Свет 03.06.21 | 11:14

ЕУ бара да вакцинираните да не се тестираат и да не одат во кapaнтин при патување

Европската комисија им предлага на земјите членки постепено во текот на летото да ги олеснат ограничувањата за патување. Европската комисија исто така предложи дека...

Балкан 02.06.21 | 15:23

Де Соуза: Потребен е дијалог меѓу Софија и Скопје без кревање врева

Португалија ги поздравува и се восхитува на напорите за дијалог меѓу Бугарија и Македонија. Ги поддржуваме конкретните чекори за поддршка на дијалогот, а кревањето...

Свет 02.06.21 | 15:02

Од утре ЕУ воведува нови правила за внесување и изнесување на готовина

Нови правила за контрола на пари во готово и вредни предмети што влегуваат и излегуваат од ЕУ ќе стапат на сила утре, при што сите патници кои влегуваат или излегуваат...

Балкан 02.06.21 | 14:31

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со Македонија

Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот...

Свет 01.06.21 | 16:28

Седум ЕУ земји почнаа да го издаваат „зелениот ковид пасош“

Седум земји-членки на Европска Унија од денеска воведуваат систем на сертификат за ковид-19 за патувања, а во цела ЕУ во сила ќе стапат од 1 јули. Како што соопшти Европска...

Свет 01.06.21 | 11:50

Другарката на Катица Јанева стана главна ЕУ обвинителка

По години преговори меѓу земјите и институциите на Европската Унија, од денеска за првпат станува оперативно првото обвинителство на ниво на ЕУ со задача да истражува...

Свет 31.05.21 | 19:22

ЕУ одобри употреба на „Фајзер“ кај деца на возраст од 12 до 15 години

Европската комисија одобри употреба на вакцинаta на „Фајзер/БиоНТек“ кај деца на возраст од 12 до 15 години. Земјите-членки на ЕУ сега можат да одлучат да ги прошират своите...

Македонија 31.05.21 | 15:32

Исто како во 1992 година: Европската иднина на Македонија повторно зависи од Португалија

Уште еден месец со Европската Унија претседава Португалија која бара начин Македонија и Бугарија да постигнат договор и земјата да добие датум за почеток на преговорите. Слично...

Свет 31.05.21 | 13:20

ЕУ со цврст став: Целосно вакцинирано лице е лице кое ја примило последната доза пред 14 дена минимум

 Европската Комисија попладнево поднесе предлози до земјите членки на ЕУ за да се поедностават и олеснат процедурите за патување за време на туристичката сезона летово,...

Свет 30.05.21 | 09:33

„Блумберг”: ЕУ и САД подготвуваат одговор на „непријателските акции” на Русија

Европската унија му испрати на Вашингтон нацрт заедничка изјава за самитот ЕУ-САД на 15 јуни, во која се предлага двете страни да одговорат на „непријателските акции”...

Балкан 28.05.21 | 14:36

Мицотакис: Отворањето на ЕУ кон Западен Балкан e историска мисија што треба брзо да почне

По средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, истакна дека отворањето на Унијата кон нови држави, а особено кон оние...

Балкан 27.05.21 | 12:01

Јанша: Членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ би решило многу проблеми

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, го поддржа проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, оценувајќи дека членството на земјите од регионот во Унијата ќе реши многу проблеми...

Свет 27.05.21 | 09:54

Лидерите на ЕУ: Има се помалку заразени, се отвора пат за слободно патување со дигитални ковид сертифкати

Откако бројките на заразени со корона вирус ширум Европа се драстично опаднати,  поради што шефовите на држави и влади на земјите членки на Европската унија велат дека...

Свет 25.05.21 | 17:19

Лидерите на ЕУ се заложиле да донираат вакцини за земјите со ниски приходи

На вториот ден од самитот на ЕУ, шефовите на држави и влади разговараа за Ковид-19, вакцинацијата и перспективите за враќање во нормала во ЕУ како и во остатокот од светот,...