Ознака: есен
Сервиси 04.11.22 | 12:22

Доаѓа температурен шок: Подгответе се за вистинската есен многу набрзо

За време на викендот ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, најавуваат од УХМР. Наместа врнежите ќе бидат поројни и обилни, над 35 литри на метар квадратен,...

Сервиси 02.10.22 | 08:30

Облачно со слаб дожд наутро, остатокот од денот сончево

Времето денеска во утринските часови ќе биде променливо облачно со слаб локален дожд. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во источните...

Сервиси 23.09.22 | 08:13

Eсента почна со облачно време

Есента во земјава и на северната хемисфера почна денеска во 3:03 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата настапи пролетта. Првиот есенски ден е 266-от ден, во...

Сервиси 19.09.22 | 09:01

Извадете ги есенските јакни, цела недела ќе биде студено

Времето утрово ќе биде студено за овој дел од годината, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност претежно во северните делови. Ќе дува слаб до умeрен...

Свет 21.02.22 | 11:54

Гори станбена зграда во германскиот град Есен, стотина евакуирани, тројца во болница

Голем пожар избувнал во станбена зграда во градот Есен во западниот дел на Германија. Три лица се префрлени в болница поради труење со чад. На местото на инцидентот се...

Сервиси 31.10.21 | 09:52

Студени утра со магла по котлините, преку денот сончево со температури до 19 степени

Денеска имаме студено утро со појава на магла или ниска облачност по одделни котлини и речни долини. Преку денот ќе биде претежно сончево со слаб ветер од јужен правец...

Сервиси 18.10.21 | 08:40

Денеска потопло, со температурата до 21 степен

Времето денеска ќе биде променливо облачно и потопло со услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.Ќе има појава на утринска...

Интима 16.10.21 | 10:37

Сега е научно објаснето зошто либидото ни беснее на есен

Истражувачки тим од Универзитетот Лудвиг Максимилијанс во Минхен спроведе студија за тоа како годишните времиња влијаат врз човековото либидо. Според welt.de, најдобриот...

Сервиси 01.10.21 | 08:37

Променливо облачно со дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и свежо, претпладне во западните и јужните делови со повремен локален дожд со послаб интензитет. Попладне ќе има намалување...

Калеидоскоп 22.09.21 | 14:03

Вечерва погледнете во небо и 3 пати повторете желба: Моќен период кој ги исполнува сите замисли!

Вечерва почнува есента. Денеска кога денот и ноќта траат по 12 часа, важи за многу моќен ден и период. Во 21.22 часот погледнете во небо и три пати повторете желба, бидејќи...

Сервиси 22.09.21 | 08:37

Вечерва почнува есента

Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечерва во 21:21 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи пролет. Првиот есенски ден е 265-иот ден...

Астро 21.08.21 | 10:12

Eсенва носи посебна среќа за овие 4 хороскопски знаци

Според астролозите, оваа есен носи мирен и романтичен период полн дружење и убави емоции за сите хороскопски знаци, но сепак посебно среќни ќе бидат следниве: Девица Ѕвездите...

Сервиси 12.08.21 | 21:11

Пеколот во Македонија ќе продолжи до почетокот на есен, а потоа следат поплави

На Балканскиот регион се очекуваат топлотни бранови и на почетокот на есен, а потоа тие ќе бидат заменети со голема опасност од поплави во ноември, се наведува во големата...

Македонија 22.06.21 | 11:01

Царовска: Ќе има учебници на есен

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека учебници за идната учебна година ќе има и дека учениците нема да останат без наставни материјали, откако...

Сервиси 22.09.20 | 14:00

Денеска пристигнува есента

Попладне во 15:30 часот на северната хемисфера по средноевропско време пристигнува есента. Есента ќе трае 91 ден и ќе заврши на 21 декември кога ќе настапи зимата. На првиот...

Македонија 10.09.20 | 13:55

Македонија на прагот на жешка политичка есен

Првиот од низата најавени масовни протести на ВМРО-ДПМНЕ против политиките кои ги спроведува владата на Зоран Заев, укажа неколку битни моменти кои навестуваат дека...

Здравје 01.09.20 | 23:23

Три диети кои не смее да се држат во есен

Ако решите да ја сочувате тежината или да ослабнете во текот на сезоната есен/зима, внимавајте при изборот на диетата и избегнувајте ги следниве три диети, кои се сметаат...

Сервиси 22.08.20 | 13:57

На Балканот студ и бури, во дел од Европа пожари: Најнова прогноза за есента

Метеосервисот Акуведр ја објави најновата долгорочна прогноза за есента во Европа. Сушата за време на летото зафати многу подрачја, а преминувањето на летото во есен...

Здравје 22.07.20 | 11:05

Наесен може да биде и полошо, на пролет масовно вакцинирање, предвидува научник од Институтот Броуд во Бостон

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме...

Сервиси 26.10.19 | 08:41

Одбројуваме до првите дождови

Времето во земјава ќе биде сончево, во текот на денот релативно топло со слаб ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти меѓу минус еден и шест, а максималната...