Ознака: епидемија
Македонија 25.01.21 | 17:12

Тасевски: Епидемијата спласна оти треба да истуркаат лажиран попис

Актерот Сашо тасевски, на социјалните мрежи го коментира обидот на власта, како што веле, да истурка лажиран попис. Епидемијата спласна, оти треба да истуркаат лажиран...

Македонија 19.01.21 | 23:18

Д-р Даниловски: Продолжувањето на работното време на угостителските објекти е прерано

Продолжувањето на работното време на угостителските објекти е можеби прерано, затоа што епидемијата сè уште не е поразена, но веројатно нема да предизвика големо зголемување...

Свет 18.01.21 | 11:31

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Велика Британија?!

Болниците во Велика Британија се соочуваат со поизразена здравствена криза отколку за време на првиот бран на Ковид-19 минатата пролет, со многу повеќе пациенти кои...

Македонија 17.01.21 | 15:51

Починаа шест пациенти на возраст од 44 до 86 години, 190 нови заразени од 1530 тестирања

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 19 -Тетово 6 -Прилеп 12 -Гостивар 3 -Штип 6 -Битола...

Македонија 16.01.21 | 17:40

Починати 14 пациенти од кои најмладиот на 46-годишна возраст, 361 заразени со Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 164 -Куманово 17 -Тетово 12 -Прилеп 15 -Гостивар 16 -Штип...

Македонија 15.01.21 | 18:11

Десет починати пациенти на возраст од 54 до 90 години, 403 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11,...

Македонија 01.01.21 | 09:45

Во новата година влеговме со 19.379 активни случаи и со 871 пациент во Ковид болниците

Во новата година Македонија влезе со 19.379 активни случаи со Ковид-19, откако во вчерашниот билтен на министерството за здарвство беа регистрирани 536 нови заразени од направени...

Македонија 30.12.20 | 19:36

Нови 15 починати и 493 заразени со Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 210 -Куманово 28 -Штип 14 -Прилеп 14 -Тетово 7 -Струга 6 -Велес...

Македонија 29.12.20 | 22:12

Нови 17 жртви и 498 новозаразени со Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2467 тестирања, а се регистрирани 498 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 246 -Куманово 30 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 34 -Тетово 19 -Струга...

Македонија 22.12.20 | 15:16

Филипче: Ќе видиме дали е ова почеток на крајот на епидемијата, таа стивнува кај нас, не смееме да ризикуваме уште еден силен бран

Се намалува бројот на тестирања во државните лабoрaтории, сега може и во текот на истиот ден кога пациентите се јавуваат кај матичните лекари да има слободен термин....

Македонија 20.12.20 | 09:13

Поради компликации со вирусот 35 нови пациенти примени во ковид-центрите во Скопје

За едно деноноќие, во ковид-центрите во Скопје биле хоспитализирани 36 пациенти поради компликации од корона вирусот. На интерните клиники биле примени 14, а во ГОБ „8...

Македонија 18.12.20 | 17:42

За Филипче се е под контрола: Нови 29 починати и 883 позитивни на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 345 -Куманово 37 -Дебар 10 -Штип 32 -Прилеп 54 -Тетово 32 -Струга...

Македонија 14.12.20 | 18:01

Нови 26 починати пациенти и 213 нови заразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-103, Куманово-16, Штип-9,...

Балкан 09.12.20 | 11:54

Хрватска во тешка ситуација со епидемијата: 4.520 новозаразени и 69 починати

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 4.520 нови случаи на позитивни со корона вирусот, а починале 69 лица. Во болница се 2.703 пациенти, од кои 280 се приклучени на...

Здравје 30.11.20 | 10:10

Пандемијата на ковид-19 се исчезне, но вирусот ќе остане, тврди руски научник

„Вирусот ќе остане, но самата пандемија на коронавирусот ќе исчезне. Сигурен сум дека тоа ќе биде во 2021-та година“, изјави генералниот директор на Рускиот државен научен...

Македонија 29.11.20 | 20:59

Нови 820 заразени и 32 починати од Ковид-19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје-279, Куманово-49, Штип-39,...

Свет 27.11.20 | 15:56

Во Кина се шири нов вирус: Предизвикува повраќање и дијареа, заразени се над 50 деца

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца. Вирусот се појавил во градинка во градот Зигонг во покраината Сичуан, каде...

Македонија 18.11.20 | 18:27

По рекордниот дневeн број на заразени Македонија надмина 50.000 позитивни, Во Скопје речиси 22.000 заразени

Откако во најновиот дневен билтен на кинистерството за здарвство се забележани рекордни 1406 нови позитивни на Ковид-19, вкупнта бројка на заразени од почетокот на епидемијата...

Македонија 18.11.20 | 18:07

Хоророт Филипче нема крај: 21 починат, 1406 заразени

Во последните 24 часа во Македонија се направени 3.398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 627 -Куманово 73 -Дебар 1 -Штип 37 -Прилеп 98 -Тетово 72 -Струга...

Македонија 17.11.20 | 21:56

Скопје се ближи кон 9.000 активни случаи, Тетово и Куманово блиску до 1.000

По денешните 977 нови позитивни случаи и 31 починат од Ковид-19, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката...