Ознака: епидемија
Свет 19.07.21 | 09:03

Кинезите со писмо до СЗО бараат истрага за американската био-лабораторија во Форт Детрик

Повеќе од половина милион корисници на Интернет од Кина потпишаа отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) во кое бараат истрага за американската...

Здравје 10.06.21 | 08:46

Короната ќе доаѓа секоја есен, но ќе се контролира со вакцини

Пандемијата со Ковид-19 веројатно ќе стане епидемија до есен или зима, за која може да се очекува да се повторува секоја година, но и да се контролира со вакцини, изјави...

Здравје 07.06.21 | 08:28

Во земјава има 670 активни случаи на Ковид-19

Според последните податоци на Министерството за здравство, бројот на активни случаи со Ковид-19 во државава изнесува 670. Во последното деноноќие биле регистрирани 10...

Свет 02.06.21 | 10:47

Американски научник: Светот е под закана од Ковид-26 и Ковид-32

Американскиот научник, Питер Хотез, кој еден од водечките специјалисти за заразни болести во САД, смета дека е неопходно да се направи сеопфатна студија за потеклото...

Македонија 28.05.21 | 14:23

Починати 18 пациенти на возраст од 55 до 88 години, регистрирани 50 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања при што се регистрирани се 50 нови случаи на Ковид-19, и 18 починати лица. Од...

Македонија 10.04.21 | 10:06

Стоилковски: 290 жртви оваа недела, 253 жртвувани минатата, 183 неделата пред неа…

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, реагира на тоа што во изминатите три недели во Македонија има дури 726 жртви на епидемијата на Ковид-19. Како што вели Стоилковски,...

Македонија 05.04.21 | 22:54

Таравари: Тотална неспособност, во Зимбабве и во Гана има повеќе вакцинирани отколку во Македонија

Генералниот секретар на Алјанса за Албанците, Арбен Таравари упати остри критики за тоа како Владата се справува со епидемијата на Ковид-19. Тотална неспособност. Ние...

Македонија 05.04.21 | 17:45

Починати 37 пациенти меѓу кои има на 42, 43 и 47-годишна возраст, нови 301 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на Ковид-19. Во истиот период...

Македонија 02.04.21 | 11:25

Д-р Даниловски: Се наоѓаме во фаза спроти епилогот на пандемијава на која едвај ѝ се наѕира крајот – барем кај нас

Епидемиологот Драган Даниловски, вели дека се наоѓаме во фаза спроти епилогот на пандемијава, голгота подолга од година дена, на која едвај ѝ се наѕира крајот, барем...

Македонија 29.03.21 | 15:36

Проекција на американски институт: Пикот во Македонија ќе биде на 18 април, се очекуваат и до 80 смртни случаи дневно

Институтот за здравствени проценки во Вашингтон (АХМЕ) предвидува дека пикот на епидемијата на корона вирусот во Македонија, односно периодот со најмногу починати...

Балкан 28.03.21 | 16:56

Косово бележи 914 заразени и 10 починати од Ковид-19 во последните 24 часа

Во Косово во последните 24 часа се регистрирани 914 случаи на Ковид-19 од 4.733 тестирани примероци, аво истиот период починале 10 лица. Како што објави Националниот институт...

Македонија 28.03.21 | 15:52

Починати 33 пациенти од кои најмладиот е 39-годишен скопјанец – 708 нови заразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово...

Македонија 26.03.21 | 19:40

Караџовски: Засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки, следната недела е круцијална

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, во емисијата „Само интервју“ на телевизија Канал 5, изјави дека следната недела е круцијална во делот...

Македонија 25.03.21 | 19:07

Ќе сносат ли одговорност Филипче и Заев: Нови 29 починати, најмладиот на 38-годишна возраст, 1.264 новозаразени

Во последните 24 часа во Македонија се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 585 -Прилеп 60 -Битола 59 -Штип 58 -Куманово и Велес по...

Балкан 12.03.21 | 15:55

Најмногу по 25 лица на отворено и 10 на затворено, работно време до 22 часот: Мерките во Хрватска продолжуваат до крајот на март

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во земјата има 26-процентно неделно зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 поради што повеќето...

Свет 11.03.21 | 18:55

Германија силно погодена од третиот бран на Ковид-19

Раководителот на Институтот „Роберт Кох“, Лотар Вилер, предупреди дека во Германија почнал третиот бран на Ковид-19, додавајќи дека е многу загрижен од развојот на епидемијата. Вилер...

Македонија 11.03.21 | 18:05

За 24 часа починале 21 пациент од 10 градови во Македонија

Во текот на последното деноноќие во Македонија починале 21 пациент како последица на Ковид-19. Од министерството за здравство информираат дека 19 од починатите пациенти...

Македонија 11.03.21 | 17:50

Филипче и Заев бркаат провизии место вакцини, епилогот 21 мртви за еден ден – Нови 947 случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа во Македонија се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 453 -Прилеп 65 -Велес 56 -Неготино 44 -Кавадарци 41 -Штип...

Македонија 10.03.21 | 10:49

Бројот на заболени од Ковид-19 зголемен за 23 отсто, секој петти на возраст од 30 до 39 години

Во текот на изминатата недела во Македонија се регистрирани 4.463 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, што претставува зголемување од 23 отсто во однос на минатата...

Македонија 04.03.21 | 14:44

Тасевски: Милион лаги кажавте во врска со вакцините, а една вакцина не купивте и не донесовте, да не се смета донацијата на Србија

Ајде сега, после една година корона, кажете како министер и министерство, комисии, курци палци, што направивте да ја стивнете и ставите под контрола? Ништо. Нула. Компир...