Ознака: ЕП
Македонија 24.10.19 | 13:49

ЕП ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Македонија и Албанија

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Македонија...

Македонија 24.10.19 | 09:33

Се бара да се избрише дека Македонија била блокирана од Франција, Данска и Холандија

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат...

Македонија 23.10.19 | 10:30

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со...

Останати спортови 17.09.19 | 09:26

Неофицијалната химна на одбојкарите „Бисер балкански“ ечи во автобусот

Најдобрата македонска машка одбојкарска репрезентација синоќа во салата „Стожице“ пишуваше историја. Ја забележа првата победа на дебито на Еврпското првенство...

Останати спортови 11.09.19 | 20:21

Историски ден за македонската одбојка, почнува ЕП

Утре е историски ден за македонската одбојка. Македонската машка одбојкарска репрезнетација првпат ќе настапи на голем меѓународен настан како што е ЕП кое се одржува...

Останати спортови 09.09.19 | 19:17

Пилотот во авионот му честиташе на Филип Додевски кој го освои бронзениот медал на ЕП во олимписко таеквондо

Филип Додевски кој освои бронзен медал на официјалното европско првенство до 21 година во олимписко таеквондо кое се одржува во Шведска денеска беше поздравен од екипажот...

Свет 10.07.19 | 11:43

ЕП може да го одложи гласањето за номинација за претседател на ЕК

Урсула фон дер Лејен, следниот претседател на Европската комисија, ќе се состане со водечките политички групи во Европскиот парламент. Се очекува во среда или четврток...

Свет 02.07.19 | 13:58

Конституиран новиот Европски парламент

На пленарната сесија во Стразбур денес е конституиран новиот деветти по ред Европскиот парламент. Деветтиот законодавен дом на Европскиот парламент од првите директни...

Свет 27.05.19 | 10:15

Kолкава плата земаат европските пратеници

Секој 751 пратеник во Европскиот парламент добива месечна плата од 8.750 евра, за својот петгодишен ангажман. За пет години, ова е околу 525.000 евра бруто. На оваа плата им се...

Свет 26.05.19 | 23:04

ЕПП повторно најбројна во Европскиот парламент

Според новите проекции на идниот состав на ЕП, Европската народна партија останува најсилна политичка сила со 170 столчиња. На второ место се социјалистите кои ќе имаат...

Свет 26.05.19 | 19:37

ЕУ избори: Блокот на Меркел во пад, но со најголема поддршка

Првите резултати од излезните анкети за изборите за ЕП во Германија, укажуваат на тоа дека владејачкиот блок на германската канцеларка Ангела Меркел ЦДУ / ЦСУ, иако...

Свет 25.05.19 | 20:08

Утре на полноќ ќе се знае новиот состав на Европскиот парламент

Кому ќе му ја дадат довербата граѓаните на ЕУ за да ги претставува во Европскиот парламент во Брисел, ќе биде познато утре на полноќ. Улогата на Европскиот парламент...

Фудбал 22.02.19 | 14:03

Пандев за „LaGazzetadelloSport“: Сакам пласман на ЕП со Македонија

Горан Пандев, kапитенот на македонската фудбалска репрезентација во интервју за „LaGazzetadelloSport“ изјави што му се главните приоритети во моментов во кариерата. Фудбалерот...

Свет 15.02.19 | 15:49

ЕП ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат...

Скопје 11.12.18 | 11:30

Mакедонски средношколци ги решаваа проблемите на ЕУ во улога на членови на ЕП

Како криптовалутите влијаат на европскиот пазар, функционирањето на фармацевтскиот пазар, како да се реструктуира европската помош за земји во развој, инклузивност...

Свет 07.12.18 | 14:51

Орбан: Гледам знаци на умор, на ЕП и потребна е свежа крв

На Европскиот парламент му е потребна свежа крв, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, алудирајќи на европските парламентарни избори во 2019 година. Можам да...