Ознака: експлозија
Балкан 03.07.20 | 16:52

Расте бројот на жртви во експлозијата во фабрика во Турција

Најмалку четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени во денешната експлозија во фабриката за пиротехника во северна Турција. Фабриката се наоѓа во предградието...

Калеидоскоп 21.06.20 | 22:15

Екплозија од гас урна дел од зграда во Киев, има жртви

Најмлаку две лица го загубија животот во експлозија на гас која утрово се случила во една станбена зграда во Киев, Украина. Експлозијата била толку силна што ги уништила...

Свет 11.05.20 | 13:45

Тројца членови на ООН загинаа, а четворица се повредени во експлозија во Мали

Тројца членови на мировните сили на Обединетите нации во Мали загинаа, а четворица беа сериозно повредени кога импровизирана експлозивна направа експлодира за време...

Свет 02.05.20 | 10:17

Експлозија на најголемата пловна фабрика во Русија

Едно лице загина и едно е повредено при експлозија на плинска боца во најголемата пловна фабрика во Русија „Всеволод Сибирцев“, изјави генералниот директор на компанијата...

Свет 09.04.20 | 14:17

Експлозија во деловен центар во Москва

Експлозија избувна денеска во деловниот центар „Панорама“ во центарот на Москва, соопшти Московскиот комитет за вонредни состојби. Засега нема информации за жртви...

Црна хроника 12.03.20 | 20:48

Осма жртва од експлозијата во Романовце, почина 10-годишното дете

Десетгодишното дете кое беше повредено во експлозијата на плинска боца во Романовце, почина денеска во Градската болница „Св.Наум Охридски“ каде што беше хоспитализирано,...

Свет 05.03.20 | 21:57

Две ракети паднаа во резеденцијалниот дел на Багдад во близина на амбасадите на САД и на Турција

Две ракети ја погодија Зелената зона во Багдад, поради што се активирале сирени за тревога во американската амбасада во ирачкиот главен град, објавија западните медиуми. Очевидци...

Црна хроника 29.02.20 | 16:08

Уште една жртва од експлозијата во Романовце, почина 63-годишна жена

Почина 63-годишна жена која беше меѓу повредените во експлозијата на плинска боца што се случи минатиот викенд во кумановското село Романовце, потврди за МИА директорот...

Црна хроника 23.02.20 | 12:28

Експлозија во Романовце, тројца загинати, а шест тешко повредени

Утринава од експлозија на плинска боца во куќа во кумановското село Романовце настанал пожар, објави 360 степени. МВР информираше дека три лица починале на лице место,...

Свет 24.01.20 | 15:01

Силна експлозија во Хјустон, цел град на нозе

Од силната експлозија испукале многу прозори во околината и видливи се оштетувања на кучите и зградите тврдат очевидци. Според првичните извештаи, повредени се двајца...

Свет 15.01.20 | 09:27

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

Во фабрика во индустриската зона во Тарагона, северна Шпанија, денеска се случи експлозија што предизвика пожар, соопшти каталонската Агенција за цивилна одбрана. Се...

Свет 08.01.20 | 22:50

Три нови експлозии во Ирак

Три гласни експлозии одекнале вечерва во Багдад, по што биле слушнати сирени, јавува Ројтерс повикувајќи се на сведоци. Агенцијата додава дека три „Качуша“ ракети...

Вести 03.01.20 | 13:59

Едно лице полесно повредено од експлозија во битолски дуќан

Од Територијалната против пожарна единица во Битола информираа дека експлозијата најверојатно е предизвикана од активирањето на плинот како енергенс во дуќанот-рибарница...

Црна хроника 03.01.20 | 13:54

Експлодира плин во рибарница во Битола: Повредена е вработената

Вработена во дуќан за продажба на риби е полесно повредена по експлозија предизвикана од плинска инсталација во дуќанот. Од Територијалната против пожарна единица...

Свет 30.12.19 | 17:40

Експлодираа пиротехнички сретства во Шпанија, има повредени, а прославата е прекината

Најмалку 14 лица се повредени, од кои тројца потешко, во денешната експлозија на пиротехнички средства за време на одбележувањето на традиционалниот празник на елката...

Балкан 23.12.19 | 14:28

Eден загинат и осуммина повредени во експлозија на бензиска пумпа во близина на Зворник

Едно лице загина, а осум се повредени во експлозија што се случи на бензинска пумпа во близина на Зворник. Седум повредени лица се преесени во болницата Зворник, а едно...

Свет 10.11.19 | 18:06

Автомобил-бомба разнесе осуммина во Сирија

Турското Министертство за одбрана соопшти дека денеска при експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина...

Балкан 07.10.19 | 20:22

Разнесено поршето белградски делија

Попладнево во белградската населба Врачар беше фрлена бомба врз паркирано возило порше, кое го возел 30-годишниот Лазар Вукичевиќ, член на навивачката група на Црвена...

Балкан 20.09.19 | 09:24

Експлозија и пожар на факултет во Белград

На Технолошко-металуршкиот факултет во Белград синоќа се случи експлозија и изби пожар, нема повредени, но причинета е голема материјална штета. Факултетот од утрово...

Балкан 20.07.19 | 12:51

Експлозија во центарот на Загреб, во стан најдено безживотно тело

Едно лице загина при експлозија која одекна утрово околу 7 часот во станбена зграда во центарот на Загреб. Безживотното тело е пронајдено во еден од становите на зградата....