Ознака: експлозија
Балкан 31.05.21 | 15:40

Експлозија во центарот на Белград, петмина префрлени во Ургентен центар

Плинска боца експлодираla на улицата Чика Љубина во центарот на Белград, поради што е демолиран цел локал, а неколку лица се повредени. Пет луѓе се пренесени во Ургентниот...

Вести 08.05.21 | 17:58

Најмалку 40 загинати во експлозија во близина на училиште во Кабул

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Портпаролот на Министерството...

Црна хроника 02.05.21 | 17:50

Експлозија во Скопје, оштетени неколку дуќани

На улица „Методија Митевски“ во Скопје денеска изутрина експлодирала експлозивна направа. Повредени лица нема, а од експлозијата биле оштетени стаклата на неколку...

Балкан 06.04.21 | 09:28

Полицаецот со досие Богдановиќ третипат мета – во првата експлозија ја изгубил ногата, овојпат приведен „бомбашот“

Припадници на новосадската полиција трагаат по маж за кој се верува дека поставил, а потоа отстранил експлозивна направа во зградата во која живее поранешниот полицаец...

Црна хроника 22.03.21 | 08:54

Плинска боца експлодира во викендичка во Матејче, шестмина повредени

Шест лица се потешко повредени од синоќешната експлозија на плинската боца во викендичка во селото Матејче во општина Липково. Се работи за лица од 30 до 40 години, информираат...

Свет 03.03.21 | 10:03

Експлозија во центар за тестирање на Ковид-19 во Холандија

Пред отворањето на центарот за тестирање на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, утрово одекна експлозија, но во несреќата нема повредени. Холандските...

Свет 12.02.21 | 10:51

Експлозија во супермаркет во Русија, можни се затрупани под урнатините

Во експлозија на гас во еден супермаркет во рускиот град Владивосток е повредено едно лице и нанаесена е голема материјална штета. Властите во Владивосток, главниот...

Свет 05.02.21 | 09:31

Неколку повредени во експлозија на гас во зграда во Германија

Неколку лица се повредени во експлозија на гас во градот Меминген во германската покраина Баварија. Според „Билд“, од каде го цитираат портпаролот на полицијата не...

Калеидоскоп 03.02.21 | 10:01

Ракетата на Илон Маск успешно полета, но експлодира при слетувањето на пробниот лет

Прототип на транспортната ракета „Спејс Икс Старшип СН 9“ (Space X Starship SN 9) експлодира за време на слетувањето по успешното лансирање во Бока Чика во Тексас. I successfully tracked...

Свет 29.01.21 | 14:56

Во експлозија во зграда шест лица повредени, едно се смета за исчезнато

Во експлозија што се случи утрово во зграда во Лангенцерсдорф, близу Виена, повредени се шест лица, а едно се води како исчезнато. Портпаролот на противпожарната служба...

Свет 26.01.21 | 15:39

Пресретната ракета: Експлозија на небото над главниот град на Саудиска Арабија

Во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, одекна огромна експлозија, а причината засега е непозната. Саудиската телевизија „Ал Арабија“ емитуваше извештаи на локалните...

Балкан 22.01.21 | 11:25

Загинал во експлозија на граната од Првата светска војна: Трагична несреќа во Словенија

Жител на словенечкото село Воглар во близина на Нова Горица, во близина на границата со Италија, загинал во експлозија на граната останата од Првата светска војна Како...

Балкан 05.01.21 | 17:04

Бројот на повредени во експлозијата во Урошевац се зголеми на 42 лица

Бројот на повредени во денешната експлозија во ресторанот „Вилиџ“ во Урошевац  во Косово, се искачи на 42, а меѓу нив има и две малолетни лица, изјави денеска градоначалникот...

Балкан 05.01.21 | 16:23

Eксплозија во кафуле во Урошевац – повредени најмалку 30 лица

Најмалку 31 лице е повредено во експлозија во кафуле во Урошевац, потврди локалниот обвинител Шукри Јашари. Причината за експлозијата е непозната. Меѓу повредените има...

Свет 02.01.21 | 14:01

Нов напад во Сирија – повеќе загинати, експлодира автомобил-бомба на пазарот!

Експлодира автомобил-бомба на пазарот во градот Рас ал-Аин на северот на Сирија, во пограничната зона со Турција, јави сириската државна агенција. Ројтерс објави дека...

Балкан 31.12.20 | 20:41

Експлозија во Белград, повредени неколку лица

Неколку лица се повредени во експлозијата што се случи околу 18 часот на улицата Опленашка на Петлово Брдо. Информацијата за експлозијата ја потврди брзата помош. Според...

Балкан 10.12.20 | 22:23

Експлодира цистерна на автопатот Ријека – Загреб

На автопатот Ријека – Загреб дошло до пожар на цистерна, јавуваат хрватските медиуми. Пожарот избил околу 21 часот и сообраќајот е запрен. Повредени нема. Како што...

Свет 09.12.20 | 12:17

Полскиот бренд „Биедронка“ повторно на мета: Нова експлозија на супермаркет во Холандија

Нова експлозија во супермаркет ја потресе Холандија. Ова е трета експлозија во холандски супермаркет во последните два дена. Денеска е тешко оштетен марект во холандскиот...

Балкан 04.12.20 | 10:52

Експлозија во центарот на Белград: Еден загинат, двајца повредени

Во експлозија во центарот на Белград, што се случи утринава околу 10 часот, загина едно, а повредени се најмалку две лица. Како што објави „Блиц“, експлозијата се случила...

Балкан 26.11.20 | 15:45

Црногорец се разнесе со бомба пред обвинителството во Цетиње

Шеесет и едно-годишен Црногорец изврши самоубиство, активирајќи рачна бомба. Како што објавуваат црногорските медиумира, експлозија, обвинителство, жителот на Цетиње...