Ознака: експерти
Македонија 24.04.20 | 16:38

Кои се заткулисните игри кои ги игра Владата? Според експертите, одлуката за продолжување на вонредната состојба е избрзана

Кои се заткулисните игри кои ги игра Владата? Има ли страв кај владеачката партија дека некои уредби со сила на закон ќе бидат прогласени за незаконски од идниот парламент...

Македонија 17.03.20 | 15:57

Каракамишева, Дескоска, Шкариќ, Силјановска и Шасивари ќе бараат модалитет за одложување на изборите

Познати се имињата на професорите кои со помош на претседателот треба да изнајдат модалитет за одлагање на изборите. Тоа се Рената Дескоска, Гордана Силјановска-Давкова, ...

Македонија 04.02.20 | 12:15

Кои се експертите кои ВМРО-ДПМНЕ бара да се вклучат во подготовката за Законот за ЈО

Секое законско решение мора да биде производ на консензус, но и во дослух со експертската јавност. Затоа предлагам Законот за јавно обвинителство да дојде од експертите...

Македонија 28.01.20 | 18:15

Експертите и невладините едногласни околу забелешките на ВМРО-ДПМНЕ: Законот за обвинителство е недоречен

Во Собранието попладнево на седница на Комисијата за политички систем почна јавната расправа за законот за јавно обвинителство. Универзитетската професорка по уставно...

Македонија 30.11.19 | 21:59

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став...

Свет 04.11.19 | 11:55

ЕУ експертите согласни: Француското вето е дел од битката за моќ на Макрон во ЕУ

По шокот со француската блокада за почеток на преговори за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, институтите и тинк тенк организациите во Брисел сѐ уште ги анализираат...

Македонија 12.09.19 | 10:20

За средниот век и Гоце Делчев ќе се усогласуваат македонските и бугарските експерти

Периодот на средниот век и ликот и делото на Гоце Делчев ќе се најдат на маса денеска и утре на состанокот на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија, која...

Црна хроника 22.08.19 | 13:34

Младите и насилството, слика на нашето општество

Момче на возраст од 17 години починало од убодна рана која му ја задал познаник во Паркот на музиката во Ново Лисиче, ова за жал е сликата со која се соочи неодамна македонската...

Македонија 12.04.19 | 11:31

Владата бара експерти за преговорите со ЕУ

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, апелира до сите чинители во или надвор од јавната администрација да се вклучат во претстојниот...

Македонија 13.12.18 | 13:29

Експертите кои подготвија стручен труд за дебатите за уставни амандмани ќе добијат по 20 илјади денари

Експертите кои подготвија стручен труд што го презентираа на јавните дебати организирани за нацрт-амандманите на Уставот ќе добијат хонорар во висина од 20 илјади денари. За...