Ознака: експеримент
Калеидоскоп 13.04.21 | 21:41

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара бели гаќи заради научен експеримент

Земјоделци, фармери и сопственици на градини ќе закопаат 2.000 пара бели гаќи низ Швајцарија за да помогнат истражување за квалитетот на почвата. Државниот истражувачки...

Свет 21.08.20 | 14:22

Социјален економски експеримент: Германија ќе им дава на граѓаните по 1.200 евра месечно, без да одат на работа

Германија одлучи да почне со спроведување експеримент во кој граѓани ќе добиваат универзален основен доход од 1.200 евра месечно, во текот на три години, без притоа да...

Свет 18.07.20 | 17:45

Германија бара 4.000 доброволци за корона-експеримент на концерт

Германски научници бараат 4.000 доброволци за присуство на концерт на поп музика за да помогнат во проценка на ризикот од пренесување на вирусот на големи манифестации....

Калеидоскоп 23.02.20 | 12:02

Загина Мајк Хјуз: Познатиот инженер починал за време на експеримент

Познатиот инженер кој летал со ракета од домашно производство, Мајк Хјуз, попознат како Лудиот Мајк, починал за време на еден од неговите експерименти, во саботата во...

Здравје 21.02.20 | 11:25

Оваа наставничка визуелно им прикажа на децата колку е важно миењето на рацете

Џарали Меткалф, американска наставничка на својот фејсбук профил сподели фотографии од експеримент кој го правела со своите ученици за да ја истакне важноста на миењето...

Економија 07.11.19 | 22:28

Мисајловски: Цената од експериментот прогресивен данок ја платија граѓаните

Добар е исчекорот да се избегне оној експеримент со прогресивно оданочаување и да се вратиме на претходното решение. Тоа е така зошто рамниот данок се покажа ефективен...

Свет 08.02.19 | 13:30

Пропадна финскиот експеримент за гарантирана плата за невработените

Финската влада ги објави првите резултати од двегодишниот експеримент со загарантирана плата за невработените, што заврши пред еден месец, а кој, спротивно на очекувањата,...