Ознака: економија
Економија 27.05.24 | 20:24

Костал: Првиот впечаток од средбата со Мицкоски е одличен, очекувам влада благонаклонета кон економијата

Андреас Костал, сопственик на компанијата „Костал“ која има свое претставништво во земјава, во гостувањето на „Трилинг“ дава одговор на прашањето за неговите први...

Економија 13.05.24 | 21:28

Мисајловски: Економијата како столб на новата влада, борба против корупција, да направиме подобро утре се дел од темелните принципи за кои се разговара со Вреди

Главна особина помеѓу коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди треба да бидат темелните принципи и вредности како да направиме подобро утре за секој граѓанин, точно и како...

Економија 08.02.24 | 17:10

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди мултинационални компании во светот да ги пренесат своите профитни центри во Македонија

Нема да биде како до сега, досега беше лошо, односно не било полошо. Кога станува збор за економијата можам да кажам дека за нас што претставува најголем приоритет. Според...

Балкан 22.01.24 | 11:11

Вучиќ: За првпат разговараме за економија, а не за политиката која носи поделби

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ посочи дека во Скопје со лидерите од другите земји од Западен Балкан разговараат за економија, а не за политика. Тој очекува...

Економија 12.10.23 | 09:12

Милошоски: Кога имаш влада со најслаб економски тим, тогаш имаш и најслаби економски резултати во регионот

Кога имаш влада со најслаб економски тим, тогаш имаш и најслаби економски резултати во регионот, пишува на својот фејсбук профил Антонио Милошоски.

Македонија 25.06.23 | 11:04

За каква економија да зборуваме во земја во која премиерот има двојно понизок рејтинг од лидерот на опозицијата?!

Економијата е најголем проблем за граѓаните на Македонија. Тие не очекуваат подобри денови од актуелното државно раководство, ниту пак му веруваат дека презема мерки...

Економија 15.05.23 | 14:01

ЕК: Растот на македонската економија годинава 2,0 проценти, наредната 3,1 отсто

Европската комисија предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи раст од два отсто, а во 2024 од 3,1 процент. Во пролетната економска прогноза на ЕК, во делот...

Економија 09.02.23 | 18:05

Ковачевски: Со антикризните мерки ги помагаме компаниите, се бориме за секое работно место

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска беше во посета на фармацевтската компанија „Бионика Фармацеутикалс“.   За...

Економија 09.09.22 | 20:22

Власта да поработи посериозно на инфлацијата која ги осиромашува граѓаните

Инфлацијата граѓаните ја доживуваат како нивно дополнително осиромашување затоа што платите коишто ги добиваат ја губат вредноста. Од друга страна пак варијациите...

Економија 18.08.22 | 13:32

Дизелот поскапува, цената на бензините не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет 16.07.22 | 16:37

Tони Блер: Се приближуваме кон крајот на западната политичка и економска доминација

Поранешниот британски премиер Тони Блер предупреди дека ерата на западната политичка и економска доминација се ближи кон крајот поради рускиот напад врз Украина и подемот...

Економија 08.07.22 | 13:16

Бектеши на Министерски состанок на Енергетска заедница: Работиме на обезбедување на алтернативи извори за снабдување со гас

Енергетскиот сектор во Македонија се соочи со навистина тежок период како резултат на сите кризи кои ја зафатија не само нашата земја туку и целиот свет. Покрај...

Економија 18.06.22 | 13:02

„Премногу е, Македонија меѓу земјите со највисока инфлација во Европа и во мај 2022 година!“

Целосно објавените податоци за инфлацијата во мај 2022 година ја потврдија констатацијата дека Македонија е меѓу државите коишто имаат највисока инфлација во рамки...

Економија 22.05.22 | 15:14

Арсовски: Стандардот на граѓаните е уништен, основните трошоци за живот двојно зголемени

Ако Ковачевски вели, малку кој верувал дека ќе има 500 евра просечна плата, јас велам дека сето тоа повторно е вештачко. Мораме да потенцираме дека малку кој веруваше...

Свет 13.04.22 | 11:41

Руската економија годинава ќе се намали за 10 проценти

Претседателот на руската парламентарна комора за контрола на буџетот, Алексеј Кудрин изјави дека руската економија годинава ќе забележи пад од 10 отсто, поради што Министерството...

Економија 28.03.22 | 18:01

Koмпаниите алармираат на криза во повеќе сектори

Над 160 компании алармираат за проблеми во повеќе сектори поради мулти кризата, соопшти денеска Стопанската комора. Според Комората, најзагрижувачка е состојбата во...

Економија 21.03.22 | 22:17

Илиеска: Покрај нестабилност во системот на производи, имаме и тотална ненавременост на носење на мерките

Ние знаевме дека имаме некоја нестабилност во системот на производи и имаме тотална ненавременост на носење на мерките. Инфлацијата ја очекуваме и чувствувавме уште...

Свет 10.03.22 | 12:30

Војната може да и нанесе поголема штета на европската економија отколку пандемијата

Главниот извршен директор на германскиот производител на автомобили „Фолксваген“, Херберт Дис предупреди дека долготрајната војна во Украина може да биде „многу...

Македонија 10.02.22 | 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Милионерот Ковачевски им порача на сите да се вратат од странство, а државава прогласена за 4-та најсиромашна земја во цела Европа со најголема корупција

Скандалозно е тоа што СДСМ се фали со раст на минимална плата, а Ковачевски вели дека во државата има мед и млеко и порачува сите да се вратат во земјава, кога економијата...

Економија 01.02.22 | 10:17

Почнуваат со работа работните групи со Бугарија: Прв состанок на групата за економија, трговија и иновации

Заедничко привлекување инвестиции, подобрување на трговската размена, заеднички проекти во определни области и иновациски проекти, за ова ќе се разговара на првиот...