Ознака: економија
Македонија 11.01.21 | 20:44

Бектеши: Обезбедени се 50 милиони евра за петтиот пакет мерки

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва посочи дека се обезбедени 50 милиони евра за петтиот пакет мерки, и оти ќе бидат таргетирани секторски, каде има поголемо...

Македонија 06.01.21 | 12:53

Ветуваа 500 евра плата, Заев го троши вториот мандат, а платитe се најниски во регионот

Како по навика, во последните неколку години, Македонија постигна уште еден неславен рекорд. Овој пат рекордот се однесува на македонските плати. Значи, платите за кои...

Твитови 05.01.21 | 21:03

Зоќе бе….исав малку

Зоќе бе….исав малку 😂😂 pic.twitter.com/k8HVsmXvrU — Шефот (@The_Chief86) January 5, 2021

Економија 03.01.21 | 18:52

Заев: Создаваме услови напролет да направиме рестарт на економијата

Главен таргет на петтиот пакет мерки се најпогодените од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, а тоа се над 30 проценти компании заради поддршка...

Македонија 15.12.20 | 23:23

Во чие име Заев договарал за бизниси со Бугарија, со тој мираз ли треба да одиме напред, праша Мицкоски

Мицкоски во вечерашното гостување на телевизија Алсат праша во чие име Зоран Заев уште во опозиција договорал бизнис  со Бугарија, односно како што рече тој зошто политичарите...

Економија 05.12.20 | 08:59

Ново тело во Владата со 23 експерти: Не се соопштуваат имињата на ангажираните економисти

Формирањето на ново тело во Владата во кое членуваат 23 експерти од полето на економијата предизвика реакции кај дел од јавноста. Засега, од Владата велат дека не ги откриваат...

Свет 21.11.20 | 20:27

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис...

Економија 20.11.20 | 23:02

Беџети: Не е време за продажба на државни добра

Буџетот за 2021 година може да биде успешно реализиран само доколку се следат проекциите направени во делот на фискалната политика, вели Академик Абдулменаф Беџети. Предупредува...

Економија 05.11.20 | 12:56

Анализа на Европската комисија: Македонската економија годинава ќе забележи пад од 4,9 отсто

Европската комисија (ЕК) во своите Есенските прогнози предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи пад од 4,9 отсто. Ова е влошување на прогнозата во однос...

Економија 22.10.20 | 16:16

Светска банка призна дека балканската економија е силно погодена од короната

Државите од Западен Балкан ќе доживеат вистински пад на бруто домашниот производ (БДП) од 4,8 проценти во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а најлошо се чувствуваат...

Економија 22.10.20 | 12:19

Светска банка: Македонија е во најдлабока рецесија досега

Македонија се соочува со најдлабока рецесија во изминатите две децении, со влијание врз сите сектори на економијата, па економската активност се предвидува да се намали...

Свет 19.10.20 | 10:29

Економиите во светот во слободен пад, кинескиот БДП со раст од 4,9 отсто

Втората по големина светска економија, кинеската, доби забрзување во третиот квартал од годината, потпомогната од обновување на потрошувачката на почетокот на есента,...

Свет 13.10.20 | 10:56

Олаф Шолц: Економијата на ЕУ може да се опорави до почетокот на 2022 година

Федералниот министер за финансии на Германија, Олаф Шолц во вторникот рече дека очекува економијата на Европската унија да се врати на нивоата забележани пред влијанието...

Економија 23.09.20 | 21:51

Витанов: ДУИ е 19 години на власт, а Македонија е дно во Европа

Зоран Витанов поранешен министер за економија во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, дека...

Балкан 22.09.20 | 15:45

Грчката економија може да издржи втор целосен карантин

Грчката економија може да издржи втор целосен карантин, рече министерот за финансии на Грција Христос Стајкурас говорејќи за грчката телевизија „Скај“ и објасни дека...

Економија 10.09.20 | 10:53

Економијата во банкрот, историски пад на БДП и извозот: Заев ќе остане запаметен по пустошот кој го направи во државава

Македонската економија се руши. Епидемијата на КОВИД– 19 и неуспешните мерки на владата предводена од СДСМ предизвикаа пад на економијата во државата. Бруто домашниот...

Економија 07.09.20 | 19:30

Лошо сме се справиле со кризата: Македонија во првите 5 земји од ЕУ со пад на економијата

По денешната статистика за драматичниот пад на БДП во вториот квартал од 2020 година од цели -12.7 %, иако од Владата велат дека било очекувано, не говори ни најмалку дека...

Економија 05.08.20 | 10:03

ВМРО-ДПМНЕ: Секое семејство во Македонија е задолжено за 2000 евра, а ситуацијата ќе оди само на полошо

Владата на Зоран Заев го зголеми јавниот долг, кој се зголеми над 1 милијарда евра за само три месеци. Од 5,5 милијарди евра на крајот на првиот квартал се качи на неверојатни...

Економија 24.07.20 | 09:55

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ системски ја уништуваат економијата во Македонија

Зоран Заев и СДСМ системски ја уништуваат економијата во Македонија.Заев и СДСМ само лажат. Ветуваа 500 евра плата, а ветуваа и раст на БДП годишно од 5-7. Не само што нема...

Свет 09.07.20 | 12:30

Медведев: Вториот бран на вирусот може да предизвика над 5% пад во глобалниот БДП

Дмитриј Медведев предупреди во четвртокот дека глобалната економија може да падне повеќе од 5% во 2020 година доколку има втор бран на пандемијата на коронавирус. Глобалната...