Ознака: EK
Македонија 01.02.23 | 18:58

ЕК одобри 53 милиони евра за инвестиции во енергетиката и животната средина во Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската комисија на Македонија и се одобрени уште три проекти,...

Свет 25.01.23 | 12:06

ЕК размислува за укинување на трговското олеснување со Украина

Во јуни оваа година, Европската комисија најверојатно ќе размисли за укинување на суспензијата за сите царини и квоти за украинскиот извоз на земјоделски и прехранбени...

Свет 22.12.22 | 13:38

ЕК одобри 22 милијарди евра за Унгарија во рамки на политиката на кохезија

Европската комисија денеска го усвои Договорот за партнерство со Унгарија кој вклучува детален патоказ за подобрување на административниот капацитет на земјата и...

Свет 28.11.22 | 15:42

ЕК: Ковид-19 да се смета за професионална болест во некои сектори

Европската комисија ќе издаде препорака да се смета Ковид-19 како професионална болест во “релевантните сектори“. Оваа одлука доаѓа по договор постигнат меѓу земјите...

Свет 11.11.22 | 12:57

ЕК одобри седма вакцина против ковид, може да се користи како бустер-доза

Европската комисија даде зелено светло за нова вакцина на европскиот пазар, произведенa од Санофи и ГСК, јави дописничката на МИА од Брисел. Вакцината на Санофи и ГСК...

Свет 11.11.22 | 12:38

ЕК: Инфлацијата во ЕУ допрва ќе го достигне пикот, рецесија на крајот од годината

Редовниот есенски извештај на Европската комисија за состојбата на економиите во членките на ЕУ предвидува влошување на ситуацијата, јави дописничката на МИА од Брисел. Според...

Македонија 24.10.22 | 09:52

ЕК нотира бавно спроведување на Стратегијата за образование

Македонија е умерено подготвена во областа на образованието, констатира Европската комисија во Годишниот извештај за напредокот на земјава. Постигнат е ограничен...

Македонија 24.10.22 | 09:37

ЕК забележува: Во Македонија има повеќе судии, а помалку помалку обвинители од европскиот просек

Европската комисија во најновиот Извештај за напредокот на земјава, оценува дека Република Македонија има постигнато одреден напредок во делот на функционирањето...

Македонија 23.10.22 | 10:49

Постои несоодветна заштита на културното наследство во земјава, нотира ЕК

Македонија е умерено подготвена во областа на образованието и културата. Културното наследство во земјава не е доволно заштитено, ниту унапредено. Постои недостаток...

Македонија 23.10.22 | 10:34

Лошо менаџирање, лоша здравствена грижа, насилство, бедни материјални услови, ендемска корупција: ЕК за затворскиот систем во земјава

Остануваат главните недостатоци на затворскиот систем – лош систем на управување и учинокот на вработените, недостиг на кадар, лош квалитет на здравствена грижа за...

Економија 22.10.22 | 09:07

Европска Комисија: Македонија е само умерено подготвена во областа на енергетската политика

Македонија е умерено подготвена во областа на енергетската политика. Постигнат е ограничен напредок, особено со усвојувањето на Националниот план за енергија и клима...

Македонија 22.10.22 | 08:41

ЕК ja пофали земјава за добри односи со соседите: Добрососедските односи суштински дел од процесот на ЕУ-интеграција

Добрососедските односи и регионалната соработка се суштински дел од процесот на европската интеграција на Македонија и придонесуваат за стабилност, помирување и клима...

Македонија 13.10.22 | 14:29

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК покажува систематска негрижа на Владата за реформи

Кај Владата во Македонија нема сериозна и суштинска посветеност на реформи… Постои недостаток на одлучни чекори за да се изгради моментум и да се продолжи процесот...

Македонија 13.10.22 | 09:57

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК покажува дека власта потфрлила

Според најновиот Извештај на ЕК, во Македонија нема сериозна посветеност на реформи, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, во извештајот се нотираат ад...

Балкан 12.10.22 | 14:52

ЕК ја „искара“ Црна Гора: Не се целосно посветени на реформската агенда

Владата на Црна Гора и Собранието не успеаја на дело да ја покажат својата посветеност на реформската агенда во однос на Европска Унија, се нагласува во нацрт-извештајот...

Македонија 01.07.22 | 17:14

ЕК: Македонија и Бугарија треба да најдат решение што е можно побрзо

Внимателно го следиме развојот на настаните и продолжуваме да ги охрабруваме Бугарија и Македонија да постигнат взаемно прифатливо решение за нерешените...

Свет 30.05.22 | 20:29

Орбан ја обвини Европската комисија за неуспехот со ембаргото врз нафтата

Немаме компромис, немаме договор за санкциите врз нафтата, а вината е кај Европската комисија, изјави пред малку унгарскиот премиер Виктор Орбан. Како што јави дописничката...

Македонија 19.05.22 | 14:45

ЕК: Македонија да го прошири опсегот на ИПАРД 3 со барање нови мерки

Македонија дополнително да ги зајакне своите капацитети во ИПАРД структурите и да го прошири опсегот на ИПАРД 3 Програмата со барање нови мерки, препорачува Европската...

Свет 10.05.22 | 10:24

ЕК и ЕИБ потпишаа договор за зголемување на инвестициите во трети земји

Европските комесари Оливер Вархеји и Јута Урпилаинен заедно со претседателот на Европската Инвестициска Банка (ЕИБ) утрово официјално го потпишаа Гаранцискиот договор...

Свет 20.04.22 | 14:37

ЕК засега не планира укинување на Ковид сертификатите

Од Европската Комисија денеска порачаа дека е прерано да се укинат Ковид сертификатите иако тие сѐ помалку се користат во земјите членки на ЕУ, јави дописничката на...