Ознака: EK
Македонија 03.05.21 | 15:29

Само Македонците вакцинирани со Фајзер или Астразенека ќе можат да патуваат во ЕУ

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани со вакцини одобрени во ЕУ и оние од земји со поволна епидемиолошка...

Балкан 03.05.21 | 14:24

ЕК очекува почеток на преговорите со Македонија и Албанија што поскоро

По изјавата на германскиот министер за надворешни работи дека не треба да се раздвојат Македонија и Албанија во преговарачкиот процес до ЕУ, со сличен став реагираше...

Балкан 16.04.21 | 11:13

ЕК размислува да ги укине забраните за патување во ЕУ за граѓаните од Западен Балкан

Од Европската комисија соопштија дека работат на предлог кој би ги променил сегашните препораки со кои се забранети неприоритетните патувања на граѓаните од Западен...

Балкан 26.03.21 | 16:42

Вучиќ за извештајот на ЕП: Голи лаги, се имаат изгубено во времето и просторот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска го оцени како „гола лага“ вчерашниот извештај на Европскиот парламент (ЕП) за напредокот на Србија кон пристапувањето...

Македонија 12.03.21 | 14:06

ЕК: Македонија нѐ информираше дека не ги исполнува критериумите за Солидарниот фонд

Од Европската Комисија за МИА објаснуваат зошто Македонија е единствена земја што не доби парче од колачот на Солидарниот фонд за пандемијата, јави дописничката. Од...

Македонија 12.03.21 | 11:34

Писонеро: ЕУ обезбедиле пари, ама Македонија не ги исполнувала критериумите за парична помош

По недобивањето на парични средства од солидарниот фонд за справување со последиците од ковид пандемијата, од Европската Унија појаснуваат дека Македонија во моментот...

Свет 04.03.21 | 14:56

ЕК: „Спутник V“ не е дел од ЕУ стратегијата за вакцинирање

Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела да добие одобрување од Европската агенција...

Свет 26.01.21 | 15:36

Првиот човек на ЕК до фармацевтските компании: Испорачајте го својот дел за вакцините

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против Ковид-19 и дека сега...

Свет 25.01.21 | 22:30

Европската Комисија контра „АстраЗенека“: Одговорите на компанијата не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на „АстраЗенека“ на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата...

Свет 16.12.20 | 13:55

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Ако Европска агенција за лекови (ЕМА) на 21 декември ја одобри вакцината на Фајзер, Европска комисија во рок од два дена ќе дозволи вакцината да биде на пазарот, изјави...

Свет 10.12.20 | 09:58

Лидерите на ЕУ денес и утре на средба за буџетот, Брегзит сè уште во ќорсокак

Шефовите на држави и влади на ЕУ денес и утре ќе се сретнат во Брисел физички за редовниот декемвриски самит, главна тема, и најитна, на дневен ред е договорот за седумгодишниот...

Македонија 13.10.20 | 12:11

ЕК отвори истрага за фондовите Еразмус плус во Македонија

Европската Комисија (ЕК) отвори истрага за случајот со наводна злоупотреба на ЕУ фондовите Еразмус плус од страна на Националната агенција за европски образовни програми...

Свет 12.06.20 | 18:01

ЕК ќе набави вакцини против Ковид-19 за цела ЕУ

Европска Комисија денеска доби политички мандат од владите на земјите-членки на Европска Унија во нивно име да преговара за набавка на вакцина против новиот коронавирус,...

Свет 11.06.20 | 17:54

ЕК препорачува отварање на границите од 1 јули

Европската комисија им препорачува на членките на Унијата да одобрат отворање на границите со земјите од Западен Балкан од први јули, со оглед на, како што велат, добрата...

Балкан 11.06.20 | 14:36

ЕК препорача отворање на границите меѓу ЕУ и Западен Балкан од 1 јули

Европската комисија препорача укинување на граничните контроли во Шенген-зоната до 15 јуни, отворање на надворешните граници за земјите од Западен Балкан од 1 јули и...

Свет 11.06.20 | 13:13

ЕК предлага следната недела да се отворат границите на ЕУ

Европска комисија денеска презентираше дополнителни препораки за отворање на граници следната недела. Границите на Европска Унија беа затворени кон средината на март...

Балкан 07.05.20 | 11:36

ЕК до 15 јуни ќе ја продолжи одлуката за затворање на границите со трети земји?

Она што е сигурно е дека Европската комисија ќе излезе со нова одлука и од 15 мај кога завршува одлуката за затворањето на границите кон трети земји, ќе го продолжи затворањето...

Свет 22.04.20 | 10:37

Утре нов обид за консензус на лидерите на ЕУ за економската криза

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ ќе се состанат утре преку видеоконференција за повторен обид да изнајдат компромис околу одговорот на економската...

Македонија 17.04.20 | 10:42

ЕК ја потсетува МПЦ дека сите имаат обврска да го заштитат јавното здравје

Европската Комисија (ЕК) во реакција до МИА се осврна на последните случувања со Македонската православна црква (МПЦ) и потсетува дека сите чинители во општеството имаат...

Свет 16.04.20 | 14:41

ЕК: Апликациите за следење мора да бидат безбедни

Европската комисија денеска даде поддршка за воведувањето мобилни апликации за следење на населението во рамките на борбата против коронавирусот, но потсетува дека...