Ознака: ЕХФ
Ракомет 12.01.20 | 11:11

Дојдов во Виена само за да ја поддржам Македонија, Едуарда Аморим во интервју за ЕХФ

Бразилската ракометарка Едуарда Аморим е дел од ѕвездите кои ќе го гледаат Европското првенство. Таа дојде во Виена специјално да навива за Македонија. „Дојдов во Виена...

Ракомет 11.01.20 | 12:11

Сам против Украина: Митревски доби признание и од ЕХФ

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски доби уште едно признание за својата извонредна партија при победата синоќа над Украина со 26-25. За...

Ракомет 16.11.19 | 23:25

Кјелце тешко го навреди Дибиров, ЕХФ да реагира!

Европскиот шампион Вардар денеска запиша убедлив пораз на гостувањето кај Кјелце, а гостувањето на македонската екипа во Полска го искористија домашните навивачи...

Ракомет 03.09.19 | 13:53

ЕХФ: Вардар знае како се освојува Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во пресрет на новата сезона во Лигата на шампионите ја објави листата на фаворити за титулата што ќе ја бранат ракометарите на...

Ракомет 11.07.19 | 13:14

Додавањето на Карачиќ кон Стоилов одбрано за асистенција на годината во ЛШ

Асистенцијата на Игор Карачиќ до Стојанче Стоилов на финалето во Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Веспрем е прогласена за најдобра во ова натпреварување измината...

Ракомет 24.06.19 | 18:49

Вардар во првиот шешир, Еурофарм во четвртиот

Европскиот првак Вардар ќе биде носител на една од двете групи во прелиминарната фаза од новата сезона во Лигата на шампионите. Вардар е во група заедно со Париз Сен...

Ракомет 21.06.19 | 16:39

За прв пат по скоро две децении Кире Лазаров нема да игра во Лигата на Шампионите

Прв пат после 18 години во ракометната ЕХФ – Лига на Шампионите ќе го нема најдобриот стрелец во историјата, Кире Лазаров. Капитенот и неговиот Нант не добија доверба...

Ракомет 03.06.19 | 23:51

Вторпат ви кажувам од овде: Скопски Вардар – европски првак!

„Столе ти си наша икона“, скандираа илјадници граѓани кои се присутни на скопскиот плоштад „Македонија“, надвикувајќи го водителот кој ги пречека ракометарите на...

Ракомет 03.06.19 | 21:19

ЕХФ во 60 секунди ја пренесе бајката на Вардар од Келн

Ова не може да се објасни со зборови. Толку многу емоции на теренот, толку многу неверојатни моменти за фановите…“ е описот пред видеото кое го објави ЕХФ а кое им...

Ракомет 03.06.19 | 18:41

Најдобрите пет изјави од Келн – четири се од вардарци

Уште еден Ф4 со константен наплив на емоции, констатира ЕХФ, истакнувајќи го извонредниот пресврт што Вардар го оствари против Барса во саботата, а потоа и тешкиот пораз...

Ракомет 03.06.19 | 14:13

ЕХФ го избра најдоброто од лудиот Ф4 турнир во Келн: Четири вардарци во идеалниот тим

ЕХФ денеска ги објави и имињата на играчите кои го одбележаа фајнал-фор турнирот во Келн, а во идеалниот тим доминираат играчите на македонскиот и европски првак. МВП...

Ракомет 03.06.19 | 07:09

ЕХФ за Вардар: Ова е приказна која ако ја напишеш, луѓето нема да ти веруваат

-Ова е приказна која ако ја напишеш, луѓето нема да ти веруваат. Вака ЕХВ го опиша неверојатниот успех на ракометарите на Вардар кои направија уште едно спортско чудо...

Ракомет 02.06.19 | 22:39

ЕХФ: Ова е приказна, која ако ја напишеш, никој нема да ти верува

И Европската ракометна федерација ЕХФ му ја честита победата на Вардар на Твитер. За вториот трофеј на македонскиот првак во Лигата на шампионите, на Твитерот на ЕХФ...

Музика 02.06.19 | 22:13

Догодина дојди ни во Келн за да немаш ваква мака!

Ракометната федерација на Европа (ЕХФ) му се извини на Стинг поради тоа што неговиот концерт во Скопје мораше да се одложи за неколку часа поради триумфот на Вардар во...

Ракомет 02.06.19 | 22:13

Пред вардаровиот хотел во Келн симнато знамето на ЕХФ – се виори сонцето од Кутлеш (ФОТО

Навивачите на Вардар, кој денеска ја освои втората европска круна во историјата, се собраа пред хотелот „Радисон Блу“ во Келн за да слават со црвено-црните ракометари...

Ракомет 01.06.19 | 20:35

Голот на Столе за експолозија во салата во Келн

Последниот голот на Стојанче Стоилов за експолозија во салата во Келн.

Ракомет 06.05.19 | 08:43

Видете го ова лице! Не сакате да го сретнете во темна уличка!

Еден од творците на пресвртот во Сегедин беше капитенот и лидерот на генерацијата Стојанче Стоилов. Македонскиот репрезентативец постигна неколку важни голови, но...

Ракомет 19.03.19 | 22:00

ЕХФ уште сега вели: Вардар не може против Пик Сегед до Ф4!

На еден ден до почетокот на осминафиналето во ракометната Лига на шампионите, ЕХФ објави уште едно рангирање на десетте најдобри екипи досега сезонава. Вардар падна...

Ракомет 26.12.18 | 11:17

Лазаров и на 38 години е меѓу десетте најдобри ракометари во светот!

Европската ракометна федерација (ЕХФ), традиционално, го објави списокот најдобри ракометари за 2018 година, на кој се најде и капитенот на македонската репрезентација,...