Ознака: ЕХФ
Ракомет 14.08.22 | 18:13

Кадетите го освоија ЕХФ-шампионатот и обезбедија пласман на ЕП и СП

Младите македонски ракометни со пет победи во исто толку одиграни средби го освоја првото место на ЕХФ шампионатот за играчи до 18 години што се одржа во Рига, Летонија. Избраниците...

Ракомет 27.06.22 | 09:53

Стојановски: ЕХФ тенденциозно го исклучи Вардар од ЛШ за да се отвори место за Алборг

Извршниот директор на АД РК Вардар, Давор Стојановски денес во обраќање до јавноста објасни како дојде до ситуацијата „црвено-црните“ да бидат исклучени од Лигата...

Ракомет 22.06.22 | 13:43

ЕХФ го избрка Вардар од Лигата на шампионите!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја потврди одлуката на Извршниот комитет со која не му се дозволи учество на Вардар во Лигата на шампионите во сезоната 2022/2023 година. Причина...

Ракомет 21.06.22 | 11:52

РФМ во одбрана на Вардар, испрати официјално писмо до ЕХФ

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) испрати писмо преку генералниот секретар Филип Милошевски до Европската ракометна федерација (ЕХФ) за проблемот со кој се...

Ракомет 21.05.22 | 12:08

Македонски судии на Ф4 турнирот од Лигата на Европа на ЕХФ

Македонските ракометни судии се признаени во европските купови, Начевски и Николов речиси сигурно ќе бидат дел од фајналфор турнирот во Лигата на Шампионите, а големо...

Ракомет 10.05.22 | 22:44

ЕХФ му честита роденден на Лазаров: Посакуваме времето да не лета и да играш вечно

Кирил Лазаров го одложи пензионирањето по пласманот на Македонија на Светското првенство и засега се уште е активен ракометар, а со таков статус ја раситни и 43-та година...

Ракомет 10.03.22 | 18:28

Украина го откажа настапот во ракометните мундијалски квалификации

Украинската ракометна репрезентација поради руската инвазија на земјата го откажа настапот на претстојните мундијалски квалификации во кои следната седмица требаше...

Ракомет 15.01.22 | 12:01

ЕХФ изрече парична казна за македонската ракометна репрезентација поради различна боја на чорапите на репрезентативците

Европската ракометна федерација (ЕХФ) и изрече парична казна на македонската репрезентација во износ од 2.000 евра поради прекршување на протокол поврзан со опремата...

Ракомет 12.03.21 | 13:37

ЕХФ за Лазаров: Кире е мултитаскинг шампион

Победата на македонската ракометна репрезентација против светскиот шампион Данска силно одекна во ракометниот свет. Големо внимание на овој триумф му посветија и...

Ракомет 16.02.21 | 15:37

ЕХФ: „Кралот“ Кирил седна на жешкото столче на Македонија!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) му посвети видео и текст и имаше само најубави зборови за македонскиот капитен Кире Лазаров кој пред неколку дена беше официјално...

Ракомет 10.11.20 | 14:13

Годините не се пречка за кралот Кире Лазаров

ЕХФ го прогласи најдобриот македонски ракометар и капитен Кире Лазаров за најдобар играч во првите две кола од квалификациите за пласман на Европското првенство 2022. Македонија...

Ракомет 23.10.20 | 14:19

ЕХФ ја одложи средбата Металург – Висла Плоцк

Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе одлука да го одложи мечот Металург – Висла Плоцк, кој требаше да се одигра во вторник, на 27 октомври. Ова го направи на...

Ракомет 22.10.20 | 23:40

Вардар испушти победа против Порто во последната секунда

Вечерва Вардар не успеа  да стигне до втора победа во низа на домашен терен во ракометната Лига на шампиони, откако во меч полн со пресврти одигра нерешено против Порто. Вардарци...

Ракомет 01.10.20 | 13:59

ЕХФ ja одложи ждрепката за петок поради позитивен случај меѓу персоналот

Ждрепката за групната фаза на Лига Европа, наместо денеска ќе се влече утре од 11 часот, поради позитивниот тест на ковид-19 на член од техничкиот персонал на ЕХФ задолжен...

Ракомет 21.09.20 | 16:56

Поради раширеноста на Ковид-19 во Македонија: ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) против Елверум, откако Европската ракометна федерација (ЕХФ)...

Ракомет 26.01.20 | 18:17

„Црвената фурија“ го одбрани тронот

Шпанија е првата селекција по Шведска која успеала да ја одбрани титулата на Европското првенство. „Црвената фурија“ во финалето ја совлада Хрватска со 22-20 (12-11) и ја...

Ракомет 26.01.20 | 15:34

ЕХФ: Дувњак е најдобар ракометар на ЕП 2020

Домагој Дувњак е прогласен за најдобар ракометар на 14. Европско првенство што завршува попладнево со големото финале меѓу Шпанија и Хрватска. Лидерот на „коцкестите“...

Ракомет 14.01.20 | 19:51

Манасков: Не релизиравме отворени шанси, тоа клучот на резултатот денеска

Дејан Манасков веднаш по поразот на Македонија од Австрија со примени 32 гола кажа дека според него нерелизираните шанси се причината поради која загуби македонската...

Ракомет 14.01.20 | 18:11

ЕХФ: Стоилов и неговата математика за пласман во следна рунда

ЕХФ, или поточно речено луѓето задолжени за ЕП 2020-та се доста активни и иновативни кога се во прашање социјалните мрежи. Па така, на официјалната фејсбук страница пред...

Ракомет 12.01.20 | 11:11

Дојдов во Виена само за да ја поддржам Македонија, Едуарда Аморим во интервју за ЕХФ

Бразилската ракометарка Едуарда Аморим е дел од ѕвездите кои ќе го гледаат Европското првенство. Таа дојде во Виена специјално да навива за Македонија. „Дојдов во Виена...