Ознака: еди рама
Балкан 10.12.20 | 22:48

Раша убиен зашто го прекршил полицискиот час, министерот за внатрешни поднесе оставка

Додека пред Министерството за внатрешни работи се одржува вториот по ред протест за убиството на 25-годишниот Клодјан Раша од страна на полициски специјалец, албанскиот...

Балкан 10.12.20 | 21:26

Рама се извини на семејството на убиеното момче, Лешај поднесе оставка

Албанскиот премиер, Еди Рама, преку видео порака јавно побара извинување од семејството на 25-годишниот Клодјан Раша, кој беше убиен од страна на полициски службен. Рама...

Балкан 09.12.20 | 21:58

Тргна по вакцина, а си купи патики

Поранешниот албански премиер Сали Бериша објави фотографија од сегашниот премиер Еди Рама како во продавница во Њујорк купува патики. Фотографијата ја објави со порака...

Балкан 20.11.20 | 13:22

По обинувањата на Баша, Рама му порача дека отишол предалеку за политички цели

Албанскиот премиер, Еди Рама остро реагираше на обвинувањата на неговиот политички опонент, лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кој гостувајќи...

Балкан 19.11.20 | 16:05

Борисов: Jа поддржуваме Албанија, но за жал немаше доволно ангажираност од Македонија

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов рече дека ја поддржуваат Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, но оти тоа не можат да го кажат за Македонија. Тој вели дека немало...

Балкан 03.11.20 | 13:22

Рама пред сигурен пораз на изборите?

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Движење за социјалистичка интеграција(ЛСИ), Моника Круемади, изјави дека на парламентарните...

Македонија 30.10.20 | 19:23

Заев, Вучиќ и Рама: Иницијативата за регионална соработка е добра основа за Самитот во Софија

Српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот и македонскиот премиер, Еди Рама и Зоран Заев, денеска одржаа состанок преку интернет конференциска врска за обновување...

Балкан 05.10.20 | 22:03

Byлин до Paма: Зарем за злосторства зборува премиерот на дpжaвaтa кaдe им беа вадeни opгaни на луѓе

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, испрати остар одговор до премиерот на Албанија, Еди Рама. Од ергелата Караѓорѓево, каде што се одржува настанот „Куп...

Балкан 02.10.20 | 17:00

Рама: Мини шенген е проект на албанската младина, за наше раселување на поголем простор

На заедничката седница на владите на Албанија и Косово, што денеска се одржа во Тирана, албанскиот премиерот Еди Рама се задржа и на иницјативата за Мини шенген. Меѓу...

Балкан 02.10.20 | 13:05

Рама: Ќе ги отстраниме границите, Драч ќе биде косовско пристаниште

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Косово и Албанија имаат намера да ги „отстранат границите“ и дека албанското пристаниште Драч наскоро ќе стане „косовско“. Тој...

Балкан 29.09.20 | 19:00

Ја тргна фотографијата: Рама по грешка објавил слика од македонски водопад како да е албански

По рекациите на социјалните мрежи, откако албанскиот премиер Еди Рама објави фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“, од...

Македонија 29.09.20 | 15:50

Рама ја избриша фотографијата од македонска Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама од својот фејсбук-профил ја острани фотографијата од македонскиот кањон Лешница. Претходно, веројатно верувајќи дека споделува убавини...

Македонија 29.09.20 | 13:00

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив: Рама нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со чувствата на граѓаните на соседна држава. Но, не можам ни да се лутам, бидејќи...

Македонија 29.09.20 | 11:52

Се јави и авторот на фотографијата од Лешница: Така е кога никој не ме прашува

Авторот на фотографијата споделена од албанскиот премиер Еди Рама потврди дека станува збор за водопадот од македонскиот кањон Лешница на Шар Планина, во близина на...

Македонија 29.09.20 | 10:47

„Убава Албанија“: Рама на „Фејсбук“ се фали со македонскиот кањон Лешница

„Beautiful Albania“ пишува албанскиот премиер Еди Рама на фотографија од македонскиот кањон Лешница, кој се наоѓа на Шар Планина. #BeautifulAlbania🇦🇱❤️#KanioniLeshnicës 😊 Gepostet von Edi...

Балкан 26.09.20 | 19:15

Рама сака трет мандат: Со или без опозицијатa ќе ги добиеме изборите на пролет

Албанскиот премие, Еди Рама не ги крие амбициите за трет мандат и искажува убеденост дека ќе победи на изборите на 25 април 2021 година. Посочи дека со или без опозицијата...

Балкан 26.08.20 | 10:43

Еди Рама испрати порака на српски: Драг Мило, благодарам што постоиш

Кон крајот на предизборната кампања во Црна Гора, Демократската партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ,  доби поддршка од албанскиот премиер Еди Рама. Албанскиот...

Балкан 24.08.20 | 08:12

Еди Рама загрижен за Белорусија: Испрати писмо до Лукашенко и телефонски разговараше со Сергеј Лавров

Претседавачот со ОБСЕ, премиерот и министер за Европа и надворешни работи на Албанија, Еди Рама и министерката за надворешни работи на Шведска, Ана Линд, земја која ќе...

Балкан 20.08.20 | 15:27

Еди Рама: Не постои балканска мафија, ниту пак балкански корона вирус

Нема „балканска рута“ на коронавирусот, исто како што не постои балканска мафија, ниту балкански земјотрес или балкански болести – ваквите изјави се за политички...

Македонија 12.08.20 | 15:20

Хрватскиот претседател Милановиќ во приватна посета на Еди Рама

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија по лична покана на премиерот Еди Рама. Педесет и шест...