Ознака: еди рама
Балкан 21.01.19 | 23:18

Рама и официјално стана шеф на албанската дипломатија

Албанскиот Парламент денеска со 78 гласови „за“, без присуство на опозициските пратеници, ја одoбри Уредбата со која актуелнот премиер Еди Рама ја презема и должноста...

Балкан 12.01.19 | 21:52

Рама: По Косово, ќе ја отвориме границата со Македонија по принципот на Шенген

На пролет ја отвораме границата со Косово според режимот на Шенген зоната, а наскоро истото ќе се случи и со Македонија и Црна Гора. Ова го изјави албанскиот премиер,...

Македонија 04.01.19 | 08:43

Заев по Рама: И јас би ги отворил сите граници

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција кажа дека не гледа ништо спорно во изјавата на албанскиот колега Еди Рама за отворање на албанските граници кон...

Македонија 03.01.19 | 18:14

Заев: Би ги отворил сите граници веднаш!

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција кажа дека не гледа ништо спорно во изјавата на албанскиот колега Еди Рама за отворање на албанските граници кон...

Балкан 01.01.19 | 19:03

Рама: Наскоро ќе немаме граница ни со Македонија, Косово е само почеток

Во своето обраќање до нацијата на крајот на годината, албанскиот премиер порача дека отворањето на границата на Албанија со Косово е само почеток. Накоро, истото барање...

Балкан 21.12.18 | 13:54

Брнабиќ со писмо до Рама: „Преиспитајте ја поддршката кон Косово“!

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, недоамна му испратила две писма на својот албански колега Еди Рама, во кои изразила загриженост поради состојбата во регионот обвинувајќи...

Балкан 20.12.18 | 12:45

„За присутните – тост и јајца“: Албанскиот премиер Еди Рама повторно го гаѓаа со јајца

Седницата на албанскиот парламент денеска на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија, Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот...

Балкан 10.12.18 | 13:09

Еди Рама под засилено обезбедување, мајката на Кацифас му се закани со одмазда

Засилено е обезбедувањето околу домот на албанскиот премиер Еди Рама и ограненичено му е движењето во јавноста, по јавно упатената закана од мајката на Констандинос...

Балкан 07.12.18 | 19:35

Владата на Рама ја тресе мегаскандал поврзан со изградба на големата обиколница во Тирана

Обвинителството во Тирана почна истрага околу јавно објавените факти во врска со изборот на компании за проектот за изградба на големата обиколница во Тирана. Верификација...