Ознака: дуп
Скопје 07.09.21 | 11:17

Градоначалникот Темелковски: Малку беа 4 години за да се донесе ДУП на Расадник

Малку беа 4 години за да се донесе ДУП на Расадник, се пожали градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски во „Студио 10“ на ТВ24. Во изминатите 4 години дел од работите...

Скопје 24.08.21 | 08:52

Дали Свето Пивара стои зад зградите кај Борис Трајковски и какви релации има Шилегов со него?

Дали Свето Пивара стои зад зградите кај „Борис Трајковски“ и какви релации има Шилегов со него, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Дали Стефан Богоев го донесе својот последен...

Скопје 16.06.21 | 18:40

Општина Центар: Со доставеното мислење од Транспорт и врски, немаме основи за суспензија на ДУП

Општина Центар во писмено соопштение информира дека по добивањето на мислењето од Министерството за транспорт и врски за поднесените елаборати за суспензија на плановите,...

Скопје 16.06.21 | 17:01

Општина Центар не доставила правилни елаборати, ДУП-от кај „Холидеј Ин“ не може да се суспендира

Елаборатите за суспензија што ги поднесе Општина Центар до Министерството за транспорт и врски не се изготвени во согласност со одредбите на Законот за урбанистичко...

Скопје 16.06.21 | 15:46

Министерство за транспорт потврди дека не може да се суспендира ДУП-от кај Холидеј ин

Од Министерството за транспорт и врски на денешниот брифинг со новинари денеска соопштија дека Општина Центар не доставила правилни елаборати за суспензија на деталните...

Скопје 23.04.21 | 15:53

Koмпанијата која сака да гради кај Холидеј Ин ќе тужи ако се суспендира ДУП-от

Компанијата „МГ Фешн“, во консултација со својот адвокатски тим, има основа за целосно легитимна правна постапка за претрпена штета, доколку Општина Центар донесе...

Македонија 22.04.21 | 17:40

Антикорупциска бара истрага за Тодоровиќ и Жерновски

Антикорупциската комисија побара од Јавното обвинителство да отвори истрага за злоупотреба на службената положба за поранешните градоначалници на општина Центар...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Скопје 30.01.21 | 10:32

Што содржи новиот ДУП за Треска?

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети ги официјализираше информациите кои изминативе денови протекоа во јавноста околу комплексот Треска. Тој е поделен во четири...

Скопје 27.11.20 | 09:59

Имаше незадоволни, но имаше и граѓани кои бараа поголема катност на зградите

Дупот за Расадник не е донесен, постапката е сè уште во тек. Граѓаните имаа можност на јавна анкета двапати да даваат забелешки по однос на предлогот за дупот. Точно е...

Скопје 20.10.20 | 21:42

Шилегов: Во новите згради кај Расадник ќе има 8.000, а не 80.000 жители, 33% од површинате ќе остане зелена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во интервју на телевизија „Телма“ изјави дека во новите згради кои се предвидуваат во ДУП-от за Расадник кај Кисела Вода не...

Скопје 29.09.20 | 15:01

Темелковски не сака да попушти за ДУП во Расадник, советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ја блокираа работата на советот

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Кисела Вода преку својот координатор на советничка група Орце Ѓорѓиевски денеска на советот побарале да се стави на дневен...

Скопје 11.09.20 | 17:24

Стоп за изградбата на бетонски ѕид: Жителите на Ѓopче Петров утре излeгyват на протест

Ѓорчепетровци во сабота излегуваат на мирен протест, велат точно на пладне ќе ја блокираат главната улица во населбата. Граѓаните на населбата Дексион организирани...

Скопје 10.09.20 | 13:52

Ѓорчепетровци излегуваат на протест против, како што велат, криминално донесениот ДУП

Ѓорчепетровци во сабота излегуваат на мирен протест, велат точно на пладне ќе ја блокираат главната улица во населбата. Граѓаните на населбата Дексион организирани...

Македонија 06.09.20 | 19:46

Teтовските власти молчат за аферата со ДУП-от тешка 200 милиони евра

Tетовските влаасти молчат за аферата со ДУП-от кој е вреден 200 милиони евра. Со тој ДУП на контроверзниот црногорски бизнисмен Милодраг Давидовиќ Дака локација за станови...

Скопје 30.07.20 | 14:00

Презентиран предлог ДУП за Старата железничка станица

Во салата на Советот на Општина Центар, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со вработените од Секторот за урбанистичко планирање и планерите,...

Скопје 21.07.20 | 13:39

Асоцијацијата на архитекти бара да се повлече предложениот ДУП за Мал ринг во Општина Центар

Асоцијацијата на архитекти на Македонија – ААМ бара градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ и претседателката на општинскиот совет Цветанка Симобовска...

Скопје 27.01.20 | 16:54

Власта во Центар против волјата на центарци: Дебармаалци не сакаат паркови, сакаат станови

Дебармаалци не сакаат паркови и паркинзи, сакаат поголеми парцели за да им обезбедат станови на децата. Иако со новиот ДУП за Градска четврт 3 12- локалитет Парк 1 и дел...

Скопје 17.12.19 | 19:15

Општина Карпош: Никој нема да го сопре развојот на Карпош!

Откако градоначалнкот прати рекетари за да се справат со револтираните жители на Трнодол кои се против нов дуп. Со соопштение излезе и општина Карпош. Група на граѓани,...

Скопје 08.11.19 | 18:59

Багерите веќе се во дворот: Утре протест против градење во училишниот двор на „Блаже Конески“

Во дворот на основното училиште „Блаже Конески“ во скопската населба Мичурин, на местото на теренот за кошарка, ќе никне детска градинка, откако таму пред неколку години...