Ознака: Драмски
Култура 01.09.21 | 08:52

Драмски театар со „Чудесна терапија“ учестуваше на Фестивалот „РУТА Групација Триглав“ на островот Големи Бриони

Драмски театар Скопје со претставата „Чудесна терапија“ од Даниел Глатауер во режија на Димче Николовски учествуваше на фестивалот „РУТА групација Триглав“ на островот...

Култура 09.06.21 | 09:25

Драмски ja одбележува стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Драмски театар Скопје на 12 јуни (сабота)  со почеток во 20:00 часот ќе одржи омаж со наслов „#Драмски за Конески“, по повод одбележувањето на стогодишнината од раѓањето...

Култура 21.05.21 | 17:07

Монодрамата „Кармен“ со Билјана Драгиќевиќ Пројковска вечерва премиерно во Драмски

„Кармен“ е монодрамата која во режија и драматизација на Дејан Пројковски премиерно ќе се изведе вечерва, на 21 мај, со почеток од 20 часот во Драмскиот театар. Монодрамата,...

Култура 04.03.20 | 10:31

Драмски театар со „Странци“ гостува во Подгорица на Меѓународниот фестивал РУГА

Драмски театар Скопје, на 5 март, (четврток) со претставата „Странци“ ќе учествува на Меѓународниот фестивал – РУТА (Регионална унија на театри) во Подгорица, соопштија...

Култура 16.11.19 | 20:57

По пауза од 16 години Милчин се враќа во Драмски со „Пантаглез“

Вечерва од 20 часот, во Драмски театар премиерно ќе се изведе претставата „Пантаглез“ од Мишел де Гелдерод, во режија на Владимир Милчин. Милчин последен пат режирал...

Култура 24.07.19 | 15:31

Холивудскиот режисер Мофет работи во Драмски: Сакам да снимам филм или серија во Македонија, имате одлични актери

Американскиот актер, режисер и професор Доналд Ворен Мофет во Драмски театар Скопје ги привршува пробите за претставата „Несоодветно за на работа“ од британската...

Култура 17.07.19 | 13:53

Ивор Мицковски: Што се огрешила директорката на Драмски, или ова е дел од тоа непартиско мешање во културата?!

Во низата смени на директорски места во „Метла 2“ е и Викторија Рангелова, директорката на Драмски театар. За многумина од фелата оваа информација е прифатено со шок...

Култура 14.03.19 | 18:23

Драмски театар ќе гостува на фестивалот „Театар на крстопат“ во Ниш

Од Драмски театар Скопје (ДТС) најавуваат гостување на Интернационалниот театарски фестивал Театар на раскршчу (Театар на крстопат) во организација на Народниот театар...