Ознака: драмски театар
Култура 18.01.22 | 12:59

Драмски театар ќе ја работи претставата „Моето име е Горан Стефановски“ во режија на Бранислав Миќуновиќ

Драмски театар Скопје во февруари почнува со проби за нова претстава „Моето име е Горан Стефановски“ во режија на Бранислав Миќуновиќ и драматизација на Бранислава...

Култура 29.12.21 | 11:38

„Чудна случка со кучето во ноќта“ говори за светот на „посебниот“, „различниот“, „исмеаниот“, вели режисерката Зоја Бузалковска за вечерашната премиера во Драмски

Вечерва, на сцената на Драмски театар Скопје во 20 часот премиерно ќе биде прикажана претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ по текст на Сајмон Стивенс, а во режија...

Култура 28.12.21 | 16:45

„Чудна случка со кучето во ноќта“ на Бузалковска утре ќе биде премиерно изведена во Драмски театар

Утре, среда, на 29 декември во Драмски театар Скопје со почеток во 20 часот. ќе се одржи премиера на претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ по текст на Сајмон Стивенс,...

Култура 24.12.21 | 11:34

Почина Видосава Грубач, актерка на Драмски театар

Во Скопје почина актерката Видосава Грубач, која кариерата ја мина во Драмски театар Скопје,  чиј член беше од 1962 година па се до пензионирањето. Грубач заедно со Милица...

Култура 03.12.21 | 10:20

Драмски театар со претставата „Странци“ вечерва гостува на фестивалот „РУТА Група Триглав“

Драмскиот театар со претставата „Странци“ ќе учествува на Меѓународниот фестивал „РУТА Група Триглав“, кој вторпат се одржува во Белград од 30 ноември до 6 декември...

Култура 10.11.21 | 13:42

Вечерва премиера во Драмски со претстава со која Коле Ангеловски слави 60 години кариера

Вечерва,10 ноември, во 20 часот е закажана премиерата на претставата „Птица со глава меѓу нозе“ во режија на Коле Ангеловски. Со оваа претстава за која Ангеловски го напиша...

Култура 09.11.21 | 09:35

Драмски театар со монодрамата „Кармен“ гостува на Меѓународниот фестивал РУТА

Драмски театар Скопје денеска, 9 ноември, гостува на Меѓународниот фестивал РУТА Група Триглав во Сараево со монодрамата на Биљана Драгиќевиќ – Пројковска, „Кармен“....

Култура 05.11.21 | 15:29

Коле Ангеловски со премиера во Драмски „Птица со глава меѓу нозе“ слави 60 години активна уметничка кариера

На 10 ноември, во 20 часот е закажана премиерата на претставата „Птица со глава меѓу нозе“ во режија на Коле Ангеловски. Со оваа претстава за која Ангеловски го напиша...

Култура 12.10.21 | 14:31

Претстави ќе се играат на малата сцена, Драмски ќе се обиде да изврши привремена санација на кровот

Претстави ќе се играат само на малата сцена на Драмскиот театар Скопје. Театарот ќе се обиде да изврши привремена санација на местата каде што протекува кровот, соопштија...

Скопје 10.10.21 | 11:32

Прокисна кровот на Драмски: Претставите одложени на неодредено време

Кровот на Драмскиот театар во Скопје прокисна за време на вчерашниот дожд, а поради тој проблем, беше одложена синоќешната претстава „Мојот маж“. Од театарот преку...

Култура 09.10.21 | 17:05

Протече кровот на Драмски театар: Откажана вечерашната претстава

Поради протекување на кровот на Драмскиот театар и проток на вода во близина на струјните кола кои се наоѓаат во тој дел од театарот, откажана е претставата вечерашбата...

Култура 16.09.21 | 13:39

Коле Ангеловски во Драмски театар почна со подготовките на комедијата „Птица со главата меѓу нозе“

Драмски театар Скопје започна со проби за новата претстава „Птица со главата меѓу нозе“ чиј автор и режисер е Коле Ангеловски. Во претставата учествуваат актерите:...

Култура 21.06.21 | 11:46

Драмски театар со „Кармен“ го отвора Фестивалот на монодрама во Битола

Драмски театар Скопје со претставата „Кармен“ од шпанскиот автор Мигел Делибес, а во режија на Дејан Пројковски ќе го отвори меѓународниот Фестивал на монодрамата...

Култура 19.05.21 | 18:59

В петок премиера во Драмски театар на монодрамата „Кармен“ со Билјана Драгиќевиќ-Пројковска

Монодрамата „Кармен“ по мотив од романот „Пет часа со Марио“ на Мигел Делибес во режија на Дејан Пројковски и во изведба на актерката Биљана Драгиќевиќ –Пројковска,...

Култура 21.04.21 | 11:59

Драмски театар денеска слави роденден, но за жал без публика: 75 години овој театар живее и го чува духот на сите големи актерски имиња

Драмски театар Скопје денеска слави 75 од формирањето на Институцијата, но, како што вели директорката Катарина Коцевска Хаџи Василева, овој роденден за жал, не може...

Култура 20.04.21 | 19:06

75 години Драмски театар: Не можеме да го наречеме среќен и да го прославиме на начин како што му доликува, вели директорката Коцевска

Седумдесет и пет години Драмскиот театар живее и го чува духот на сите големи актерски имиња кои го полнеле храмот на уметноста со смеа, солзи, аплаузи, соопшти денеска...

Култура 28.12.20 | 11:31

Премиера на претставата „Диши“ во Драмски театар Скопје

На 29 декември (вторник) со почеток во 12 часот Драмски театар Скопје премиерно ќе ја изведе претставата „Диши“ по текст на Данкан Мекмилан во режија на Димче Николовски...

Култура 12.11.20 | 10:55

„Хипноза на една љубов“ од Душан Ковачевиќ денеска премиерно во Драмски

Денеска во Драмски театар, премиерно ќе се изведе претставата „Хипноза на една љубов“, по текстот на Душан Ковачевиќ, во режија на Димче Николовски. Премиерата е од...

Култура 10.11.20 | 13:39

„Хипноза на една љубов“ од Душан Ковачевиќ е прва премиера во Драмски во време на пандемија

Во четврток, на 12 ноември на големата сцена на Драмски театар ќе биде премиерно изведена претставата „Хипноза на една љубов“ од Душан Ковачевиќ, а во режија на Димче...

Култура 29.05.20 | 15:09

Драмски театар викендов онлајн ги прикажува „Умри машки“ и „Генетика на кучињата“

Драмски театар-Скопје продолжува со прикажување претстави на неговиот Јутјуб-канал. Љубителите на театарската уметност од 20 часот вечер ќе имаат можност да ја проследат...