Ознака: Драмски театар Скопје
Култура 27.06.24 | 16:19

Роберт Вељановски нов в.д. директор на Драмски театар Скопје

НУ Драмски театар Скопје информираше преку објава на „Фејсбук“ дека од денес има нов в.д. Директор, Роберт Вељановски, а на досегашната в.д. Директорка, Викторија Рангелова...

Култура 19.05.24 | 18:55

„Парови“ – драма за двојки кои ги поврзува потребата за љубов и немоќта да ги променат работите

Пет пара со огромна потреба за љубов, страст, нежност, но и немоќ да ја сменат состојбата е приказната во претставата „Парови“ која синоќа, на 18 мај, на сцената „Ристо...

Култура 13.05.23 | 08:50

Вчерва премиера на „Кафез кај кокони“ во Драмски театар Скопје

На сцената на Драмски театар Скопје вечер во 20 часот е премиерата на претставата „Кафез кај кокони“. На текст на францускиот автор Жан Пуаре, режисерот Димче Николовски...

Култура 28.03.23 | 14:43

Мешко, глумците не умираат, немаат години, тие на своите матични сцени остануваат долго по нивното физичко заминување, рече Драган Спасов Дац на комеморацијата за Димче Мешковски

Ведар дух, мајстор актер, неверојатен тип за имрповизации, критички расположен, но многу инспиративен, со неверојатен комичен израз, лик кој на Драмски му носеше билет...

Култура 09.03.23 | 12:33

Во Драмски театар Скопје почнаа пробите за комедијата „Кафез кај кокони“

Во Драмски театар Скопје почнаа пробите за новата претстава, комедијата „Кафез кај кокони“, според Жан Пуаре. Режисер на претставата е Димче Николовски. Преводот...

Култура 30.11.22 | 12:43

Драмски театар со „My name is Goran Stefanovski“ гостува на Фестивалот „Рута“ во Белград

Драмски театар настапува во Београдско драмско позориште со претставата „My name is Goran Stefanovski“. По октомвриското издание на фестивалот во Скопје, РУТА Група Триглав од...

Култура 15.06.22 | 17:14

Вечерва во Драмски премиера на „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, во режија на Теа Беговска

На малата сцена на Драмски театар-Скопје вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, во режија на Теа Беговска. Што е слободниот човек...

Култура 31.03.22 | 09:38

Претставата за идентитетот „My name is Goran Stefanovski“ вечерва премиерно во Драмски театар

Претставата чија тема е идентитетот, националниот и личниот „Мy name is Goran Stefanovski“ (Моето име е Горан Стефановски) во режија на Црногорецот Бранислав Миќуновиќ вечерва...