Ознака: драчево
Црна хроника 30.01.24 | 21:37

Гореше куќа во Драчево, пожарот зафати уште три бараки

Регионалниот ЦУК Скопје, известува дека околу 17:25 часот е започнат пожар на кровна конструкција од барака (куќа) на ул. „Бранко Заревски“ бр.36. во Драчево, Скопско. Во...

Црна хроника 08.01.24 | 14:18

Претрес во скопско Драчево, пронајдени пушка и патрони

Полициски службеници од СВР Скопје, Единица за недозволена трговија, го лишиле од слобода З.М.(46) од Драчево, Скопје. Имено, по претходни сознанија и добиена наредба од...

Црна хроника 23.11.23 | 22:44

Драчевци и осуденик од Батинци биле агресивни кон полицијата, млади скопјани со БМВ не застанале на знак за запирање

На 23.11.2023 во 00.00 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода ги привеле Ф.К.(21), Л.Б.(19) и П.Ф.(18), сите од Скопје, затоа што со...

Црна хроника 10.09.23 | 10:05

Три куќи изгореа во пожар во Драчево

Министерството за внатрешни работи информираше дека во петокот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Драчево настанал пожар во кој биле опожарени три...

Црна хроника 03.06.23 | 15:35

Двајца скопјани испокасани од кучиња скитници во Драчево

На 02.06.2023 во 21.15 часот во Полициската станица Драчево, Д.А.(26) од Скопје пријавил дека на ул.„Јанко Мишиќ“ бил каснат од куче скитник. Исто така вчера во 22.30 часот во Полициската...

Црна хроника 05.05.23 | 13:30

Пешак настрада по судир на две возила во Драчево

Вчера во 17:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Јустинијан Први“ во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „сеат алтеа“...

Црна хроника 06.01.23 | 13:20

Втора исчезната жена за девет месеци во Драчево, со слична физиономија како првата која уште не е пронајдена

Седми ден трае потрагата по Зојка Луковиќ, родена 1954 година, која излегла од својот дом во Драчево на 31 декември, околу 12 часот, по што ѝ се губи секаков траг. Нејзиниот...

Скопје 30.11.22 | 15:14

Наместо депонија, современ парк од 7500 м2 во село Драчево

Нов рекреативен парк со самонаводнување никнува на местото од дивата депонија во селото Драчево. Во месноста Оскиген, на површина од 7500 м2, Општина Кисела Вода гради...

Црна хроника 27.09.22 | 18:02

Се степале двајца дедовци во Драчево

Две лица на возраст од 75 и 70 години физички се пресметале, по претходно недоразбирање. Случајот бил пријавен вчера (26.09.22) во Полициската станица Драчево во 12.30 часот. Од...

Скопје 20.09.22 | 16:58

Ѓорѓиевски: По неколку децении се реконструира коловозот на влезот во Драчево

По неколку децении се реконструира коловозот на влезот во Драчево, објави на социјалната мрежа на Фејсбук Орце Ѓорѓиевски. -Започнува првата фаза од реконструкцијата...

Црна хроника 11.08.22 | 09:31

Притворен 50-годишен крадец од Драчево

Вчера, на подрачјето на Драчево полициски службеници од Единицата за внатрешни работи-Одделение за криминалистички работи Аеродром и Драчево и од Полициската станица...

Сервиси 05.08.22 | 12:00

Без вода делови од Драчево и Визбегово

Дел од корисниците лоцирани на улиците „Малешевска“, „Аилска“, „Јакупица“, „Румена Хаџипанзова“ и „Бранко Заревски“ во скопската населба Драчево, како и на „Јадранска...

Црна хроника 10.07.22 | 17:26

48-годишна скопјанка пронајдена мртва

МВР соопшти дека вчера попладне е пронајдена почината жена во нејзиниот дом во населбата Драчево. Според полицијата, се работи за С.И. (48) од Скопје, која имала здравствени...

Скопје 17.06.22 | 16:06

Санацијата на дупката на мостот во Драчево ќе се заврши за два дена

Денеска на прес конференцијата на мостот на Маркова река кон населбата Драчево, Директорот на ЈП Улици и патишта Скопје, Борис Настов го најави техничкото решение за...

Сервиси 15.06.22 | 22:16

Драчево и Студеничани утре без вода

Поради технички дефект на ПП хидрант ф-80 мм на ул. „Коце Металец“ 1г, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од истата улица (од бр.1 до бр.19), информираат...

Скопје 16.04.22 | 21:39

Николоски и Ѓорѓиевски на осветување на камен темелникот на Крстот во Драчево

Денес ми претставува огромно задоволство што заедно со градоначалникот на Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски присуствував на осветувањето на камен темелникот на Крстот во...

Скопје 08.04.22 | 13:10

Град Скопје со 50.5 милиони денари ќе ја реконструира ул. „Славка Динкова“ во Кисела Вода

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски денеска извршија увид во состојбата на улицата „Славка...

Скопје 11.03.22 | 11:58

Ѓорѓиевски: Ќе се реконструира улицата „Славка Динкова“ во Драчево

Град Скопје во соработка со општина Кисела Вода целосно ја реконструира ул. „Славка Динкова“ во Драчево. Целосно ќе се реконструира улицата „Славка Динкова“ една...

Скопје 10.03.22 | 17:26

Градот Скопје ќе финансира целосна реконструкција на улицата „Славка Динкова“ во Драчево

Советот на Град Скопје на  денешната седница  расправаше и  донесе одлука Град Скопје  да реализира голем инфраструктурен проект за целосна реконструкција на улицата...

Скопје 11.01.22 | 13:49

Градежните работи течат со посакуваната динамика: Ѓоргиевски со увид во изградбата на булеварот „Борис Трајковски“ кон Драчево

Градежните работи за продолжување на булеварот „Борис Трајковски“ до населбата Драчево течат со посакуваната динамика, информира градоначалникот на општина Кисела...