Ознака: Драч
Црна хроника 18.06.21 | 18:22

Рекордни 300 килограми кокаин откриени во македонски камион на пристаништето во Драч

Околу 300 килограми кокаин се запленети во саботата на пристаништето во албансниот град Драч во Албанија, а дрогата била сокриена во камион со македонски ознаки, кој...

Балкан 19.05.21 | 23:53

Во Драч запленети милион фунти

Албанската полиција во пристанишниот град Драч, открила и запленила милион фунти скриени во возило кое доаѓало од Велика Британија. Државната полиција имала претходни...

Вести 17.05.21 | 14:35

400 килограми кокаин од Драч влезе на Косово

Косовската полиција денеска заплени 400 килограми дрога кокаин во камион натоварен со месо, што пристигнал во градот Липљан, а допатувал во земјата од пристаништето...

Балкан 10.04.21 | 20:15

140 килограми кокаин запленети во Драч

Во албанското пристаниште Драч во контејнер со банани се открени и запленети 140 килограми кокаин. Контејнерот пред 24 дена тргнал од Еквадор, а дрогата пакувана во 200...

Балкан 06.12.20 | 11:10

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван кај Драч

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала почувствуван е утринава во 8:19 часот во близина на албанскиот пристаништен град Драч. Епицентарот е на 22 километри...

Балкан 17.08.20 | 18:50

26 килa марихуна во форма на чоколадо запленети во Драч

Албанската полиција во пристанишниот град Драч, запленила 26 килограми марихуна преработена во форма на чоколадо. Дрогата била открена при вторатата контрола на автобус...

Балкан 03.07.20 | 10:54

Хоти ќе бара од Рама дел од пристаништето во Драч да биде косовско пристаниште

Премиерот на Косово Авдулах Хоти пристигна во Тирана на официјален состанок со највиоките лидери на Албанија и откри дека еден од предлозите до премиерот Еди Рама ќе...

Балкан 13.06.20 | 19:07

Во камион со приколка пронајдени два милиони евра во кеш

Царинските работници во најголемото албанско пристаниште Драч, попладнево заплениле над два милиона евра готовина, кои не биле пријавени. Според албанските медиуми,...

Балкан 08.06.20 | 18:35

Се почуствува и во Македонија: Силен земјотрес пред малку во Албанија

Земјотрес од 4,78 степени според Рихтер е регистриран денеска во 17:21 часот Албанија, а поради близината со нашата земја почувствуван е и во делови од Македонија. Земјотресот...

Балкан 11.03.20 | 14:38

Жена од Драч прва жртва на вирусот во регионот

Во Албанија регистрирана е првата жртва заразена од новиот коронавирус. Станува збор за 73-годишна жена од Драч, која починала од сериозни компликации, бидејќи боледувала...

Балкан 12.02.20 | 11:50

Погодените од земјотресот се уште чекаат да им се обноват домовите, Рама им порача да бидат трепеливи

Албанскиот премиер Еди Рама упати апел до граѓаните погодени од разорниот земјотрес од 26 ноември, да бидат трпеливи и најави брзо започнување на обновата на урнатите...

Балкан 29.01.20 | 09:06

Албанија повторно се тресеше, земјотресот се почувствува и во дебарско

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 21 часот и 15 минути е почувствуван во западна Македонија, особено во...

Балкан 10.01.20 | 22:30

Турција ќе гради 500 станови во Драч за погодените од земјотрес

Албанскиот министер за обнова, Арбен Ахметај, денеска на заедничка прес конференција со турскиот министер за амбиент и урбанизам, Мурат Курум, изјави дека започнати...

Балкан 01.01.20 | 16:47

Ноќва нов земјотрес во Драч со јачина од 4.2

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, регистиран беше во Албанија во првите часови од Новата година. Потресот бил во 3:53 часот во Јадранско Море...

Балкан 21.12.19 | 10:47

Заев, Рама, Вучиќ и Ѓукановиќ во Драч

Претпладнево во пристанишниот град Драч, кој беше едно од најпогодените подрачја од разорниот земјотрес што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, престојуваат премиерот...

Балкан 03.12.19 | 21:23

Со експлозив срушен шесткатен хотел во Драч

Со контролирана експлозија денес на плажата во Драч е срушен шесткатен хотел, кој бил тешко оштетен во силниот земјотрес на 26 ноември. До експлозијата дошло благодарение...

Балкан 02.12.19 | 08:49

Привремениот градоначалник на Драч за опозицијата е човек на криминални тендери

По оставката на Валбона Сако, за привремен градоначалник на Драч општинскиот совет го назначи Жиљан Варфај, кој во изминатите 12 години беше заменик градоначалник. Тој...

Балкан 01.12.19 | 20:05

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по скандалозната изјава за бројот на загинати

„Повредена од огромната негативна реакција поради изјавата што ја дадов, јас поднесувам оставка како градоначалник на Драч. Благодарност до сите што ми веруваа и ме...

Балкан 01.12.19 | 12:53

Градоначалничката на Драч си поднесе оставка откако изјави дека е задоволна со 50 жртви

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни...

Македонија 29.11.19 | 20:42

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за жителите од Драч

Страв, паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес. Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејствата...