Ознака: Драч
Балкан 30.04.23 | 14:35

Во автобус кој одел кон Милано од Драч фатени 13 килограми хероин

Албанската полиција заплени 13 килограми и 750 грама хероин во пристаништето Драч во автобус кој одржувал релација Драч-Милано. Во официјалното соопштение, полицијата...

Фудбал 27.04.23 | 11:51

Манчестер Сити ќе отвори фудбалска академија и школа во Драч

Манчестер сити ќе има Фудбалска академија и школа во албанскиот пристанишен град Драч. Премиерот Еди Рама, кој е во посета на Велика Британија објави дека е потпишан...

Балкан 20.02.23 | 15:02

Во Драч запленети 22.500 тони шверцувана нафта од Русија

Во најголемото албанско пристаниште, Драч запленет е танкер кој превезувал 22.500 тони шверцувана нафта. Танкерот пловел под либиско знаме, но според првичните сознанија...

Балкан 04.01.23 | 20:30

На плажа во Драч бетонска мешалка истура малтер во морето

Камион се движи по плажа и истура бетон во море. Според албанскиот портал News1.al, кој го објави ова видео на својот официјален профил на „Инстаграм“,  станува збор за...

Црна хроника 01.12.22 | 19:37

Македонски државјанин уапсен во Драч: Дошол од Италија и се обидел да шверцува цигари

Македонски државјанин е уапсен во албанското пристаниште Драч, при обид да шверцува цигари. Уапсено е лицето А.Ј. (44) жител од Македонија, откако при претрес на неговото...

Балкан 30.10.22 | 15:44

Топ чанел: Без транспарентност и консултации Албанската влада му дала бесплатно државно земјиште во Драч на арапски инвеститор

Aлбанската влада на 26 октомври донела одлука да додаде уште неколку илјади квадратни метри земјиште на површината доделена на компанијата што ќе го гради пристаништето...

Балкан 12.08.22 | 10:47

За 2 милијарди долари, Албанија во Драч прави втор Дубаи

Потпишан е меморандум за соработка меѓу двете компании кои ќе со реализираат проектот „Durrës Yachts & Marina“, инвестиција вредна 2 милијарди долари. Документот го потпишаа...

Балкан 10.07.22 | 13:03

Рама и Столтенберг ќе ја договараат НАТО базата во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама на 13 месецов повторно ќе патува за Брисел, но овој пат не за евроинтеграцијата, туку за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

Балкан 03.07.22 | 12:38

НАТО ќе прави база во Драч, потврди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија упатила повик до НАТО да учествува во финансирање на воена поморска база во Драч. Рама на прес-конференција соопшти...

Балкан 01.07.22 | 23:22

Албанија бара од НАТО во Драч да формира поморска воена база

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија упатила повик до НАТО да учествува во финансирање на воена поморска база во Драч. Рама на прес-конференција соопшти...

Црна хроника 16.06.22 | 13:19

Приведен газдата на „Апетит груп“, во чии пратки со пилешко беше најден кокаин

Албанската полиција привела две лица во врска со запленетите 45,5 килограми кокаин во пристанишниот град Драч, чија дестинација била Македонија. Станува збор за Арбен...

Црна хроника 16.06.22 | 07:42

Дрогата била завиткана во пакети со слики од цртаниот филм „Драгон бол”: 45 килограми кокаин наменет за фирма во Македонија фатени во Драч

Албанската полиција синоќа во Драч запленила 45,5 килограми кокаин, чија крајна дестинација била  Македонија. -Дрогата, пакувана во 40 пакетчиња, беше откриена, при детална...

Балкан 26.10.21 | 10:35

Во Драч запленети 45,5 килограми хероин наменети за италијанскиот пазар

Во камион натоварен со хром, во најголемото албанско пристаниште, Драч, се откриени и запленети 45,5 килограми хероин. Врз основа на добиени информации, постојаната оперативна...

Црна хроника 21.08.21 | 16:20

Македонец уапсен во Драч баран со меѓународна потерница, бил осуден на четири години затвор

Државјанин на Р Македонија баран со меѓународна потерница издадена од македонските власти, албанската полиција го уапси во пристаништето Драч, при обид да ја напушти...

Балкан 07.08.21 | 18:58

Наместо морска храна најден кокаин во Драч

Во најголемото албанско пристаниште Драч, откриена и запленета е нова количина на кокаин, овој пат во контејнер со морска храна, натоварен во Еквадор. -Како резултат...

Балкан 30.07.21 | 10:33

Во Драч запленети 7,25 килограми кокаин

Во албанското пристаниште Драч, откриена и запленета е нова количина на кокаин во контејнер со овошје нарачка за компанијата „Алба егзотично овошје”(Alba Exotic Fruit), за...

Балкан 24.07.21 | 10:04

Во Драч запленети 6,5 килограми кокаин

Во албанското пристаниште Драч, во контејнер со јужно овошје натоварен во Еквадор, откриени и запленети се 6,5 килограми кокаин, јави дописничката на МИА од Тирана. Од...

Балкан 13.07.21 | 19:52

Запленети 11 килограми кокаин во Драч

Во албанското пристаниште Драч, во контејнер со банани откриени и запленети се најмалку 11 килограми кокаин, јави дописничката на МИА од Тирана. Контејнерот со назнака...

Црна хроника 21.06.21 | 19:43

Прилепчанец фатен со 324 килограми кокаин во Драч, тврди дека не знаел што пренесува

Судот во Драч му одреди мерка притвор на македонскиот државјанин Назиф Ајровски (40), возач на камионот во кој албанската полиција откри 324 килограми кокаин. Откако најпрво...

Црна хроника 18.06.21 | 18:22

Рекордни 300 килограми кокаин откриени во македонски камион на пристаништето во Драч

Околу 300 килограми кокаин се запленети во саботата на пристаништето во албансниот град Драч во Албанија, а дрогата била сокриена во камион со македонски ознаки, кој...