Ознака: Доналд Трамп
Свет 01.09.20 | 21:04

Трамп е здрав, тврди неговиот лекар

Шон Конли, личниот лекар на американскиот претседател потврди дека Трамп немал мозочен удар или некој друг сериозен здравствен проблем, како што објавија медиумите. Можам...

Свет 31.08.20 | 23:37

Tрамп најавува нови санкции за Венецуела

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп размислува за заострување на санкциите за нафта кон Венецуела. Специјалниот пратеник на САД во Венецуела,...

Свет 30.08.20 | 11:00

Трамп: САД планира да го намали военото присуство во Ирак

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во саботата откри дека неговата земја планира дополнително да го намали военото присуство во Ирак. САД планираат...

Калеидоскоп 29.08.20 | 08:47

Семејни проблеми за Трамп во кампањата: Меланија и Иванка не можат да се поднесат една со друга

Претседателот на САД, Доналд Трамп почна кампања за втор претседателски мандат и за тоа ќе му треба поддршка не само од гласачите, туку и од сите членови на семејството....

Свет 27.08.20 | 12:45

Трамп се вклучи во смирување на тензиите меѓу Турција и Грција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, обавил телефонски разговор со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и во таа прилика повикал на дијалог Турција – Грција...

Свет 27.08.20 | 10:22

Не му верува: Трамп му бара на Бајден допинг тест

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе побара допинг-тест пред дебатата со Џо Бајден, затоа што има сомнежи за здравјето на неговиот противник од редовите...

Калеидоскоп 26.08.20 | 23:42

Трамп повикува да се тестираат на дрога пред дебатата со Бајден

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во средата изјави дека тој и неговиот ривал на претстојните претседателски избори, Џо Бајден, треба да направат тест...

Свет 24.08.20 | 19:22

Трамп и официјално републикански кандидат на претседателските избори во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно е номиниран за републикански кандидат на претседателските избори на 3 ноември на кој ќе му се спротистави демократот...

Технологија 24.08.20 | 16:45

Закерберг стои зад стравувањата на Трамп од „ТикТок“

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, за цел имал да предизвика стравови од „ТикТок“ и другите кинески технолошки компании меѓу официјалните претставници...

Свет 24.08.20 | 09:22

Трамп: Oдобрена е моќна терапија, oва е историски ден во борбата против корона вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека Федералната агенција за лекови (ФДА) итно ја одобрила употребата на крвна плазма на излекувани пациенти со Ковид-19...

Свет 23.08.20 | 09:05

Тој потресен, таа го држи за рака: Меланија и Трамп на погребот на неговиот брат

Иако се шпекулираше дали американскиот претседател Доналд Трамп (74) ќе присуствува на погребот на неговиот помлад брат Роберт(71), церемонијата на погребот во Источното...

Свет 22.08.20 | 10:50

Бизнис империјата на Трамп под федерална кривична истрага

Бизнис империјата на американскиот претседател Доналд Трамп е под лупа на федерална криминална истрага, а судија на федералниот суд го отфрли барањето на претседателот...

Свет 21.08.20 | 15:10

Стив Бенон е осмиот уапсен соработник на Трамп

Стив Бенон е осми уапсен поранешен соработник на американскиот претседател Доналд Трамп. Бенон е приведен поради наводна проневера на пари на донаторите на кампањата...

Свет 20.08.20 | 19:31

Трамп: Апсењето на Бенон е многу тажна работа

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека апсењето на неговиот поранешен советник Стив Бенон е многу тажна работа. Тоа е многу тажна работа за годподинот...

Свет 19.08.20 | 10:28

Одложени трговските разговори меѓу САД и Кина зашто Трамп не сака сега да разговара со Кинезите

Американската адинистрација ќе ги одложи разговорите за трговска размена со Кина. Како што обави претседателот Доналд Трамп, тој ги одложува трговските разговори со...

Свет 18.08.20 | 15:06

Трамп: Амдминистрацијата на Обама-Бајден беше најкорумпираната во историјата на САД

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, „распали“ во вторникот по Барак Обама, неговиот претходник во канцеларијата, тврдејќи дека администрацијата на...

Свет 17.08.20 | 15:24

Трамп: САД не ја сакаат опремата на „Хуавеи“

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во понеделникот инсистираше на тоа дека земјата „не сака“ да ја користи опремата на „Хуавеи“ заради ризици од шпионирање. Трамп...

Свет 16.08.20 | 09:10

Почина братот на Доналд Трамп

Роберт Трамп, помладиот брат на американскиот претседател, почина вчера во болницата во Њујорк по сериозно заболување на 71-годишна возраст. Американскиот претседател...

Калеидоскоп 15.08.20 | 22:13

Британската полиција предупреди на опасен екстази со ликот на Доналд Трамп

Британската полиција издаде јавно предупредување до своите граѓани да се држат настрана од таблети екстази со ликот на американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи...

Свет 14.08.20 | 08:21

Вакцината поддржана од администрацијата на Трамп нема да биде одобрена пред ноември

Потенцијалната вакцина противв Ковид-19, којашто е поддржана од програмата на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп наречена „Оперјшн ворп спид“...