Ознака: дома
Здравје 24.06.21 | 09:40

Ранливите групи, бремените и над 60 години да се ослободат од работа

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во...

Здравје 15.05.21 | 15:36

Од ковид-19 шестмина починале дома, а седум во болница, регистрирани се 112 новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови...

Економија 29.01.21 | 12:57

Администрацијата останува дома

Комисијата за заразни болести на состанокот утринава одлучила административците да не се вратат на работа со полно работно време, односно да работат како досега, објавија...

Калеидоскоп 27.01.21 | 12:54

Седум идеи за да имате романтичен состанок во вашиот дом

Работењето од дома е нешто на што голем број луѓе на светот мораа да се навикнат поради пандемијата на корона вирусот, која исто така го смени начинот на поминување време...

Калеидоскоп 06.01.21 | 12:44

Зошто за Бадник не се оди на гости? Обичаи и верувања

Бадник му претходи на најрадосниот семеен празник – Божиќ. Тој е придружен со многу обичаи, кои ги разубавуваат душите на луѓето за раѓањето на Синот Божји. На Бадник...

Македонија 05.01.21 | 08:56

Епидемијата ќе ги изгаси бадникарските огнови и коледарските песни

Во пресрет на Божиќните празници, а поради опасноста од ширење на ковид, Македонската православна црква (МПЦ) ги откажа бадниковите поворки, но и други божиќни прослави...

Македонија 30.12.20 | 10:24

Филипче за Нова година ќе биде дома со семејството

Министерот за здравство, Венко Филипче Новата година ќе ја пречека дома со најблиското семејство. Сакам да бидам пример за граѓаните, рече Филипче. Тој верува дека за...

Здравје 02.12.20 | 23:27

Да се носат маски и по дома, кога ви доаѓаат гости, препорачува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со нова препорака за заштита од коронавирусот. Велат дека луѓето треба да носат маски и дома за да ја спречат заразата...

Македонија 16.11.20 | 16:10

Наставниците од дома да ја спроведуваат онлјан наставата, препорачува кумановскиот кризен штаб

Кризниот штаб од Куманово денеска им препорача на директорите на основните и средните училишта, согласно нивните ингеренции, да го редуцираат физичкото присуство на...

Здравје 03.11.20 | 19:06

Бојан Кoрдалов: Лекувањето дома на ковид-19 е изгор скапо!

Специјалистот за односи со јавност Бојан Кордалов на својот Фејсбук профил информираше дека после 23 дена конечно има негативен тест на ковид-19. После 23 дена конечно...

Црна хроника 13.07.20 | 16:55

Две малолетнички избегале од дома, сомнежите се дека работат во угостителски објект

Во Полициската станица Радовиш вчера околу 19 и 30 часот шеесет и шест годишна жителка од село Злеово, радовишко, пријавила дека на 10 јули годинава, во периодот од 15 до...

Здравје 07.06.20 | 12:13

Од 151 смртен случај од коронавирусот, деветмина умреле дома

Двајцата пациенти кои вчера ја изгубиле битката со корона вирусот, имале и други коморбидитети, односно имале други болести. Ова се гледа од извештајот на Институтот...

Свет 07.04.20 | 18:57

Идиоте, остани дома: Луѓето масовно ги пријавуваат своите соседи

Неколку дена пред неговиот 58-ти роденден и по скоро еден месец во изолација, кореографот Лучано Матија Канито ги загуби нервите. Порака до сите нови шерифи и ноќни воини...

Црна хроника 10.03.19 | 18:29

Скопјанка додека седела дома ја погодил заталкан куршум

Девојка била погодена од залутан куршум додека седела во нејзината соба во скопската населба Чаир. Случајот вчера околу 23,50 часот во СВР-Скопје го пријавил нејзиниот...