Ознака: долар
Економија 20.02.23 | 07:59

Зошто еврото зајакна во однос на доларот?

Еврото претрпе удар во 2022, пагајќи во однос на американскиот долар како последица на енергетската криза во Европа. Заедничката европска валута сега зајакнува што ќе...

Свет 15.01.23 | 11:52

Драстичен пад на доларот, еврото ја зголеми вредноста

На глобалните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инфлацијата во САД се намалува, па се очекува дека американската...

Свет 18.12.22 | 09:25

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата недела, откако американските и европските централни банки повторно ги зголемија...

Свет 10.11.22 | 16:15

Паѓа доларот во САД

Вредноста на американскиот долар се намали денеска  во однос на ривалските валути бидејќи забавувањето на инфлацијата на потрошувачките цени во САД ги намали очекувањата...

Свет 27.09.22 | 13:42

Мангер: Доларот ќе стане безвреден, на светот му се заканува целосен колапс

Чарли Мангер, еден од најбогатите луѓе во Америка, смета дека продолжувањето на политиката на печатење пари ќе доведе до тотален економски колапс и ќе отвори можност...

Свет 27.09.22 | 09:36

Фунтата закрепна во однос на доларот, еврото зајакна за половина процент

Фунтата се зголеми во однос на доларот денеска, поттикната главно од напорите на инвеститорите да го заработат профитот и растот на приносите на британските обврзници,...

Економија 25.09.22 | 18:27

Еврото падна далеку под доларот

На светските берзи, вредноста на доларот во однос на останатите валути силно порасна минатата недела бидејќи американскиот ФЕД повторно агресивно ги зголеми каматните...

Свет 25.09.22 | 10:04

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

На глобалните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна минатата недела бидејќи американскиот ФЕД повторно агресивно ги зголеми каматните...

Економија 24.09.22 | 14:22

Првпат по 37 години, британската фунта падна под 1,10 за долар

Британската фунта падна под симболичната вредност од 1,10 за долар и се приближи на својот историски минимум, откако буџетските најави на Лондон ги загрижија инвеститорите...

Економија 22.09.22 | 08:33

Доларот на највисоко ниво во однос на еврото по 20 години

Доларот денеска достигна највисоко ниво во однос на еврото во последните 20 години. Доларот зајакна по најавата на американската централна банка (ФЕД) за зголемување...

Свет 21.09.22 | 09:11

Доларот стана „евро“ за целиот вет

Доларот има наплив на надмоќ во светот што се случува еднаш во генерација. По 11 години и добивка од 40 % врз основа на реална пондерирана трговија, некои почнуваат да се...

Свет 05.09.22 | 09:42

Доларот на највисоко ниво во последните 20 години

На азиските берзи утрово се тргува внимателно бидејќи развојот на ситуацијата во повеќето економии во светот не поддржува поризични инвестиции, додека вредноста на...

Економија 31.08.22 | 08:35

Еврото повторно над доларот

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути дополнително се „лизна“ од највисокото ниво во последните 20 години. Индексот на доларот кој ја...

Економија 23.08.22 | 11:12

Еврото на најниското ниво во однос на доларот во последните 20 години

Азиските акции денеска паднаа шеста сесија по ред, по новиот скок на цените на енергенсите во Европа. Скокот на цените ги поттикна стравувањата од рецесија и ги зголеми...

Економија 20.07.22 | 08:20

Доларот и еврото речиси се изедначија

Според средниот курс на НБРМ еврото денеска чини 61.4933 денари, а курсот на британската фунта е 72.0906 денари, а среден курс на доларот е 60.0227 денари.  

Свет 14.07.22 | 19:42

Еврото падна под еден долар

Еврото денеска падна под еден долар, се тргува на ниво од 0,9952 долари за евро. Еврото денеска падна на 20-годишен минумум на ниво под еден долар, затоа што загриженоста...

Економија 12.07.22 | 10:30

За првпат по речиси дваесет години: Доларот се изедначи со еврото во менувачниците

Според курсната листа на менувачниците во Македонија, доларот се изедначи со еврото, за првпат по речиси дваесет години. Пред почетокот на војната во Украина, во февруари...

Свет 25.05.22 | 20:09

Вредноста на рубљата порасна за трипати во однос на доларот

Вредноста на руската рубља достигна највисоко ниво во последните четири години во однос на американскиот долар, благодарение на чекорите на официјална Москва за поддршка...

Економија 21.05.22 | 16:43

Курсот на доларот падна под 58 рубљи, првпат по 2018-та

Курсот на американскиот долар на Мосвковската берза во претпладневното тргување во петокот се спушти на минималното ниво во последните четир години, а динамиката на...

Свет 15.05.22 | 22:07

Доларот зајакна во однос на еврото

Доларот значително зајакна во однос на другите валути од почетокот на годината. Американската валута зајакна за 1,3 отсто во однос на европската валута, и цената на еврото...