Ознака: доктор
Свет 22.03.20 | 21:59

Доктор за ургентна медицина во Франција почина од коронавирус

Епидемијата на коронавирусот го предизвика првиот смртен случај меѓу француските медицински лица, изјави денес францускиот министер за здравство Оливие Вера. Покојниот...

Здравје 22.03.20 | 09:19

Дебар: Емотивна разделба на доктор со семејството

Веќе десет дена примариус доктор Драган Клопчевски, специјалист интернист кој живее со семјеството во Скопје е деберската болница и заедно со неговиот тим се бори со...

Здравје 18.03.20 | 23:14

Доктор Кон: Ако останеме шест недели во изолација ќе ја победиме болеста

Eпидемијата сигурно ќе трае шест недели, но ако во тој период останеме во изолација, ќе спречиме понатамошно ширење на заразата и нагол раст на бројот на заболени, а со...

Калеидоскоп 14.03.20 | 15:29

Педијатарот Аголи од Дебар порача: Ние сме на работа, вие седите дома!

Познатиот педијатар од Дебар, Арбен Аголи, преку својот фејсбук-профил заедно со колешките, со полна заштитна опрема, и порака испишана на македонски и на албански јазик...

Црна хроника 24.02.20 | 15:16

Со пиштол на Гинекологија ги барал назад парите што ги дал за сопругата

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ф.Ш.(25) од с.Боговиње, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие...

Свет 06.02.20 | 19:02

Го уапсија кога се обиде да каже: Почина докторот што го предупреди на новиот коронавирус

Лекарот од Вухан Ли Венлианг, кој се обиде да ги предупреди своите колеги за појавата на коронавирус, почина во болница, во кинескиот град од каде изби епидемијата. „Гардијан“...

Здравје 31.01.20 | 09:49

Д-р Несторовиќ: Овој лек не смеете да им го давате на децата кога имаат висока температура

Пулмонологот и алерголог, доктор Бранимир Несторови од Србија, апелира до родителите да не креваат паника кога термометарот ќе покаже дека детето има температура од...

Балкан 21.01.20 | 13:51

Блудничел над анестезиран пациент: Уапсен началникот на Клиниката за анестезија во Бања Лука

Докторот Дарко Голиќ, началник на Клиниката за анестезија и интензивно лекување при Ургентниот клинички центар во Бања Лука, е уапсен под сомнение дека блудничел над...

Здравје 18.01.20 | 14:59

Проговори и ги шокира сите: Личниот лекар на Путин на луѓето им ја соопшти тажната вистина

Членот на медицинскиот тим на претседателот на Русија Владимир Путин академик Богдан Владимирович Городиски неодамна гостувал во Србија, каде одржал предавање за...

Здравје 18.01.20 | 10:22

Лекарот на Путин предупредува: Колку вода да пиете, што да исфрлите од домот, како мобилните влијаат врз мозокот

Членот на медицинскиот тим на рускиот претседател Владимир Путин, академик Богдан Владимирович Городиски, неодмна имаше предавање за имунитетот и причините за болестите...

Калеидоскоп 22.11.19 | 15:06

Му го спасил животот на патникот кој се борел за живот во авионот во текот на летот

Храбриот кинески доктор покажал што значи почитување на Хипократовата заклетва кога го спасил животот на постариот патник така што отстранил 800 милилитри урина од...

Балкан 07.10.19 | 12:09

Го направиле татко на 17 деца – сега ги тужи за оштета од 5 милиони долари

Кога бил студент по медицина во 1989 година, Брус Клири донирал сперма на Универзитетот во Орегон, со цел преку истражувањата од научните тимови на универзитетот да им...

Црна хроника 09.09.19 | 22:18

Тетовската болница демантира дека лекар нападнал пациент, нападнати биле дежурните лекари

Од Хируршкото оделение при Клиничката болница Тетово испратија демант до медиумите поврзан со вчерашниот инцидент, за кој, СВР Тетово во полицискиот билтен објави...

Здравје 06.09.19 | 16:34

Специјализантите и млади лекари повикаа на масовен протест: Доста е!

Од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари остро реагираат на последната вест за претепаниот доктор од Клиничката болница во Тетово, кој бил нападнат на работното...

Здравје 06.09.19 | 15:12

Крвнички претепаниот доктор e на Неврохирургија

Докторот кој крвнички бил претепан од пациент од Мала Речица на Кожното одделение при Клиничката болница во Тетово, бил примен на Клиниката за неврохирургија во Скопје. –...

Црна хроника 10.07.19 | 16:20

Со грешна дијагноза предизвикал тешки здравствени проблеми

Против 63-годишниот Д.П.(63) од Битола  денеска СВР Битола поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за несовесно лекување болни и тешки дела против...

Твитови 21.06.19 | 15:19

Дамовски објасни: Еве зошто доктор министер за култура


Црна хроника 09.05.19 | 14:58

Истепан доктор во кичевската болница

Две лица нападнале доктор на Интерното одделение во кичевската болница. Напаѓачите се повикани во полициска станица и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. Вчера...

Економија 29.04.19 | 16:29

Доктор од велешко денес стави клуч на амбуланта: Разочаран сум, одам во Германија или Белгија

Денеска е последен ден за мене бидејќи сум разочаран. Барам прошка од 532 мои пациенти, вака ја заврши својата 3 годишна работа како општ лекар, Сали Садику од велешко Јаболчиште. Тој...

Свет 13.04.19 | 19:00

Педесетина жени верувале дека добиле дете од анонимен донор, вистината ги шокирала

ДНК тестовите ги потврдиле сомнежите дека холандски доктор од клиника за неплодност ја користел сопствената сперма за да оплодува жени, без нивна согласност. Тој станал...