Ознака: доктор
Балкан 17.03.21 | 11:48

Го држеле како роб и го принудувале да им ја дава пензијата: Угледен доктор во Ниш станал жртва на трговија со луѓе

Познат лекар од Ниш бил жртва на трговија со луѓе. Како што соопштиле од српската олиција, за ова дело е уапсен брачен пар. Од март 2019 година до март годинава, двајцата...

Македонија 20.02.21 | 18:23

Одбрана демантира дека македонски хирург без основни хируршки вештини испратен во Кабул?!

Министерството за одбрана негира дека македонски хирург без основни хируршки вештини испратен во Кабул. Тие испраќаат, како што тврдат официјална изјава од норвешкото...

Македонија 19.02.21 | 20:16

Македонски хирург без основни хируршки вештини испратен во Кабул?!

Дали министерката за одбрана, Радмила Шекеринска испратила лажен медицински персонал во Кабул, како дел од мисијата на НАТО – оваа дилема ја отвора Извештајот до...

Црна хроника 08.02.21 | 21:15

Кривична за д-р Гоце Чакароски, советникот за здравство на Заев

Советникот за здравство на премиерот Зоран Заев, Гоце Чакароски доби кривична пријава од МВР откако дозволил негов помлад колега во операциона сала да ја внесе својата...

Македонија 12.12.20 | 11:49

Од ковид-19 почина 41-годишен доктор

Битката со ковид-19 ја загуби уште едно медицинско лице. Станува збор за 41 годишниот доктор Дашмири од село Боговиње. Веста ја пренесњ весникот „Лајм“, објавувајќи ја...

Здравје 05.12.20 | 16:21

Уште еден доктор почина од ковид-19

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук информира дека уште еден доктор го загубил животот како последица Ковид-19. Уште една жртва доктор. Нека почива...

Македонија 30.11.20 | 15:13

Уште еден лекар ја загуби битката со ковид-19, почина радиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска

Уште еден здравствен работник ја загуби битката со коронавирусот. Од компликации од Ковид – 19 почина радиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска од Здравствениот...

Македонија 13.11.20 | 13:07

Од ковид-19 почина 49-годишен доктор од Куманово

Од смртоносниот вирус Ковид 19 почина и 49-годишен лекар од Куманово. Станува збор за интернистот, Шкури Фазлији, дознава „Алсат-М“. Д-р Фазлији, кој бил во тешка здравствена...

Балкан 03.08.20 | 15:59

Уште еден aлбански лекар почина од коронавирус

Во болницата „Шефќет Ндроќи“, позната како болница Ковид2, во Тирана, почина познатиот албански пулмолог Анибал Бибери (53), кој јпрво се лекувал во домашни услови, но...

Црна хроника 06.07.20 | 12:54

Нападнат лекар од тетовската болница

Лекар во Клиничката болница во Тетово пријавил дека бил нападнат од 32- годишен пациент по што интервенирала полицијата. Инцидентот се случил во текот на вчерашниот...

Вести Здравје 20.06.20 | 09:50

СДСМ се фали со успеси во здравството, но на здравствените работници им е јасно како ВМРО- ДПМНЕ се грижеше за здравјето на граѓаните

Кога СДСМ зборува за наводна успешност во Здравството се чуствуваме должни да ги потсетиме на условите кога ВМРО ДПМНЕ го управуваше здравствениот систем, пишува на...

Здравје 27.04.20 | 09:52

Д-р Марков: Казни ќе добијат сите, а докторите ќе горат на клада

Казни ќе добијат сите, а докторите ќе горат на клада, пишува доктор Петар Марков од Штип, кој во својата анализа на „Фејсбук“ ја открива суровата реалност во која се...

Македонија 15.04.20 | 23:54

Битолски доктор до Филипче: Четири дена чекавме резултат за во овие касни саати да разберам дека е позититвен на ковид 19

Доктор од Битола преку „Фејсбук“ го прозва министерот за здравство бидејќи резултатите од тестовите за Ковид-19 се чекаат и до четири дена. Почитуван колега и Министер...

Калеидоскоп 15.04.20 | 21:33

И небото плаче: Познатиот хирург почина од корона, а за време на војната во регионот со една нога извршуваше операции

Соседна Србија ја потресе веста за смртта на докторот Миодраг Лазиќ (65) поранешен директор на ургентниот центар во Ниш. Тој почина од коронавирус, а српскиот народ никогаш...

Здравје 09.04.20 | 22:29

Дебарскиот доктор Аголи се излекува: Не се уплашив и ја примав терапијата

Излекуваниот доктор од Дебар Арбен Аголи од Дебар во гостивање на ТВ 21 објасни дека успеал да го победи корона вирусот со смиреност и терапија. Многу смирено ја примив...

Здравје 05.04.20 | 19:18

Доктор од Лабуништа позитивен на корона вирус

Доктор од Лабуништа е позитивен на тестот КОВИД 19, а се претпоставува дека вирусот е добиен од пациент кој докторот го лекувал од истото населено место, објави Охрид...

Здравје 04.04.20 | 21:12

Оториноларинголог сум 42 години, знам што зборувам – вака можеби и ќе ја исфрлите корона од устата и носот

Оториноларингологот од Дубровник, д-р Јуре Буриќ во пензија, од својата долгогодишна лекарска пракса има совет за кој вели дека е едноставен, достапен за сите и бесплатен. Доволни...

Здравје 30.03.20 | 09:33

Доктор стана бездомник, се пресели во шатор во гаража за да не го зарази семејството

Докторот од Калифорнија Тими Ченг кој лекува пациенти со коронавирус, по смената е самоизолиран. Тој решил да живее во шатор за да го заштити своето семејство од потенцијална...

Здравје 28.03.20 | 16:09

Ги ширите вашите негативни коментари побрзо и од вирусот: Се огласи првиот Битолчанец доктор заразен со корона

Ми фрлифте анатема за корона вирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари од исмејување, цинизам, па дури...

Калеидоскоп 28.03.20 | 12:01

84-годишниот доктор кој го спаси Вухан

Пред неколку дена се укинати рестрикциите за движење во провинцијата Хубеј, а последните жители на Вухан ќе излезат од карантин на 8 април. За тоа што 50 милиони жители...