Ознака: дојава за бомба
Македонија 22.02.23 | 20:26

Ангелов: Ако сега има дојава за бомба во мојата зграда, ќе останам да гледам телевизија, надвор студи

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, во емисијата „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“ изјави дека повеќе институции работат на...

Црна хроника 22.02.23 | 18:16

МВР: Лажни се пријавите за поставени експлозивни направи во училишта и градинка

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана...

Балкан 09.02.23 | 09:08

Дојава за бомба на аеродромот во Софија

На аеродромот во Софија се спроведува специјална полициска акција поради сигнал за поставена бомба, јавија софиските медиуми. Од патниците и посетителите на двата...

Балкан 05.12.22 | 10:53

Дојави за бомби во повеќе хрватски институции, во тек е евакуација

Врховниот и Вишиот кривичен суд во Хрватска добија дојави за поставена бомба, а во тек е евакуација на вработените. Дојава наводно стигнал до Владата на Хрватска. -Добивме...

Македонија 03.12.22 | 09:46

Се огласи директорката на училиштето која ја пропушти лажната бомба – меилот пристигнал по завршувањето на работното време

Директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во скопско Петровец, Виолета Јаневска, која како што рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, еден ден...

Црна хроника 01.12.22 | 20:07

МВР: Сите денешни дојави за бомби во скопските училишта се лажни

Министерството за внатрешни работи соопшти дека по извршените проверки во објектите на училиштата во Скопје до кои беа упатени дојави по електронска пошта за поставени...

Црна хроника 28.10.22 | 18:02

И денешната дојава за бомба во училиште е лажна

Денешната дојава за поставена бомба во едно училиште во Скопје се покажа како лажна пријава, информира МВР. Од Министерството за внатрешни работи за МИА информираат...

Скопје 27.10.22 | 18:26

Лажни се пријавите за бомби во сите девет училишта

Министерството за внатрешни работи ги направило сите потребни проверки во врска со денешните пријави дека девет училишта на територија на Скопје добиле мејл со закана...

Црна хроника 27.10.22 | 14:58

Се евакуираат ученици од средното училиште „Јосип Броз Тито“ и таму нова дојава за бомба

Учениците од средното училиште „Јосип Броз Тито“ во моментов се евакуираат бидејќи и во ова училиште пристигнала денеска нова дојава за подметната бомба. Полицијата...

Скопје 27.10.22 | 14:41

И во Корчагин дојава за бомба, учениците евакуирани

Нова закана за бомба попладнево пристигнала во средното училиште Раде Јовчевски Корчагин во Скопје. Истата порака ја има добиено и училиштето Орце Николов. На учениците...

Црна хроника 26.10.22 | 12:56

Дојава за бомба во пет скопски средни училишта

Пет скопски средни училишта денеска по електорнска пошта добиле порака дека е поставена бомба. Денеска во СВР Скопје е пријавено дека на меил адреса на пет училишта...

Црна хроника 19.10.22 | 13:25

Спасовски: Истрагата во ЈСП е во тек, проверивме над 120 автобуси

По добиената закана за поставена бомба во автобус ЈСП „Скопје“, проверени се над 120 автобуси во кои нема ништо и тие се пуштени да функционираат, информира министерот...

Скопје 19.10.22 | 08:36

Протест и дојава за бомба во ЈСП

Денеска точно напладне протест пред Владата. Вработените во ЈСП Скопје ќе протестираат пред владината зграда поради неисплатени плати. -Скопјани заслужуваат квалитетна...

Балкан 28.07.22 | 22:11

Аеродромот во Софија затворен поради анонимна дојава за бомба

Поради анонимна закана за поставена бомба, денеска беа затворени двата терминала на аеродромот во Софија. Како што јавија бугарските медиуми, аеродромот бил алармиран...

Балкан 05.06.22 | 12:20

Серија нови лажни дојави за поставени бомби во Србија, на удар Ниш и Нови Сад

Лажните дојавите за поставени бомби во Србија станаа речиси секојдневие. Аеродромот „Константин Велики“ во Ниш и по два трговски центри во Ниш и во Нови Сад вчера преку...

Вести 30.11.21 | 19:43

Мицковски: Нема гајле оваа држава од најави за бомби, во одлични раце сме

Вечерашната акција на полицијата по пријава за напад, без притоа да изнесе повеќе детали за случајот на прес-конференција, за Ивор Мицковски не е новост, туку восталена...

Црна хроника 30.11.21 | 19:11

Лице се јавило во билетарата на МНТ: Полицијата постапува по пријава за напад, граѓаните да останат смирени

Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице се јавило во 16:45 во билетарата на МНТ, информираа за МИА од МВР откако вечерва беа евакуирани неколку објекти...

Скопје 30.11.21 | 19:00

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените...

Култура 30.11.21 | 18:43

Дојава за поставена бомба во театарот: Одложен концерот на „Злата Мегленска“ во МОБ

Вечерва полицијата ги блокира сите приоди кон зградата на Македонскиот народен театар поради пријава за поставен експлозив во театарот, објави телевизија 21. Сите...

Скопје 31.01.20 | 10:33

Ова е пораката со која била пријавена „бомба“ во „Ситимол“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерки на претпазливост за едно лице, осомничено...