Ознака: договор
Свет 23.10.20 | 20:20

Италија стави вето на договорот за употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Италија ја спречи телекомуникациската компнанија „Фаствеб“ да потпише договор со „Хуавеи“ за снабдување опрема за својата 5Г основна мрежа, велат два извори блиски...

Македонија 22.10.20 | 18:02

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Подобар договор од Договорот за добрососедство и соработка од 2017 година не можеме да постигнеме со Бугарија. Тоа го знае македонската страна, а верувам и бугарската,...

Македонија 15.10.20 | 08:57

Бугарско МНР: Нема да коментираме дали Захариева побара нов договор од Османи

Од бугарското министерство за надворешни работи, не коментираат, односно ниту потврдуваат ниту демантираат дека министерката Екатерина Захариева побарала од македонскиот...

Македонија 14.10.20 | 12:01

Османи: Нема нов договор, туку зајакнување на комуникацијата со Бугарија

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача дека нема нов догоговор со Бугарија, туку зајакнување на меѓусебната комунијација на сите нивоа. Околу односите...

Економија 08.10.20 | 10:55

Владата раскина договор за закуп на земјиште во Бунарџик со две странски компании за еден месец

Владата за помалку од еден месец раскина два договори за долготраен закуп на градежно земјиште под поволни услови со странски инвеститори преку Дирекцијата за технолошко-индустриски...

Фудбал 06.10.20 | 12:24

Модриќ и на 35 години се надева на нов договор со Реал

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација Лука Модриќ, чиј договор со Реал Мадрид истекува за една година, рече дека се надева дека ќе го продолжи договорот...

Македонија 17.09.20 | 12:10

Јакимовски: Македонија не преговара, Македонија е уценета

Каракачанов јасно и гласно ни кажа дека ова е тоа што ни се случува, дека ќе нè блокираат на патот кон ЕУ. Тие си имаат константа кон Македонија, тоа а е негаторски став...

Македонија 16.09.20 | 19:38

Јакимовски: Ако Бугарија нè блокира на патот кон ЕУ ние треба да го раскинеме Договорот

Каракачанов јасно и гласно ни кажа дека ова е тоа што ни се случува, дека ќе нè блокираат на патот кон ЕУ. Тие си имаат константа кон Македонија, тоа а е негаторски став...

Свет 16.09.20 | 12:41

Фон дер Лајен: Договорот за Брегзит не може да се промени

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во средата инсистираше на тоа дека Договорот за повлекување на Брегзит потпишан меѓу Брисел и Лондон не...

Македонија 13.09.20 | 11:42

Заев ќе го продаде Гоце Делчев за „три чрвени“

Умножување на приходите на империјата во подем, која премиерот Зоран Заев ја гради на сметка на продавањето на националните интереси ќе продолжи со продавањето на Гоце...

Скопје 09.09.20 | 23:13

Пропадна тендерот за проектирање на тунелите под Кале на Шилегов

Град Скопје го раскина договорот за проектирање на тунелите под Кале со турската фирма „Мега инженеринг консалтинг АД“ бидејќи не ги испочитувале роковите за изработка...

Балкан 06.09.20 | 12:03

Го плукаат Вучиќ за неговото седење „како ученик“ пред Трамп: Тие во Белата куќа не влегле, освен туристички

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека немало ништо лошо во тоа што седел спроти американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговиот состанок во...

Свет 05.09.20 | 09:04

Гренел го демантира Вучиќ: Србија и Косово не потпишаа договор со САД

Специјалниот пратеник на американскиот претседател за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, изјави дека САД не се страна во договорот меѓу Србија и Косово...

Балкан 04.09.20 | 19:42

Хоти: Договорот би требало да води кон меѓусебно признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека договорот кој беше потпишан со Србија во Белата куќа, би требало да доведе до меѓусебно признавање. И Србија и Косово се...

Балкан 04.09.20 | 19:31

Се јави и Вучиќ за договорот со Косово: Нема признавање, Србите може да здивнат

Ова не е трилатерален договор, туку билатерален. Третата страна не е призната како субјект на меѓународното право, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, по...

Балкан 04.09.20 | 18:35

И Трамп стави параф: Дали потпишувањето на договор со Косово, посредно не значи и негово признавање?

Лидерите на Србија и на Косово потпишаа договор со американскиот претседател Доналд Трамп во Овалниот кабинет во Белата куќа.Според тврдењата на српската страна, од...

Балкан 04.09.20 | 18:00

Во Белата куќа: Потпишан Договорот за нормализација на економските односи меѓу Србија и Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска во Белата куќа во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп потпишаа...

Балкан 04.09.20 | 17:34

Албанците доцнат на потпишување на договорот поради раскол: Вучиќ пристигна во Белата куќа

Експертот за политички прашања, Имер Мушколај, кој престојува во Вашингтон, објави дека косовската делегација го одложува доаѓањето во Белата куќа, бидејќи ААК се противи...

Балкан 03.09.20 | 23:27

Вучиќ: Нема да потпишам договор за признавање на Косово и точка

Нема опасност да потпишам договор за признавање на независноста и точка. Го кажав тоа јасно и гласно, рече српскиот претседател, Александар Вучиќ од Вашингтон. Првиот...

Балкан 03.09.20 | 19:00

Напнато во Вашингтон: На Вучиќ на маса ставен му е документ за признавање на Косово

Во Вашингтон денес под покровителство на американската администрација треба да започнат разговорите помеѓу Белград и Приштина. Од кабинетот на Вучиќ беше соопштено...