Ознака: договор
Македонија 25.11.20 | 14:56

Османи: Работиме на враќање на довербата во Договорот со Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека претстојниот период треба да се искористи за враќање на довербата во Договорот за пријателство меѓу Македонија...

Македонија 24.11.20 | 14:19

Арсовски: Заев е обичен лопов и лажго, на Бугарија ѝ ветува банка, државен удел во телекомот, железницата…

Зоран Заев е еден обичен лопов и брутален лажго. Зоран Заев е човекот кој ја обезличи Република Македонија и го обесчести македонскиот народ, единствено за свои лични...

Свет 24.11.20 | 13:53

Европската комисија се договори со „Модерна“ за набавка на вакцина против Ковид-19

Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија „Модерна“ за набавка на нејзината вакцина против Ковид-19, изјави денеска официјален...

Македонија 18.11.20 | 22:40

Пендаровски: Не може држава од позиција на земја-членка на ЕУ да наметнува услови како треба да се чита историјата

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за австриската „ОРФ ТВ“ вели дека веста од Брисел сите јво Македонија ја примиле со големо разочарување. Кога во 2017 година...

Македонија 17.11.20 | 23:53

Ахмети: Со СДСМ е договорено „Диво насеље“ да оди на повторно судење

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во гостување во албанската телевизија „Ора њуз“ изјави дека во договорот за коалиција со СДСМ е договорено случајот „Диво насеље“...

Македонија 17.11.20 | 10:25

Димовски порачува: Направивте голема белја, сега е време за одговорност и оставки

Илија Димовски преку статус на Фејсбук, и порачува на Владата дека направи голема белја и дека сега е време за одговорност и оставки. Ова е неговиот статус: Ви требаа...

Македонија 10.11.20 | 09:04

Се отвораат границите: Граѓаните без ПЦР-тестови ќе патуваат во Србија и Албанија

Меморандум за разбирање и соработка во борбата против Ковид 19 и договорот беа потпишани во присуство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а ги потпишаа премиерите...

Македонија 06.11.20 | 18:02

БГНЕС го исправи македонскиот премиер: Заев некоректно го цитира членот 2 од Договорот

Откако премиерот Зоран Заев денеска ја обвини Бугарија за кршење на Членот 2 од Договорот за пријателство и добрососедство, што двете страни го потпишаа на 1 август 2017...

Македонија 03.11.20 | 22:11

Мицкоски: Иако Заев негираше, Бугарија потврди дека барањето е Анекс на договорот

Ова мое вечерашно обраќање ќе се однесува на преговорите кои што ги води македонската Влада со Владата на нашиот источен сосед, а поврзани со одржување на првата меѓувладина...

Македонија 03.11.20 | 19:23

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски ја говорел вистината: Софија призна дека бара анекс на договорот

Бугарската влада денеска јавно призна дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја говорел вистината кога објави дека од бугарска страна се бара анекс на договорот...

Македонија 03.11.20 | 18:41

Каракачанов: Не за преговори без анекс на Договорот

Писмен анекс на Договорот, но со содржина од бугарската Рамковна позиција, бара бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, пренесуваат бугарските медиуми. Ги...

Македонија 29.10.20 | 15:23

Премиерот и претседателот ем преговараат и се договараат, ем глумат лудило

Ем преговараат и се договараат, ем глумат лудило, коментира на фејсбук аналитичарот Ивор Мицковски за тн. бугарски компромис за кои денеска јави „Политико“ од Брисел. Премиерот...

Свет 29.10.20 | 09:35

Кина има за цел да ги финализира разговорите за договорот со ЕУ во рок од една година

Кинеското Министерство за трговија (МОФЦОМ) објави во четвртокот дека ќе биде подготвено да направи отстапки, така што преговорите во врска со договорот за инвестиции...

Македонија 28.10.20 | 21:02

Мицкоски: Заев велеше радувај се народе решивме голем проблем, за денес да се бориме за национална егзистенција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на ТВ Стар истакна дека опозицијата и тој лично предупредувале за негативните последици од договорот...

Балкан 28.10.20 | 18:49

Захариева: Бугарија не е во состојба да ја одобри преговарачката рамка во сегашната форма

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја блокираме, туку напротив,...

Свет 27.10.20 | 11:33

САД и Индија потпишаа одбранбен пакт

САД и Индија во вторникот го потпишаа Основниот договор за размена и соработка (БЕЦА) за геопросторна соработка. Документот е потпишан во Делхи за време на посетата...

Фудбал 26.10.20 | 13:04

Реал спремен да му понуди договор на Рамос на само една година

Раководството на Реал е подготвено да го продолжи договорот со капитенот на тимот Серхио Рамос. Сепак, клубот од Мадрид на 34-годишниот Шпанец му нуди едногодишен договор,...

Македонија 26.10.20 | 13:02

Стоилковски: Заев тврдеше дека договорот со Бугарија ги решил сите отворени прашања, тогаш зошто сега најавува декларација?!

Заев зошто молчиш со денови и не кажуваш, кој е твојот став за Гоце Делчев и за македонскиот јазик? Ајде Заев охрабри се и не се плаши, кажи го твојот став Македонија да...

Свет 26.10.20 | 11:48

Путин: Повлекувањето на САД од ИНФ е сериозна грешка

Повлекувањето на САД од Договорот за елиминирање на ракетите со среден и краток дострел е сериозна грешка, вели рускиот претседател Владимир Путин. Тој додава дека...

Свет 23.10.20 | 20:20

Италија стави вето на договорот за употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Италија ја спречи телекомуникациската компнанија „Фаствеб“ да потпише договор со „Хуавеи“ за снабдување опрема за својата 5Г основна мрежа, велат два извори блиски...