Ознака: договор
Економија 02.10.19 | 13:23

Бектеши потпиша предлог-одлука за раскинување на договорот за рудникот „Иловица“

Веќе е потпишана предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со Еуромакс рисурсис за рудникот „Иловица“ и за неа ќе следи владина процедура, информира денеска...

Економија 17.09.19 | 16:06

„Рубау конструксионес“ го раскина договорот со ЈП Државни патишта за делницата Фариш – Дреново

Шпанската компнаија „Рубау конструксионес“ го раскина договорот со Јавното претпријатие за државни патишта за изградба на 10 километарска делница од Фариш до Дреново,...

Економија 17.09.19 | 14:05

„Демантирајте или ќе ве тужам“: Директорот Китанов со закани до Република!

Демантирајте ја веста која ја објавивте или ќе ве тужам! Со овие зборови до Република се обрати директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китинов,...

Балкан 07.09.19 | 21:06

Десничари, националисти и Златна зора во Солун на протест бараат поништување на Договорот од Преспа

Десничарски организации и членови на Златна зора денеска на протест во Солун побараа поништување на Договорот од Преспа. Членови на десничарски и националистички организации,...

Балкан 05.06.19 | 10:17

Ципрас: Горд сум за Договорот од Преспа, иако имаше влијание и политичка цена

Донесовме тешка политичка одлука, одлука која што не се осмелија да ја донесат моите претходници, спротивно на струјата на популизмот и иако имаше влијание и политичка...

Македонија 20.05.19 | 13:46

Фајненшл Тајмс: „Северна” Македонија мора да ги зајакне правата на етничките Албанци

Договорот од Преспа, веројатно, е најголемото дипломатско достигнување на Западен Балкан, по Дејтонскиот договор со кој беше ставен крај на војната во Босна и Херцеговина...

Култура 17.04.19 | 14:46

Асаф Адеми и Александар Богдановиќ потпишаа Програма за културна соработка меѓу Македонија и Црна Гора

Министерот за култура Асаф Адеми, денеска со министерот за култура на Црна Гора, Александар Богдановиќ ја потпишаа и Програмата за културна соработка за периодот 2019...

Македонија 26.03.19 | 17:56

Данска е деветта земја која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Данскиот Парламент денеска без дебата и во присуство на шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Македонија...

Македонија 02.02.19 | 08:19

Објавени записници од македонските консултации за името

На денот кога беше упатено пратеничко прашање до премиерот – кога ќе бидат декласифицирани документите од преговорите со Грција – грчки медиум објави записници од...

Македонија 27.12.18 | 09:10

Министерот за култура не гледа ништо спорно во спотот во кој Балистите ја промовираат Македонија

Министерот за култура Асаф Адеми не гледа ништо спорно што со државни пари, преку Министерството за култура, финансиски е поддржан дел од проектот на Бнавивачката група...