Ознака: добрососедство
Македонија 25.10.20 | 19:13

Заев: Имаме одличен договор со Бугарија којшто треба да продолжиме да го реализираме

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека нема потреба од нов договор со Бугарија бидејќи постоечкиот е одличен. Појаснувајќи ја својата неодамнешна изјава дека за...

Македонија 25.10.20 | 17:17

Стоилковски: Заев јасно да го каже ставот за Гоце Делчев и македонскиот јазик!

Зоран Заев молчи и не кажува дали ги распродава Гоце Делчев и македонскиот јазик?! Зоран Заев мора да престане да бега и да каже што ветил во Бугарија и што сега треба...

Македонија 23.10.20 | 21:12

Османи: Комисијата за која инсистирам да има член Албанец е инструментот за решавање на проблемот со Бугарија

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите...

Македонија 22.10.20 | 21:22

Георгиевски се сретна со Захариева, нема детали од средбата

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Македонија 22.10.20 | 18:13

Османи не ја коментира изјавата на Каракачанов, вели не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија 21.10.20 | 22:07

Илиевски: Историска грешка е што фрустрирани политичари од соседството тераат политиканство преку уцени и закани

Богдан Илиевски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ги коментира последните случувања околу македонско-бугарскикте односи. Историска...

Македонија 16.09.20 | 18:05

Софија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој...

Македонија 11.09.20 | 23:15

Ако Заев го реши Гоце Делчев како името со Ципрас следи ново откажување од Македонија

Леснотијата со која премиерот Зоран Заев ги опишува проблемите со Бугарија во врска со нивните условувања веројатно е дека ќе резултираат со откажување од македонскиот...

Македонија 01.08.20 | 14:02

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Денеска се навршуваат три години од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Договорот беше потпишан...

Македонија 03.07.20 | 20:40

Османи: Оној кој ќе се обиде да го сруши Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство, партнер во нас нема да најде

Бујар Османи од ДУИ вели дека со СДСМ заедно како коалициски владини партнери донеле клучни одлуки, но не ја искчучи можноста по изборите за состав на Влада да преговараат...

Балкан 24.11.19 | 12:39

Ковачев: Ако на изборите во Македонија победи ВМРО ДПМНЕ треба да бараме гаранции дека ќе го продолжи курсот на добрососедство со Бугарија

На средбата што ја имавме заедно со премиерот Бојко Борисов со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сакавме да дознаеме дали неговата партија, ако стане владеачка,...