Ознака: дкск
Македонија 20.09.23 | 14:31

Алтернатива, БЕСА и Демократско Движење со пријава до ДКСК во врска со ДУИ и ЕУРОВИА

Албанските опозициски партии Алтернатива, Движење Беса и Демократско Движење поднесоа пријава за сомневање за корупција и конфликт на интереси до Државната комисија...

Македонија 19.09.23 | 21:17

Антикорупциска отвори предмет за договорот за лиценците на Мајкрософт кои ги добила фирма блиска до Ковачевски

Државната комисија за спречување на корупцијата соопшти дека оформиле предмет, по доставена анонимна пријава во која се наведува дека „генералниот секретаријат потпишал...

Македонија 11.09.23 | 16:49

ДКСК: Опен фајнанс веќе не е транспарентен, особено во делот на вработени преку aгенции

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДСКС) по сопствено наоѓање повела постапка по пишувањата на ИРЛ за тоа дека премиерот Димитар Ковачевски потрошил...

Македонија 11.09.23 | 14:00

ДКСК: Рамиз Мерко заверил фалсификуван документ за оттуѓување земјиште во центарот на Струга

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за случај за отуѓување на 143 м2 државен имот во центарот на Струга, на денешната седница донесе одлука за поведување...

Македонија 11.09.23 | 13:03

ДКСК: Со донациите за ДУИ е прекршен законот

Предлогот што го отвори по сопствена иницијатива – за прекршување на Законот за финансирање политички партии, Антикорупциска комисија го затвора и ќе го проследи до...

Македонија 07.09.23 | 12:41

ДКСК: Со измените во кривичниот законик се зголемува ризикот од политички пазар и трговија со влијание

Кривичниот законик како еден од столбовите на правниот систем, треба да го штити функционирањето на правната држава, реагираат од Антикорупција комисија. „Со донесувањето...

Македонија 27.08.23 | 17:41

Антикорупциска ќе проверува како донаторот на ДУИ од Желино доби милионски тендер од Османи

Антикорупциска под лупа ја става фирмата од Желино која доби тендер од 1,8 милиони евра од  МНР со кое раковдои Бујар Османи за да органзира настан на ОБСЕ, а која воедно...

Македонија 04.08.23 | 15:08

Нури Бајрами: Ова не е само политичко влијание, туку е криминал, мора да се знае кој го прекршил законот и гласал во име на политиката за заменик директорот на АЗПСП

Членовите на ДКСК на седницата разговараа да поведат иницијатива за негово разрешување од заменичката функција во Агенцијата, но во натамошната дискусија тие се сложија...

Македонија 04.08.23 | 14:46

ДКСК до ОЈО Струга ќе достави иницијатива за кривично гонење на градоначалникот Мерко за злоупотреба на службената положба

Државната комисија за спречување корупцијата (ДКСК) на денешната седница соопшти дека ќе достави иницијатива до Основното јавно обвинителство Струга за кривично гонење...

Македонија 04.08.23 | 14:37

ДКСК: Обвинителството да го испита случајот со бензинската пумпа на „Пуцко Птерол“ во Карпош

Носењето на ДУП-от во Карпош, и тоа во два наврати, а кој предвидува изградба на бензинска пумпа до базенот „Младост“ е незаконски и противустваен, можно е да е направен...

Македонија 04.08.23 | 11:03

Софка Пејовска Дојчиновска нов заменик-претседател на ДКСК

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска, во рамки на 90. седница, ја избра Софка Пејовска Дојчиновска за нов заменик-претседател. Пејовска Дојчиновска...

Македонија 20.07.23 | 14:49

Антикорупциската комисија тврди дека постапила во согласност со својата надлежност за предметот „Труст“

Комисијата реагира дека и во овој случај постапила согласно надлежноста и одлучила да покрене Иницијатива за поведување постапка за кривично гонење по предметите...

Македонија 20.07.23 | 13:24

Спасовски ја демантира Антикорупциска: Нема масовна злоупотреба на податоци

Според неговите информации од МВР нема масовна злоупотреба на податоци – тврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по оценката на претседателката на...

Скопје 20.07.23 | 09:59

Антикорупциска не била надлежна за Данела Арсовска и нејзините директори, барем така тврди Град Скопје

Од Град Скопје реагираат на веста дека градоначалничката Данела Арсовска заработи кривична пријава за злоупотреба на службената положба   поради незаконско поставување...

Скопје 19.07.23 | 21:19

За Арсовска ДКСК се занимава со тривијалности

Жалиме што Државната комисија за спречување на корупција наместо да се занимава со она што е нивна надлежност и да констатира корупција, тие се занимаваат со тривијалности...

Македонија 19.07.23 | 17:51

ДКСК: „Пуцко Петрол“ си го присвоил конфискуваниот имот на „Трансмет“ и ја оштетил државата за 4 милиони евра

Членовите на Антикорупциската комисија на денешната седница истакнаа дека мрежа испреплетена од голем број учесници потпомогнале во случајот со конфискација на имотот...

Македонија 03.07.23 | 21:31

Антикорупциска ќе провери како биле издадени дозволите за хидроцентрала на Дрин Ахмети

Антикорупциската комисија ќе направи проверки дали постои судир на интереси при постапувањето на институциите во случајот со издавањето концесија за изградба на хидроцентрала...

Македонија 28.06.23 | 13:31

ДКСК до Груби: Во право сте, немаме капацитет да се возиме со службени возила 24/7 и за приватни цели, да злоупотребуваме државни простории…

Државната комисија за спречување на корупција, со соопштение му врати на нападите на првиот вицепремиер Артан Груби, кој во гостувањето во дневникот на ТВ Сител кажа...

Македонија 28.06.23 | 11:21

ДКСК му врати на Груби: Во право сте, немаме капацитет да се возиме со службени возила 24/7 и за приватни цели, да злоупотребуваме државни простории…

Државната комисија за спречување на корупција, со соопштение му врати на нападите на првиот вицепремиер Артан Груби, кој вчера гостувајќи на дневникот на ТВ Сител кажа...

Македонија 28.06.23 | 09:38

Мислев дека и премиерот ќе биде на црната американска листа, вели поранешниот антикорупционер Зафировски

Поранешниот антикорупционер Воислав Зафировски вели дека очекувал на „црната листа“ на САД да се најдат „крокодили, а не рипчиња“ и смета дека со случајот на Рамиз...