Ознака: дкск
Македонија 27.09.22 | 20:43

Ивановска за „Фокус“: Политичкото влијание е причина зошто дел од нашите пријави немаат завршница

Политичкото влијание е најголемиот ризик за корупција, а тоа го заклучивме и кога ја правевме националната стратегија и вршевме анализа на ризиците од корупција политичкото...

Македонија 26.09.22 | 13:23

Стоилковски: ДКСК да отвори постапка за ухлебувањето на сопругата на Бочварски и нејзината сестра во штипската болница

Државната комисија за спречување на корупцијата мора да отвори постапка за испитување на вработувањето на сопругата и сестрата на сопругата на министерот Благој Бочварски...

Македонија 14.09.22 | 12:45

Грковска на работен состанок во ДКСК

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска беше во посета на Државната комисија за спречување на корупцијата...

Скопје 13.09.22 | 21:08

ДКСК будно ја следи состојбата меѓу Град Скопје и Водовод околу тендерот за пречистителната станица

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска информира дека институцијата будно ја следи состојбата меѓу Град Скопје...

Македонија 05.09.22 | 20:15

ДКСК бара Таравари кривично да одговара, антикорупционерите велат дека три години толерирал дивоградба

Повеќе од три години откако е утврдено дека во Гостивар на локација близу противпожарната станица се гради објект надвор од ДУП-от, поради непостапување, Антикорупциската...

Македонија 05.09.22 | 15:59

За трудов инспектор не е спорно што компанија исплатила 500 денари регрес

Инспектори за труд не постапувале според закон во предмет кој се однесува за непочитување на работнички права во една приватна компанија со околу 200 вработени, односно...

Македонија 25.08.22 | 19:46

Антикорупциска самоиницијативно отвори предмет за вработувањето во МВР на синот на пратеникот Рамчиловиќ

Државната комисијата за спречување корупција (ДКСК) отворила предмет по сопствена иницијатива за вработувањето на синот на пратеникот од СДСМ, Зеќир Рамчиловиќ, во...

Македонија 01.06.22 | 23:04

Ивановска: Граѓани запишуваат имот на функционери на нивно име за што добиваат противуслуга

Недолжни граѓани го запишуваат имотот на функционери на нивно име за што добиваат противуслуга и кога ќе им заврши функцијата тие си го враќаат тој имот на свое име,...

Македонија 01.06.22 | 12:38

ДКСК побара кривично гонење на Драги Рашковски и Мухамед Зеќири за незаконски хонорарни и редовни вработувања

Државната комисијата за спречување на корупцијата на денешната седница донесе одлука да предложи кривично гонење за екс-генералните секретари на Владата Драги Рашковски...

Македонија 13.05.22 | 12:58

ДКСК откри сериозни злоупотреби во автомобилската федерација, претседател бил и шофер

Членовите на Антикорупциската комисија на денешната седница побараа отчетност од Јавното обвинителството односно било каква да е одлуката што ќе биде донесена да...

Македонија 11.05.22 | 11:29

ДКСК оформила предмет за Коста Петров, добила пријава за средства дадени за издавачкиот центар ТРИ ДООЕЛ

До Државната комисија за спречување на корупцијата доставена е пријава од познат подносител против лицето Коста Петров, поранешен директор на Фондот за иновации и...

Македонија 21.04.22 | 15:33

Вработен во АЕК имал трговско друштво кое преку Фонд за иновации добил грант во висина од 30 илјади евра, ДКСК отвори предмет

По доставена анонимна пријава до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), оформен е предмет за постоење незаконитост при доделување средства на грант на...

Македонија 21.04.22 | 15:31

ДКСК откри нов скандал: Вработен во АЕК незаконски добил грант, предметот е оформен по анонимна пријава

По доставена анонимна пријава до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), оформен е предмет за постоење незаконитост при доделување средства на грант на...

Македонија 08.04.22 | 16:16

ДКСК: Не ни требаат нови надлежности, притисокот заедно со медиумите и граѓанските здруженија е нашата сила

Загрижувачки е податокот дека од одговорите што ги добивме од институциите произлезе дека повеќе од 50 проценти од предложените активности воопшто не се започнати односно...

Македонија 30.03.22 | 12:53

ДКСК: Собранието да ги интензивира активностите за поголемена отчетност и транспарентност

Со оглед на нискиот процент на реализирани активности и мерки на акцискиот план на Стратегијата, како и на фактот дека во некои сектори не е реализирана ниту една активност,...

Македонија 29.03.22 | 12:13

Стоилковски: СДСМ да одговори, а ДКСК да отворат предмет за хациендата на Каевски

Дарко Каевски, пратеникот и портпарол на СДСМ се уште не одговара дали има документи за градба на луксузната хациенда со базен во скопско Волково. Уште повеќе, нема доблест...

Македонија 16.03.22 | 21:38

Ивановскa: Веднаш да престане продажбата на државно земјиште

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска бара веднаш да престане продажбата на државно земјиште. Според неа, најголем...

Македонија 15.03.22 | 12:57

Непостоечка фирма за лифтови добила околу 90 тендери во јавни институции

Непостоечка фирма во Скопје, со фалсификувани документи, фалсификувани ИСО сертификати, потписи, конкурирала и во периодот од 2018 до 2022 година има добиено најверојатно...

Македонија 17.02.22 | 23:27

Антикорупциска ги истражува спортските ваучери, имало директно политичко мешање

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека ги истражуваат...

Македонија 16.02.22 | 13:49

Ивановска: Честото менување на Законот за урбанистичко планирање можност за корупција

Секторот за градежништво и просторно планирање е еден од најранливите категории од корупција. Корупцијата во секторот градежништво се појавува во многу форми, истакна...