Ознака: дивоградба
Црна хроника 29.01.20 | 16:49

Кривична пријава за две лица за дивоградба во Трпејца

СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М.Х.(29) и М.Х.(25), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Македонија 02.12.19 | 13:00

Вработен во „ФИНЕ“ потврди дека „Космос“ е дивоградба

Сведок во случајот „ТНТ“, кој бил вработен во компанијата „ФИНЕ“, на денешното рочиште пред судот рече дека тој заедно со основачот на компанијата Фијат Цаноски и...

Македонија 24.09.19 | 12:17

ДУИ во Охрид и советникот Нефи Усеини, кој го предводи, изразија јавно негодување

Огранокот на ДУИ во Охрид и советникот Нефи Усеини, кој го предводи, преку социјалните мрежи изразија јавно негодување од начинот на кој се одвива акцијата за уривање...

Македонија 23.09.19 | 18:47

Мицковски: Сме виделе секакви протести, но не и советник/криминалец на ДУИ да повикува на протест за рушеше дивоградби

Сме виделе секакви протести и контрапротести во времето на Грујо. Видовме многу министри и пратеници од власта како излагаат на протести на теми за кои тие имаат одговорност....

Македонија 23.09.19 | 14:49

Дивоградба во Охрид со камион се „брани“ од рушење

Акцијата за уривање дивоградби во Охрид продолжи утрово, со уривањето на објектот на улицата „Марко Нестороски“, односно куќата која ја гради фирмата на Нефи Усеини,...

Македонија 11.08.19 | 14:45

Хотелот дивоградба кај Лагадин не го „чепка“ никој

Што се случува со дивоградбата кај Лагадин и зошто локалната власт крие да обзнани? За спорниот хотел кој е најблиску изградениот објект до бреговата линија на Охридското...

Македонија 04.08.19 | 22:52

Усеини: Ако државата ги урне сите 1.401 дивоградби, јас сам ќе си го урнам мојот

Во Охрид има 1.401 дивоградби, доколку Општина Охрид одлучи да го урне мојот локал, тогаш ќе треба да урне уште многу други локални кои се наоѓаат до езерото. Oва во интервју...

Македонија 31.07.19 | 19:21

Нефи Усеини: Се случува политички атентат врз мене

Кој е Нефи Усеини? Како просечниот бизнисмен стана главна полтичка фигура на ДУИ во Охрид. Го штити ли политиката или од неа има повеќе штета. Се случува политички атентат...

Македонија 17.07.19 | 12:49

Заев: Усеини нека си ја сруши дивоградбата или ние ќе му ја срушиме

Премиерот Зоран Заев побара Општина Охрид да ја сруши дивоградбата – пицерија на советникот Нефи Усеини во центарот на градот или ќе и ги одземе надлежностите. Јас...

Македонија 15.07.19 | 10:12

Штом не го запираш во градење, тој е легален објект

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко во интервју за Саше Политико вели дека и досега отварал локали, хотели, пицерии и отсега ќе отвора. За него пицеријата на Нефи Усеини...

Македонија 14.07.19 | 11:06

Брнс се пофали дека јадела охридска пастрмка и гостиварска баклава, твитерџиите, пак, ѝ дадоа број од Нефи Усеини

Новата амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс првите денови од нејзиниот мандат во земјава ги помина во Охрид каде се сретна со премиерот Зоран Заев. На пат назад за Скопје,...

Македонија 13.07.19 | 21:08

Отворањето на дивата пицерија на Нефи сред Охрид, кога се отвора „Охридско лето“ и цела Влада е таму има посебна симболика

Твитерџиите го коментираа отворањето на пицеријата која е дивоградба во центарот на Охрид. Отворањето на дивата пицерија на Нефи на ден Петровден у сред Охрид, кога...

Македонија 12.07.19 | 18:10

Усеини: Оставете ме на мира, да не бидам безобразен

„Ве молам оставете ме на мира, да не бидам безобразен. Расправајте се со други дивоградби“. Ова е коментарот на советникот од Општина Охрид Нефи Усеини на прашањето...

Македонија 12.07.19 | 17:09

Милчин: Испративте дрска порака „Ми се може, бре, носете се и вие и УНЕСКО“

УНЕСКО зборува – канта тропа. Наместо да се уриваат дивоградби, им се сечат црвени ленти. Дивоградбата на советникот од ДУИ во општина Охрид Нефи Усеини кај Чинарот...

Македонија 11.07.19 | 17:49

Се подготвува отворањето на објектот кај Чинарот, сопственост на советникот Усеини

Попладнево во центарот на Охрид до стариот Чинар започна свечена церемонија за отворање на пицеријата „Луна“ која е во сопственост на советникот од ДУИ, Нефи Усеини. Објектот...

Македонија 28.06.19 | 11:48

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески: Нема разбирачка со Нефи Усеини

За 41-годишниот градоначалник на Охрид, Константин Георгиески принципиелно е прашањето околу уривањето на дивоградбата на советникот од редовите на ДУИ Нефи Усеини....

Економија 12.06.19 | 13:07

Кралот на дивоградбите ја заврши изградбата кај чинарот

Завршува изградбата на дивоградбата на државно земјиште на советникот во Општина Охрид од ДУИ Нефи Усеини. Без дозвола за градба Усеини на најдрзок начин подигна урбана...

Економија 28.04.19 | 21:23

Дивоградбата кај чинарот ќе се гради – договорено е со Заев и Георгиевски, вели Усеини

Џабе доаѓате, кај чинарот ќе се гради. Договорено е со Зоран Заев и Костадин Георгиевски, со овие зборови инвеститорот Нефи Усеини (советник на ДУИ во Општина Охрид и...

Македонија 28.03.19 | 22:08

Дивоградбата кај Чинарот во Охрид е на Нефи Усеини, советник од ДУИ во Општина Охрид

Инвеститор на дивоградбата во заштитеното градско јадро на плоштадот Чинар во Охрид е членот на Советот на Општина Охрид, Нефи Усеини, од ДУИ, објавија медиумите. Пред...

Македонија 05.03.19 | 23:12

Левица: Власта да одговори дали поединци блиски до градоначалникот Беџети незаконски градат во Матка

Институционалниот молк за дивоградбите во заштитеното подрачје Матка уште еднаш потврди дека функционерите на ДУИ единствено работат за своите криминални цели, на...