Ознака: дивоградба
Скопје 08.10.21 | 15:01

Условна казна и 50 евра трошок за дивоградбата кај „Мавровка“

Случајот со дивоградбата кај „Мавровка“ доби и правна разрешница. Како што пишува „Призма“, инвеститорот Мевљудин Алити, чија дивоградба лани се уриваше со полициска...

Скопје 18.09.21 | 09:10

Инспекторите на граѓаните им рушат и огради ако се на диво, само за Шилегов не прават ништо

Инспекторите на граѓаните им рушат и огради кога се на диво, а за Шилегов не преземаат ништо иако крена цел кат од зграда пред нивни очи, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Скопје 17.09.21 | 14:14

Стоилковски ги повика инспекторите заедно да ја разгледаат луксузната зграда на Петре Шилегов

Портпаролот на ВМРо-ДПМНЕ, достави документи до општина Карпош со цел инспекторите од урбанизам и градежништво да извршат увид на семејната зграда на градоначалникот...

Скопје 14.09.21 | 12:46

Стоилковски: Дивоградбата на Шилегов е видлива за сите, но институциите молчат и се кријат

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, објави фотографии на кои се гледа дека е извршена незаконска надградба на семејната зграда на градоначланикот на Скопје,...

Скопје 13.09.21 | 14:42

Стоилковски:Најпознатата дивоградба во општина Карпош напредувала и во деновите на жалост

Најпознатата дивоградба во општина Карпош напредувала и во деновите на жалост. Надмината е дозволената висина, за тоа нема дозвола, менувани се документи отпосле- и...

Македонија 08.09.21 | 10:34

Шилегов во сабота ангажирал институции да му креираат измени на фактичка состојба на документи за да го забошоти скандалот со дивоградбата

Шилегов уште повеќе се заплетка во аферата со дивоградбата на семејната зграда. Во паника од излегувањето на скандалот на 04.09, внимавајте во САБОТА, му била впишано право...

Вести 07.09.21 | 09:31

Шилегов лаже, тој нема дозвола за надградба

Шилегов лаже, тој нема дозвола за надградба, Општина Карпош треба да ја руши зградата, реагира ВМРО-ДПМНЕ на вчерашното мавтањесо документи на градоначалникот Петре...

Скопје 04.09.21 | 10:45

Богоев да постапи по закон и да ја сруши зградата дивоградба на Шилегов, повикуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Богоев да постапи по закон и да ја сруши зградата дивоградба на Шилегов, велат ВМРО-ДПМНЕ во повикот до градоначалникот на Карпош Стефан Богоев, во чија општина се наоѓа...

Скопје 03.09.21 | 12:57

Шилегов тврди дека не гради дивоградба, но не покажа документи

Градоначалникот на Скопје и кандидат на локалните избори за уште еден мандат денеска одговори на нападите на опозицијата потврдувајќи дека неговата семејна куќа во...

Македонија 02.09.21 | 19:01

Утре ќе бидат обелоденети нови детали од скандалот со дивоградбата на Шилегов

Шилегов денес молчи за неговата зграда дивоградба среде Скопје. Затоа ние продолжуваме и утре на прес конференција во 10.30 часот со објавување на нови детали од овој...

Скопје 26.08.21 | 13:31

Дивоградбатакај „Мавровка“ стана дувло на партиски функционери на СДСМ и ДУИ

Празните зборови се одлика на Шилегов, од се што до сега кажа и вети видовме спротивни дејствија, рече на денешната прес-конференција Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Случајот...

Твитови 12.08.21 | 15:03

Сопственикот на „Фонтана“ не можеа да го најдат со месеци, а денес тој си го пречека Дон Али во новото кафуле

Беше кафуле “Фонтана”,дива градба,не можеа да го најдат сопственикот со месеци,па на 02.09.2020 објектов се рушеше ако се сеќавате,е сега неполна 1 година изгледа вака...

Скопје 10.07.21 | 10:13

Ватикан побарал од Пендаровски да се догради споменикот за Мајка Тереза на плоштад

Ватикан бара споменикот дивоградба на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија во Скопје да се доизгради, а спомен куќата на улица Македонија да биде управувана од Католичката...

Македонија 23.03.21 | 21:54

По театарското шоу, дивоградбата кај Мавровка е повторно подигната и подготвена за отворање

По театарското шоу, дивоградбата кај Мавровка е повторно подигната и подготвена за отворање, коментира на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски, кој потсетува...

Скопје 19.03.21 | 09:26

Се отстранува нелегално изграден објект на ул. „Лазар Личеноски“ бб, под Кале

Секторот за инспекциски работи продолжува со отстранувањето на незаконски поставени и изградени објекти на територија на Општина Центар. Денес со придружба на механизација...

Скопје 28.01.21 | 09:59

Додека расте нова, поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Бесправно градење...

Скопје 11.01.21 | 19:37

Четири месеци по уривањето на дивоградбата во ТЦ Мавровка, повторно „никнаа“ столбови

Четири месеци по уривањето на дивоградбата на местото каде беше кафулето „Фонтана“ во ТЦ Мавровка, повторно „никнаа“ столбови. Но, разликата сега е што тие не се армирано-бетонски,...

Скопје 14.12.20 | 15:08

Општина Центар ја урна дивата тераса од гостилницата на Љупчо Ристовски

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар и оваа недела продолжува со активностите за административно отстранување на нелегалните објекти, велат од Општината. Во...

Македонија 03.12.20 | 11:03

Градоначалникот на Охрид молчи за спорната зграда и до кого води

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски упорно молчи за зградата дивоградба која слободно продолжува да се гради. Оhrid24.mk прашува дали оваа дивоградба води...

Македонија 28.11.20 | 19:37

Во Охрид никнува нова дивоградба?!

Дали во Охрид никнува нова дивоградба? Ова прашање го постави редакцијата на Охрид 24, откако, како што тврдат, граѓани доставиле фотографии на кои се гледа како кровот...