Ознака: директори
Македонија 16.12.20 | 08:27

Затворите „Шутка“ и „Идризово“ добија нови директори

По предлог на Владината Комисија за именување Владата прифати Сања Лукаревска да ја именува за директор на Управата за јавни приходи, орган во состав на Министерството...

Македонија 11.11.20 | 11:10

Самка Ибраимовски заменик директор во „Македонија пат“, именувани и неколку други функционери

Во рамки на 19. седница Владата синоќа заклучи да му препорача на Управниот одбор на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта...

Македонија 04.11.20 | 11:47

Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ и Клиниката за ревматологија со нови директори

Д-р Суад Зејнел од Клиниката за пулмологија ќе биде нов директор на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, а д-р Башким Османи ќе раководи со ЈЗУ Клиниката за ревматологија....

Македонија 27.10.20 | 11:15

Жерновски е новиот директор на Железници, Макрадули ќе раководи со Македонски пошти

Екс градоначалникот на општина Центар, и поранешен заменик министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, ќе биде директор на ЈП за Желзничка инфраструктура, дознава ТВ21. Во...

Македонија 20.10.20 | 12:29

Денеска ќе се изгласаат првите директори, најдоцна за 15 дена ќе бидат назначени сите

Од денеска почнува назначувањето на директорите на институциите кои се под надлежност на Владата, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, откривајќи дека за директор...

Македонија 18.10.20 | 22:14

СДСМ и ДУИ се тепаат за Државни патишта зошто ЕУ ќе додели милијарда за инфраструктура?

Нејасно е зошто за повеќето државни институции и фирми и по три месеци од изборите сè уште нема назначено директори од страна на Владата, иако беше најавено дека тоа...

Македонија 27.09.20 | 16:17

Новите директори Владата ќе ги именува најдоцна до 15 октомври

Веќе следната семица ќе почнеме со именување на директорите, таму каде што треба конкурси ќе се распишат, а верувам дека и надлежните институции како што се надзорните...

Македонија 25.09.20 | 14:12

До 20 октомври ќе бидат познати новите директори

Меѓу 1 и 20 октомври верувам дека ќе завршиме со одлуките за поставување раководни лица во институциите, најави денеска премиерот Зоран Заев. Еден дел од инстититуциите...

Скопје 07.09.20 | 19:58

Шилегов до директорите на средните училишта во Скопје: Подгответе се за онлајн, настава со физичко присуство и за комбинирана настава

Градоначалникот Петре Шилегов, секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ и раководителката на Секторот за образование, Даниела Адамова денеска имаа состанок...

Македонија 01.09.20 | 15:22

Царовска: Директорите на училишта кои смеатаат дека имаат услови да почнат со настава со физичко присуство, да достават барање до 10 септември

Министерката за образование Мила Царовска најави дека учениците од прво до трето одделение кои ќе присуствуваат на наставниот процес кој ќе почне на 1 октомври ќе имаат...

Македонија 28.08.20 | 13:11

Нови директори во институциите најдоцна до октомври

Рано е да се разговара за распределба за директорските места со ДУИ затоа што не е битен кој ќе раководи, туку дали кадрите одговараат за тие места, истакна мандатарот...

Македонија 11.08.20 | 13:02

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, Костовски на „Службен весник“

Сања Лукаревска и Мартин Костовски, кои станаа пратеници во Собранието од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме“ по одржаните парламентарние избори, се повлекуваат...

Македонија 25.12.19 | 19:13

Собранието изгласа неколку директори

Собранието попладнево во рамки на 126. седница изгласа повеќе закони за кои расправата беше завршена. Пратениците со 55 гласа „за“, десет „против“ и без воздржани ја...

Македонија 07.11.19 | 14:41

Даница Поповиќ-Моневска е нова директорка на Максилофацијална хирургија

Наташа Најдановска-Алулоска и Даница Поповиќ-Моневска се двете новоименувани директорки на Универзитетската клиника за детски болести и на максилофацијална хирургија,...

Македонија 24.07.19 | 21:18

Седница на Влада: Разрешени и именувани повеќе директори на државни институции

На денешната седница, Владата донесе одлуки за разрешување и именување на директори, в.д. директори и членови на управни и надзорни одбори на агенции, инспекторати, управи,...

Македонија 23.07.19 | 08:58

ДУИ ги има имињата на своите директори на јавни претпријатија

ТВ Алсат ги дознава имињата на предлог-директорите на јавни претпријатија од ДУИ. Македонски железници, инфраструктура – Фестим Халили Биро за јавни набавки – Елвадина...

Македонија 17.07.19 | 21:55

Грчева: Разрешени директори? Повеќето се пливачки членови на управни одбори

Поранешната пратеничка Солза Грчева на својот фејсбук профил ги искоментра денешните разрешувања за кои беше донесена одлука на седница на Влада. Таа напиша: Разрешени...

Македонија 16.07.19 | 18:45

ДУИ сменила 7 директори, утре ќе ги објави имињата

Утре се очекува да се сменат седум директори од ДУИ, дознава „ТВ21“. Промените се очекува да се образложат утре на состанокот во Владата. Со овие потези почнува реконструкцијата...