Ознака: директор
Скопје 14.10.19 | 13:13

Во „Илија Николовски – Луј“ мандатот на директорот е истечен, ќе се назначи в.д.

На директорот на Државниот музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски – Луј“ Јован Бицевски му е истечен мандатот. Поради тоа, вработени се загрижени дека...

Калеидоскоп 10.10.19 | 12:48

Првиот директор кој си поднесе оставка од морални причини

Димитар Пипилевски, директор на ОУ „Крсте Петков Мисирков“ – Бистрица, испратил отворено писмо до редакција на Апла.мк во кое ја образложил својата оставка од позицијата...

Црна хроника 15.09.19 | 22:02

Експлицитни фотографии причина за инцидентот во Ново Лисиче

Во петокот околу 15 часот во Полициската станица Аеродром, А.Б. (30) од Скопје пријавила дека околу 15 часот во училиште на бул. „Видое Смилевски Бато“ била физички нападната...

Балкан 28.08.19 | 12:45

Уапсени директорот на „Дајрект медиа” и двајца вработени во РТС

По налог на Обвинителството за организиран криминал уапсени се директорот на „Дајрект медиа” Ј.С. (47), како и двајца вработени во маркетингот на РТС, М.Ѓ.Ј. (61) и М.К. (55)...

Економија 20.08.19 | 10:57

Никола Поповски нов главен извршен директор на Македонска банка за поддршка на развојот

Македонска банка за поддршка на развојот АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја информираше јавноста дека Никола Поповски е избран за нов ВД Главен извршен...

Економија 30.07.19 | 16:17

Орхан Муртезани е нов директор на Македонски железници – транспорт

На денешната седница Владата за директор на АД Македонски железници – Транспорт го назначи портпаролот, воедно и член на Централно претседателство на Алтернатива,...

Скопје 03.07.19 | 10:00

Директорот на Корчагин си ја бетонираше ладовината во тревникот – паркинг за мерак

Се сеќавате на директорот на Корчагин и како соа тој си се паркираше под сенка во тревник и некој го сликаше и го стави на Ѕидот на сообраќајниот срам?! Викендов работеа...

Македонија 11.06.19 | 19:00

Есад Рахиќ назначен за директор на затворот Шутка

За нов директор на истражниот затвор во Шутка е назначен Есад Рахиќ, одлучи владата на денешната седница. Рахиќ по професија е дипломиран правник, а политичката кариера...

Македонија 11.06.19 | 16:48

Новиот директор на Агенцијата за национална безбедност е Виктор Димовски

Виктор Димовски е назначен за нов директор на Агенцијата за национална безбедност, соопшти денеска владината прес-служба. Одлуката за назначување на Виктор Димовски...

Македонија 26.05.19 | 09:37

Директорот од СДСМ Ќумбев за дијаспората: Лесно ви е вам мигрантите – МРШ у ПМ

Директорот на ЈКП Дервен Душко Ќумбев (В.Д.) ги нарече сите наши браќа, сестри, братучеди, вујковци, тетки, мајки, ќерки во дијаспората – МИГРАНТИ со 3.000 евра плата! Душко...

Здравје 03.05.19 | 19:03

Директорот на неврохирургија се зарази со морбили

И директорот на Клиниката за неврохирургија Владимир Рендевски е меѓу заболените од мали сипаници, кои се лекуваат на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Веќе...

Калеидоскоп 24.04.19 | 13:51

Не е нормално директорот да има 1.424 пати повисока плата од работниците

Ебигејл Дизни, наследничката на империјата „Дизни“ јавно изразила незадоволство поради големите разлики во платите меѓу директорот на компанијата  Боб Игер и вработените...

Црна хроника 01.04.19 | 11:59

Интерпол распиша потерница по поранешниот директор на „Фени Индустри“

Поранешниот директор на „Фени Индустри“, Јусуф Миракхмедов, се бара со меѓународна потерница во соработка со Интерпол. Миракхмедов за директор во Фени беше поставен...

Култура 29.03.19 | 10:13

Директорот на Албанскиот државен ансамбл поднесе оставка

По само една година од формирањето на Албанскиот државен ансамбл во Македонија, неговиот директор Фатос Љумани си поднел оставка откако дознал дека Министерството...

Економија 20.03.19 | 09:18

Нова лимузина за директорот на МЕПСО

Нова лимузина која треба да е дизел, металик црна боја ќе добие директорот на МЕПСО, според тендерската документација. Освен лимузината, државната МЕПСО ќе набавува...

Економија 09.03.19 | 11:07

Департизација на администрацијата, а директори ќе се вработуваат на оглас

Министерството за информатичко општество и администрација го објави текстот на работната верзија на предлог-законот за висока раководна служба. Од денеска предлогот...

Македонија 26.02.19 | 14:45

Оставката на Ѓоко Котевски, директорот на Шутка, ќе се разгледува по изборите

Владата на Република Северна Македонија на 123-тата ја констатирала поднесената оставка на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, но ќе ја разгледа по...

Црна хроника 25.02.19 | 15:06

Директор на средно училиште во Кратово незаконски си ја зголемувал платата

Поранешен директор на средно училиште во Кратово заработил кривична пријава бидејќи си делел додтоци на платата, информира МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички...

Култура 12.02.19 | 15:01

Бени Шаќири сака да биде директор на МКЦ?

Рок-пејачот Арбен Шаќири кој јавноста го препознава како Бени, поднел документи на отворениот конкурс за директор на Младински културен центар (МКЦ), дознава неофицијално...

Македонија 06.02.19 | 19:47

Пратениците изгласаа: Сите јавни претпријатија добиваат заменик – директор

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел на 77-та седница го донесе законот за изменување и дополнување на Законот за јавните претпријатија по скратена...