Ознака: директор
Македонија 21.11.22 | 13:52

Ковачевски: Ќе имаме нов директор на АНБ во наредните 24 дена

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека очекува најверојатно утре на владина седница директорот на АНБ Виктор Димовски да даде извештај на затворена седница на Влада...

Црна хроника 14.11.22 | 17:16

Кривична пријава против директор на училиште во Свети Николе

Кривична пријава е поднесена против В.М.(56) од Свети Николе за злоупотреба на службената положба и овластување. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи,...

Црна хроника 11.11.22 | 16:51

Кривична за директорот од Прилеп кој зеде неплатен одмор за да работи како келнер во Хрватска

СВР Битола – ОВР Прилеп до Основното јавно oбвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против М.А.(46) од Прилеп, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично...

Македонија 02.11.22 | 15:34

Директорката на Клиниката за детски болести д-р Софијанова и директорот на Радиолоија д-р Васев поднеле оставки на барање на министерот Сали

Директорката на Универзатската клиника за детски болести проф. д-р Аспазија Софијанова и дирекоторот на Клиниката за радиотерпаија и онкологија, д-р Никола Васев, поднеле...

Македонија 31.10.22 | 22:53

Директорот на протокол во МНР поднел оставка откако словенечкото го замени со словачко знаме

Директорот на протоколот поднесе оставка која ја прифатив, иако немаше никаква директна одговорност, рече министерот Османи Министерот за надворешни работи Бујар...

Скопје 27.10.22 | 15:18

Директорот на „Водовод“ остана неразрешен, ќе се остварат ли заканите на вработените?

На Скопје му се заканува нов колапс откако денеска истече рокот што вработените во „Водовод и канализација“ и ССМ ѝ го дадоа на Данела Арсовска за разрешување на директорот...

Скопје 10.10.22 | 14:56

Средното училиште „Арсени Јовков“ првпат добива директорт Албанец: Арсовска се договори со ДУИ

Првпат во средното економско училиште „Арсени Јовков“ во Скопје за директор ќе биде именуван Албанец, ексклузивно објави Алсат-М. Телевизијата неофицијално дознава...

Скопје 07.10.22 | 09:15

Разрешениот насилник директор од ОУ „Лазо Ангеловски“ сега е инспектор

Перо Арсеновски, откако беше разрешен од функцијата директор на ОУ „Лазо Ангеловски“ во Аеродром „поради недолично однесување“, сега е вратен на своето претходно...

Свет 05.10.22 | 11:30

Директорот на нуклеарната централа Запорожје не се враќа на работа

Директорот на нуклеарната централа Запорожје во Украина, Игор Мурашов, кој неодамна беше уапсен во, како што оцени Украина, терористички чин од Русија, а потоа беше ослободен,...

Свет 25.09.22 | 18:41

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид вторпат за два месеци

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60) соопшти дека е позитивен на тестот за ковид по вторпат. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми, рече Бурла. Во август...

Вести 16.09.22 | 11:08

И директорот на ЈСП Турс, Василевски до Арсовска: Разочарувачки е што си посветена на кавги и пресметки, наместо работа

Како човек кој целиот свој живот го посветил на работа и кој има интегритет во работата, и како човек кој за исклучително кус период во работата на ЈСП Турс постигна...

Скопје 12.09.22 | 09:53

Данела Арсовска го разреши директорот на ЈП Водовод и канализација Златко Перински

Разрешен е Златко Перински, директорот на Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје, поради самоволие и несоодветно постапување во постапка за милионски...

Македонија 02.09.22 | 21:21

Разрешен директорот кој замина на сезонска печалба по хрватските плажи

Директорот на Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ во Прилеп, Рубично Абрашоски, негира дека дозволил управителот „Терминал – Комуналец“, Мартин Ачкоски,...

Македонија 02.09.22 | 19:43

Директор од Прилеп зел неплатен одмор за да работи како келнер во Хрватска, ги оставил вработените без плата

Управителот на „Терминал – Комуналец“, Мартин Ачкоски, заминал во Хрватска да работи како келнер, а вработените во претпријатието три месеци останале без плата, обвинија...

Македонија 26.08.22 | 14:09

Ковачевски: Во наредните 14 дена ДСЗИ ќе има нов директор

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека ќе има нов директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и тоа ќе биде направено најмногу во текот...

Црна хроника 18.08.22 | 16:39

Заменик директор истепал директор на скопско училиште – еве ги деталите

На 17.082022 во 11.15 часот било пријавено дека во с.Буковиќ, скопско, во основно училиште по претходна расправија М.Б.(63) од с.Буковиќ (заменик директор во училиштето) физички...

Скопје 04.08.22 | 21:38

ЗХГ: Мора да го смениме начинот на одбирање на раководители

По хаосот кој се случи во Зоолошката градина во Скопје, од медиумите дознавме дека е назначен нов директор на ова јавно претпријатие—човек, кој според информациите...

Скопје 04.08.22 | 17:38

Драган Илиевски од ГРОМ нов директор во ЗОО Скопје

Драган Илиевски е новиот вршител на должност директор на Зоолошката градина во Скопје. Илиевски на оваа позиција доаѓа од партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски. Илиевски...

Црна хроника 28.07.22 | 18:11

Директор на болница во Охрид му овозможил на секретарот бесправно да зема поголема плата, го оштетил буџетот за 100.357 денари

СВР Охрид поднесе кривична пријава против директорот на ЈЗУ Општа болница Охрид, Г.Б.(53) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена...

Црна хроника 15.07.22 | 09:26

Директорот и пет вработени добија кривична поради колењето коњи за да нахранат животни во Зоолошката во Скопје

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош вчера во 18 часот привеле пет лица, и тоа Д.М.(25), А.М.(43),...