Ознака: директор
Црна хроника 26.03.21 | 10:50

На 42 години почина Небојша Трпковски, директор на средното училиште „Моша Пијаде“

На 42 години почина Небојша Трпковски, директор на државно средно училиште – Регионален центар за стручно образование и обука „Моша Пијаде“ – Тетово. Со огромно жалење...

Македонија 19.03.21 | 14:00

Арменд Арслани е нов директор на струшката болница

Поранешниот заменик-министер за здравство д-р Арменд Арслани е нов директор на Струшката болница, информира министерот за здравство Венко Филипче. Арслани доаѓа на...

Култура 13.03.21 | 10:51

Професори од средното уметничко обвинуваат дека незаконски е поставен В.Д директорот во училиштето кој не ги исполнува условите

Професори од средното уметничко обвинуваат дека незаконски е поставен В.Д директорот во училиштето кој не ги исполнува условите. Собрале потписи со кои го бараат поранешниот...

Култура 19.02.21 | 09:31

Директорот во CV приложил и диплома за освоено трето место за групна маска на карневал

Замислете, новиот директор на културниот дом во Струмица, оној фискултурецот де, како доказ дека е признат културен работник приложил диплома кога конкурирал, за освоено...

Македонија 02.02.21 | 15:12

И возачот на директорот на „Македонијапат“ не плаќал патарина

По шефот на кабинетот на вицепремиерот Артан Груби, кој бил фатен како ја поминува патарината кај Миладиновци без да плати, со нелегално поставени флешери на службен...

Култура 30.01.21 | 08:43

Збогум култура, здраво фискултура: За прв човек на најголемата културна институција во Југоистокот избран наставник по физичко

Актерите од струмичкиот театар не се согласуваат со изборот на новиот директор. Според нив  назначувањето на актуелниот директор на градинката во Струмица, Васил Бубев...

Македонија 15.12.20 | 20:10

Есад Рахиќ разрешен од в.д директор на КПУ Идризово, именуван е за управител на Нафтовод

Владата денеска ја одржа својата 30 седница, на која што покрај дополнителни рестриктивни мерки поради пандемијата, донесе и неколку кадрови решенија. Владата, на предлог...

Култура 15.12.20 | 19:49

Тозија веќе не е директор на Агенцијата за филм, Владата на негово место го назначи Бојан Лазаревски

Со Агенцијата за филм ќе раководи Бојан Лазаревски, реши Владата на денешната седница. Лазаревски беше член на Управниот одбор на Агенцијата за филм од 2017 до 2020 година,...

Економија 20.11.20 | 10:54

Повторно се бара смена на Љупчо Јаневски

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори...

Економија 17.11.20 | 19:49

Хари Локвенец е нов в.д. директор на ЈП за железничка инфраструктура „Железници“

Владата ќе му препорача на Управниот одбор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Македонија – Скопје за в.д. директор да го именува Хари...

Македонија 13.11.20 | 15:01

Јани Макрадули е избран за генерален директор на „Пошта“

Јани Макрадули, екс заменик-министер за животна средина и просторно планирање е именуван за генерален директор и претседател на Управниот одбор на АД „Пошта на Северна...

Македонија 11.11.20 | 09:40

Коста Петров е новиот директор на Фондот за иновации и технолошки развој

Коста Петров, потпретседател на СДСМ е новиот директор на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР). Петров доаѓа на местото на Јован Деспотовски, кој побара да биде...

Македонија 29.10.20 | 21:28

Лекарите од Козле бараат разрешување на директорот Андоновски – не обезбедил услови за развојување на децата кои имаат и тие кои немаат ковид-19

Лекарскиот колегиум при Институт по белодробни заболувања кај децата во Козле упати отворено писмо до медиумите во кое се бара разрешување на директорот Ангелчо Андоновски....

Македонија 21.10.20 | 16:12

Ученик од основно во Велес позитивен на Ковид-19, во изолација се 20 ученици, наставничка и директор

Еден ученик од Основното учлиште „Блаже Конески“ во Велес, е заразен со Ковид-19, а во самоизолација се 16 негови соученици и наставничката. Како што информира на прес-конференција...

Здравје 07.10.20 | 17:02

Директорот на ЈП ПОЦ позитивен на Ковид

Директорот на ЈП ПОЦ, Васко Кичевски е позитивен на корона вирус. Тој утринава ги добил резултатите и веќе е во домашна самоизолација. И покрај строгото почитување на...

Економија 27.09.20 | 23:15

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во „Гугл“ извршен директор да биде Индиец…

Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе го поттикне со цел за поддршка...

Македонија 24.09.20 | 17:13

Мухамед Зеќири седнува во директорската фотеља во Фондот за здравство

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава Фокус. Според информациите на медиумот, се очекува во наредната недела...

Свет 19.09.20 | 09:12

Tри жени во трката за директор на СТО

Три жени, од кои две од Африка, влегоа во вториот круг за избор на генерален директор на Светската трговска организација (СТО), како и двајца мажи. Претходно бројот на...

Македонија 16.09.20 | 13:37

Поранешниот ракометен репрезентативец Наумче Мојсоски е новиот директор на АМС

Поранешниот македонски репрезентативец во ракомет, Наумче Мојсоски, ќе биде новиот директор на Агенцијата за млади и спорт. Мојсоски седнува на оваа функција на местото...

Скопје 02.09.20 | 09:39

Директорот Галетановски: Еве и да сум бил у казино, тоа е мој живот бе телетабис

Директорот на Зоолошката градина – Скопје, Ѓорѓи Галетановски – Чомбе влета во жестока расправија на социјалните мрежи, во која призна дека се коцка, но и дека според...