Ознака: дијаспора
Македонија 03.03.21 | 14:40

На Алијанса и Алтернатива им пречи што некои од прашањата во регистрацијата на дијаспората биле на македонски јазик

Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива денеска реагираше дека прашалникот за попишување на дијаспората не е во согласност со членот 34 од Законот...

Македонија 02.03.21 | 11:52

Заев се фали: Државата со еден клик може да види кои граѓани се нерезидентни

Процесот на попишување на дијаспората не може да биде нарушен со попишување на лица од територијата на земјава, бидејќи системот и компарацијата на податоците со дата...

Македонија 02.03.21 | 11:48

Иселениците се жалат: Полесно се пристапува за регистрирање од Македонија, отколку од странство

Попишувањето на дијаспората како прв чекор во пописот на населението започна со многу контроверзи и нелогичности. Откако неколкумина компјутерџии објавија дека лесно...

Македонија 01.03.21 | 09:40

Груби на албански јазик ја повика дијаспората да се регистрира, македонската не е информирана за пописот

Денеска почнува пописот на лицата кои се наоѓаат во странство. Попишувањето во странство ќе трае од 1 до 15 март, а исто така од денеска е овозможено и само попишување...

Македонија 09.02.21 | 16:06

Симовски потврди дека за тие што не се во Македонија податоци ќе дава лице што најмногу ги познава

 Државниот завод за статистика останува на ставот дека пописот е исклучиво статистичка операција и ќе ја спроведе на таков начин. Свесни сме дека ќе има политички притисоци,...

Македонија 09.02.21 | 11:13

Смешка попис: На дијаспората нема да ѝ треба ни важечки пасош, доволен ќе биде само матичен број

За попишување на дијаспората нема да биде потребен важечки пасош туку ќе треба да се внесе само матичниот број. Попишувањето на лицата државјани на Република  Македонија...

Македонија 09.02.21 | 11:08

По пописот на дијаспората Владата ќе преземе политики и мерки кои ќе ја намалат и спречат миграцијата, велат оттаму

Попишувањето на лицата државјани на Република Македонија кои во периодот на спроведување на Пописот 2021 живеат/престојуваат во странство ќе се врши по пат на самопопишување/саморегистрација...

Македонија 02.02.21 | 11:50

Поради немање пасоши, десетици илјади Македонци од дијаспората ќе останат непопишани

Десетици илјади Македонци  кои живеат во странство може да останат незапишани на пописот бидејќи доцни издавањето на македонските  патни документи. Тие веќе половина...

Македонија 14.01.21 | 11:53

Фалсификатот на Заев за пописот е веќе подготвен, бројките „наштимани“

Власта е упорна по секоја цена да го истера пописот. Не дека на Македонија не и е потребен попис, но не ваков како што сакаат да го спроведат СДСМ и ДУИ. Според содржината...

Економија 30.11.20 | 13:02

Бектеши контра Шахпаска: Не сум видел такви анализи дека нашите сограѓни кои живеат надвор го зголемуваат бројот на невработени

Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците...

Економија 29.11.20 | 19:34

Министерката за труд ја обвини дијаспората која се врати во Македонија дека ја зголемила невработеноста

Голем дел од нашите граѓани коишто престојуваа во странство, а кои заради пандемијата се вратија и останаа, почнаа да се пријавуваат во Агенцијата за вработување, за...

Македонија 05.07.20 | 22:36

Јанушев има порака до дијаспората: Придружете ни се во борбата и заеднички да донесеме обнова на Македонија

Македонската дијаспора е нераскинлив дел од Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија никогаш не се откажала од вас ниту пак ќе се откаже. Меѓу вас има...

Македонија 20.06.20 | 11:17

Дехари го поддржува предлогот за укинување на изолацијата за дијаспората при влез во земјава

Градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари, денеска изјави дека ја поддржува иницијативата на министерот за економија Крешник Бектеши кој бара олеснување за...

Економија 18.06.20 | 19:05

Да се отворат границите за дијаспората оти таа е од клучно значење за економијата

Одлуката на Владата на Република С.  Македонија која останува на сила и според која “Во Република Македонија е дозволен влез на МКД државјани и странци со регулиран...

Македонија 17.06.20 | 19:46

Алијанса за Албанците бара иселениците да влегуваат во земјава без корона тест

Алијансата за Албанците бара од власта отворање на границите, а на иселениците да им се дозволи влез во Македонија и без резултат од ПЦР тест. Освен тоа, од Алијансата...

Македонија 17.05.20 | 23:15

Дијаспората до власта: Вие може да гласате во КПД, ние имаме уставно право да гласаме во ДКП

Имаме уставно право да гласаме во ДКП, инаку вие може да гласате во КПД, ѝ порача на власта македонскиот активист од Германија, Александар Бузлески, еден од најзаслужните...

Македонија 17.05.20 | 22:11

Проф. Андреевски: Најпатриотски чин на дијаспората ќе е летување во Македонија

Најпатриотски чин на секој Македонец од дијаспората е да го помине летниот одмор оваа година во Македонија, вели Гоце Андревски, професор на Универзитетот во Кингстон,...

Македонија 17.05.20 | 14:05

Спасовски не кажува дали дијаспората ќе гласа

На прашање дали на изборите ќе гласа и дијаспората, техничкиот премиер Спасовски одговори дека патувањата надвор од државата се меѓу најголемите предизвици за секоја...

Македонија 16.05.20 | 17:50

Дијаспората бара да се прочисти списокот, за да може да гласа

Македонско друштво „Илинден”-Тирана строго ги осудува сите напори кои би го одзеле правото на глас на македонците надвор од Македонија Го повикуваме ДИК да овозможи...

Македонија 13.03.20 | 09:43

Нашинците да го одложат доаѓањето дома, забрана за влез на странци од земките со висок ризик

Поради состојбата со коронавирусот во земјава, согласно заклучоците на Владата од последната седница, се воведува забрана за влез на странски државјани од земјите...