Ознака: дијаспора
Балкан 25.12.22 | 14:35

Германија и Франција најпосакувани земји за Албанците

Во новиот циклус на имиграција Германија и Франција станаа двете најпосакувани земји на Албанците кои бегаат во Европа, заземајќи го местото на Италија и Грција кои...

Македонија 02.11.22 | 17:44

Нашинците од дијаспората ќе средуваат документи додека летуват дома без да треба да доаѓаат во Скопје

Владата и Општина Крушево потпишаа договор за соработка во областа на дијаспората. Министерот задолжен за дијаспора Џемаил Чупи рече дека соработката согласно потпишаниот...

Македонија 16.09.22 | 10:24

Државната администрација ќе се пополнува со Албанци од дијаспората!?

Во државните институции и министерствата почнаа подготовките за усогласување на вработувањата по етничка линија откако министерот за информатичко општество и администрација...

Македонија 08.07.22 | 11:51

„Ние сме Македонија“ ги повикаа иселениците да организираат протести ширум светот

Движењето „Ние сме Македонија“ ги повика македонските иселеници да организираат локални протести во знак на поддршка на Македонците во Македонија кои протестираат...

Македонија 30.03.22 | 14:27

Цената на бојкотот ја платија Македониците – останаа 132.260 непопишани

Резултатите на пописот спроведен минатата година покажаа дека 132.260 жители останале непопишани. Многу врати останаа затворени поради повиците да се бојкотира пописот....

Економија 25.12.21 | 08:10

Нашинците од дијаспората лани испратиле 361 милион евра

Дијаспората во текот на 2020 година испратила 361 милион евра, што е околу 3,4 проценти од БДП на земјава, но сепак тоа е најмалку споредено со земјите од регионот, каде според...

Македонија 22.12.21 | 08:50

Дијаспората во Чикаго добива македонски патни исправи по скратена постапка

Во Генералниот конзулат на Македонија во Чикаго, САД, непречено тече мобилното издавање на патните исправи за нашите граѓани. Од тамошниот генерален конзулат посочуваат...

Македонија 02.11.21 | 12:03

Силјановска: Во Европа на локални избори не гласа дијаспората, гласаат оние граѓани кои имаат постојано живеалиште во општината

Во европските држави, но и пошироко, на локални избори гласаат оние граѓани кои имаат постојано живеалиште во општината, што значи оние кои секојдневно го минуваат времето...

Македонија 23.10.21 | 18:26

Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да се вратат да гласаат на 31 октомври

Со фотографија на која е самиот со вкрстени раце, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да дојдат на 31 октомври и да гласаат за нивниот кандидат...

Македонија 28.09.21 | 07:43

Статистика првпат излегува со бројки и за иселениците: Близу 200.000 попишани во дијаспората

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле...

Македонија 22.09.21 | 13:54

Заев: Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната...

Македонија 20.09.21 | 21:01

По една година Заев конечно сфатил што зборува опозицијата за пописот на дијаспората

Како е во светот, така е и кај нас. Согласно Евростат се попишуваат сите граѓани кои имаат наше државјанство, без разлика дали живеат дома или во странство. Потоа се прави...

Македонија 10.09.21 | 14:48

Не даваат да биде „северномакедонска“: Македонците во Австралија жестоко ја бранат македонската телевизиска програма

Советот на македонски заедници во Австралија испрати отворено писмо до генералниот менаџер на „Канал 31“ Шејн Данлоп, по повод информациите дека австралиската телевизија...

Македонија 22.07.21 | 21:48

Османи ѝ порача на дијаспората дека ќе стори се за секој кој има желба да може да се врати во државата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска беше домаќин на нашите граѓани кои живеат во странство, а кои деновиве летните одмори ги поминуваат во земјава. Како...

Македонија 09.07.21 | 11:16

Државјаните во дијаспората полесно ќе добиваат лични документи, вели министерот за внатрешни работи

За личен документ повеќе се чека во Скопје, но периодот на чекање веќе значајно се намалува, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето на...

Македонија 02.04.21 | 13:11

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога...

Македонија 22.03.21 | 15:38

Со Груби и Османи пописот на дијаспората се претвори во гнасна политичка кампања за мобилизирање Албанци да се попишат

Значи со Груби и Османи пописот на дијаспората се претвори во гнусна политичка кампања за мобилизирање Албанци да се попишат, коментира активистот Ивор Мицковски. Тиранска...

Македонија 21.03.21 | 16:13

Нашата дијаспора е најдобра на свет, вели Груби споделувајќи дека се потпишале над 99.500 лица

Првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби на својот фејсбук-профил објави дека досега се самопопишале...

Македонија 19.03.21 | 16:06

Заев преку „Фејсбук“ ја повика дијаспората да се самопопише: Приклучете се кон овој патриотски чин

Повеќе од 82.000 наши државјани од дијаспората ја искористија можноста да се самопопишат со што придонесуваат во креирањето поквалитетни политики за подобра иднина на...

Македонија 19.03.21 | 12:48

Најмногу попишани во Швајцарија

Првата фаза од Пописот успешно заврши и беа опфатени вработените од Дипломатско-конзуларните претставништва, припадниците на АРМ во странство, затворениците и бездомниците. Самопопишувањето...