Ознака: дијаспора
Македонија 13.05.24 | 10:02

Oбединетата македонска дијаспора: Инаугурацијата на Силјановска е историска

Организацијата Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), и честита на професорката Гордана Силјановска Давкова за нејзината значајна инаугурација како прва жена претседател...

Македонија 22.04.24 | 12:51

Утре гласа дијаспората, затворениците и болните и изнемоштени лица

Дијаспората, затворениците, лицата во старските домови, болните и изнемоштените лица гласаат ден пред изборите односно во вторник на 23 април. Гласањето за претседател...

Македонија 19.04.24 | 18:39

Утре први гласаат членовите на ИО кои ќе ги спроведат изборите во дијаспората

Гласањето за Претседателските избори 2024 почнува утре со членовите на 31 избирачки одбор што ќе го спроведат гласањето во странство. Тие пред заминувањето во странство...

Македонија 20.03.24 | 07:52

СДСМ од старт спаси тројца пратеници: Нема да има гласање во дијаспората за парламентарните избори

Вкупно 2954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на претстојните претседателски и парламентарни избори 2024. Од вкупниот број пријави, според податоците...

Македонија 18.03.24 | 14:42

Поради технички проблеми со веб-страницата продолжен рокот за пријавување на гласачите од дијаспората

Поради технички проблеми со веб-страницата www.dijaspora.sec.mk пријавувањето на гласачите во дијаспората се продолжува до 19 март 2024 година до 9 часот, информираат денеска од...

Македонија 18.03.24 | 09:00

На полноќ истекува рокот за увид во Избирачкиот список и за пријавување на гласачите во дијаспората

На полноќ истекува рокот за увид во Избирачкиот список како и за пријавување на гласачите во дијаспората. Граѓаните уште денеска можат да се проверат и доколку е потребно...

Македонија 14.03.24 | 15:50

До ДИК досега 1.300 електронски пријави од дијаспората за гласање на изборите

До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска пристигнале 1 300 електронски пријави за регистрација на гласачи од дијаспората за претстојните парламентарни (8 мај) и...

Македонија 08.03.24 | 21:51

Николоски со повик до македонската дијаспора: Дојдете да го искористите своето право на глас

Со нашите иселеници, со дијаспората разговараме како да се подобрат состојбите во Македонија. Првиот чекор е промената на власта на парламентарните и претседателски...

Македонија 02.03.24 | 22:44

Дали Ковачевски на дијаспората во Италија и објасни зошто им ги забрани пасошите со „Република Македонија“ и зошто не можат да се вратат дома?

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Рим, Италија, оствари средба со претставници на здруженија...

Македонија 29.02.24 | 16:06

До ДИК досега 209 електронски пријави за регистрација на гласачи од дијаспората

До попладневните часови пристигнати се вкупно 209 електронски пријави за регистрација на гласачи од дијаспората за претстојните парламентарни и претседателски избори,...

Македонија 04.02.24 | 12:33

Николоски за дијаспората: Ги отфрламе нашите луѓе кога им велиме не може да се вратите дома затоа што немате важечки документи со новото понижувачко име на државата

Проблемите кои што ги мачат луѓето од дијаспората се истите оние кои што се и дома, затоа што нашите луѓе тука често доаѓаат дома, поминуваат дел од своето време во Македонија...

Македонија 03.02.24 | 19:11

Мицкоски: Владата во иднина ќе направи координативно тело помеѓу институциите за пензионерите од дијаспората кои ќе одлучат да се вратат во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при денешната изјава од Женева, Швајцарија беше прашан за тоа како би влијаело доколку се формира Министерство за дијаспора...

Македонија 03.02.24 | 16:31

Мицкоски ја повика дијаспората да гласа на изборите

Заедно со потпретседателот  Николоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Ковачки овие неколку дена ќе бидеме овде во Швајцарија. Денеска започнуваме со Женева, тука имаше...

Балкан 27.11.23 | 16:12

Косово живее од дијаспората: Од почетокот на годината стигнати се 1,2 милијарди евра

Централната банка на Косово објави дека вредноста на средствата што дијаспората ги испратила во земјата од јануари до октомври годинава изнесува милијарда и 200 милиони...

Македонија 24.09.23 | 10:53

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски, за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго, како...

Македонија 27.08.23 | 13:13

Ковачевски на средба со македонската дијаспора во Словенија

Премиерот Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Република Словенија по повод учеството на Бледскиот стратешки форум, оствари средби со претставници...

Македонија 26.02.23 | 12:34

Османи на средби со дијаспората во Њујорк и Њу Џерси

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Бујар Османи за време на престојот во Соединетите Американски Држави, оствари средби и со претставници...

Македонија 22.02.23 | 19:21

Коцевски: Дијаспората не инвестира во Македонија затоа што не владеат правдата, редот и законите

Преку пример ќе кажам како оди разговорот доколку некој нашинец сака да инвестира во Македонија. Доаѓа некој нашинец со некој од скапо платените советници на владата...

Македонија 22.02.23 | 17:50

Спасовски: МВР го слуша гласот на секој македонски иселеник во странство

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за време на работната посета на Србија ја посети македонската Амбасада во Белград, каде оствари средба со вршителот...

Фудбал 15.02.23 | 22:38

Македонци од Швајцарија обезбедија спортска опрема за младинската школа на ФК Љуботен

Младите категории на ФК Љуботен од вечерва имаат дополнителна спортска опрема која е обезбедена со ангажирање на дијаспората. Македонците од повеќе градови кои сега...