Ознака: дијалог
Балкан 13.07.21 | 15:17

Вучиќ и Курти на 19 јули во Брисел ќе имаат нова рунда од дијалогот Белград-Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти ќе се сретнат на 19 јули во Брисел во рамките на новата рунда од Дијалогот Белград-Приштина,...

Свет 24.06.21 | 15:49

Европските лидери спротивставени околу можноста за состанок меѓу Унијата и Путин

Премиерите на земјите членки на ЕУ се поделени околу тоа дали да се сретнат со рускиот претседател Владимир Путин, предлог што го изнесоа Германија и Франција, во пресрет...

Балкан 22.03.21 | 15:27

Курти: Нема да брзаме во дијалогот со Србија, немаме простор за нови неуспеси

Лидерот на косовското движење „Самоопределување“ и нов премиер на Косово, Албин Курти, на дискусија организирана од Фондацијата Отворено општество истакна дека косовската...

Свет 18.11.20 | 23:56

Путин: Мора да се направи отворен и искрен дијалог со луѓето во врска со корона вирусот

Рускиот претседател, Владимир Путин, на владината онлајн седница порача дека властите мора да направат отворен и искрен дијалог со луѓето во врска со корона вирусот,...

Балкан 02.11.20 | 16:51

Тачи: Дијалогот на Косово со Србија е бесмислен ако не заврши со признавање

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека дијалогот меѓу Косово и Србија за изнаоѓање конечно решение за споровите на двете држави е „сосема бесмислен“, доколку...

Балкан 27.10.20 | 13:47

Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи во четврток

Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи во четврток, 29 октомври, со состанок на ниво на експерти, дознава Танјуг. Двете делегации ќе бидат предводени од главни...

Балкан 22.10.20 | 20:23

Вучиќ: Приштина мора да го смени ставот дека единствено решение е Србија да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на панелот во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прку видео врска заедно со Авдулах Хоти, премиерот...

Балкан 20.10.20 | 15:39

Хоти до Лајчак: Нема задирање во „унитарниот карактер“ на Косово

Косовскиот премиер Авдулах Хоти му порача на Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Приштина-Белград, дека еден од принципите за дијалог, утврден...

Балкан 15.10.20 | 12:59

Хоти: Нема да тргувам со територијата на Косово или да направам отстапки

Нема да тргувам со територијата на Косово или да направам отстапки, рече косовскиот премиер Авдулах Хоти во интервју за емисијата „Балкан“ на ЕјБиСи Њуз. Премиерот...

Балкан 08.10.20 | 12:48

Хоти: Ако нема признавање со Србија, ќе останеме „соседни земји кои не се познаваат“

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, изјавил дека има напредок во дијалогот, но дека доколку не се случи меѓусебно...

Балкан 25.09.20 | 21:18

Одложен состанокот Белград-Приштина во Брисел

Дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше закажан за понеделник, е откажан поради пандемијата на коронавирусот, соопшти специјалниот пратеник на Европската унија...

Балкан 13.09.20 | 12:55

Борел: Европејците ќе ги решат односите меѓу Србија и Косово

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел изјави дека ЕУ нема да се смета за геополитичка сила доколку не го стабилизира...

Балкан 10.09.20 | 15:26

Мицотакис: Потребен е дијалог со Турција, но не под уцени, ако Анкара не запре ќе се соочи со санкции од ЕУ

Турција да запре со агресивното однесување, да соработува и да започне дијалог, а во спротивно може да се соочи со санкции од Европската Унија, испрати порака грчкиот...

Балкан 08.09.20 | 17:05

СПЦ прифаќа само дека Косово е дел од Србија, вели патријархот Иринеј

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Иринеј изјави денеска дека единствениот договор што СПЦ го прифаќа е оној во кој Косово е дел од Србија. Тоа е апсолутно...

Балкан 04.09.20 | 10:49

Откриена агендата за денешниот состанок во Вашингтон: Трамп се среќава со Вучиќ и Хоти

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се состане со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти во петок во Овалната соба. Со ова,...

Скопје 02.09.20 | 13:35

Вучиќ и Хоти во понеделник одат во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер, Авдулах Хоти, ќе допатуваат во Брисел во понеделник за нова рунда преговори на највисоко ниво под покровителство...

Балкан 29.08.20 | 19:50

Вучиќ очекува изненадувања на состанокот со Приштина во Вашингтон

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека земјата добила официјална агенда за средбата со Приштина во Вашингтон, на која е ставено сè за што претходно е разговарано...

Балкан 16.07.20 | 19:45

Започна средбата меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ

По состанокот со претставниците на ЕУ, Жозеп Борел и Мирослав Лајчак, српскиот претседател Александар Вучиќ учествува на состанокот на делегациите од Белград, Приштина...

Балкан 09.07.20 | 13:49

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Европската комисија потврди дека новата рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина планирана за недела останува закажана од европска страна, и покрај протестите...

Балкан 25.06.20 | 14:16

Стано: ЕУ очекува продолжување на дијалогот во јули и покрај предлог обвинението против Тачи

Портпаролот на високиот претставник на ЕУ, Џозеп Борел, Петер Стано изјави дека и покрај покренувањето обвинение против косовскиот претседател, Хашим Тачи, за воени...